ישראל חתמה עם רוסיה על הסכם שימנע מלהט"בים לאמץ ילדים ממנה

ההסכם מאשרר הבנות קודמות שהיו בין ירושלים למוסקבה. האיסור אינו מופיע בו במפורש, אך רוסיה אוסרת על להט"בים לאמץ בשטחה ובהסכם נכתב כי האימוץ ייעשה בהתאם לחוקי שתי המדינות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הקהילה הגאה בתל אביב, ב-2018
הפגנת הקהילה הגאה בתל אביב, ב-2018צילום: מוטי מילרוד

ישראל חתמה היום (רביעי) עם רוסיה על הסכם אימוץ, שלפיו להט"בים לא יכולים לאמץ ילדים מהמדינה. בהסכם לא נכתב מפורשות כי חל איסור שכזה, אולם מצוין בו כי האימוץ ייעשה בהתאם לחוקי שתי המדינות. כיוון שאימוץ בידי להט"בים אינו חוקי ברוסיה, ההסכם ימנע זאת גם מלהט"בים בארץ. הידיעה על חתימת ההסכם פורסמה לראשונה בחדשות 12.

גם לפני חתימת ההסכם היתה ישראל אחת המדינות היחידות שאזרחיה יכולים לאמץ ילדים מרוסיה, וגם עד כה נאסר על להט"בים לאמץ ילדים במדינה. מקורות המעורים בפרטים אמרו ל"הארץ" כי ישראל סירבה בעבר לדרישה מפורשת של הרוסים לעגן את האיסור במסמך, כך שאם יבוטל האיסור על אימוץ ברוסיה, הורים גאים בישראל יוכלו לאמץ שם.

אלקין ונציגי רוסיה בחתימת ההסכם, היוםצילום: לשכת השר זאב אלקין

ההסכם נחתם לקראת ביקורו מחר בישראל של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לאחר כעשור של דיונים. לדברי המקורות, ההסכם צפוי להקל ולקצר את הליכי האימוץ עבור זוגות סטרייטים ולהגדיל את מספר הילדים מרוסיה שיאומצו בישראל. ההסכם נחתם על ידי השר זאב אלקין, שעומד בראש הוועדה הבין-ממשלתית ישראל-רוסיה, לבין גורמים בממשל הרוסי.

ב-2017 נחשף ב"הארץ" כי ישראל התחייבה בפני רוסיה שלא לאפשר ללהט"בים לאמץ ילדים רוסים. נציגי המדינה הבטיחו לוודא שהדגם המשפחתי המקובל על רוסיה, שאינה מכירה בזוגיות חד-מינית, יישמר גם לאחר כניסת הילדים המאומצים לישראל. לבקשת עמותות ישראליות המסדירות הליכי אימוץ בין-ארציים, נציגי משרדי הרווחה והמשפטים אף חתמו בשנים האחרונות על מכתבים שהוגשו לבתי משפט ברוסיה ובהם התחייבו לכבד את האיסור ברוסיה על אימוץ ילדים בידי זוגות להט"בים.

יושב ראש עמותת "אבות גאים", עוז פרבין, מחה היום על החלטת המדינה לחתום על ההסכם, "בידיעה שהוא מעמיק את חוסר השוויון כלפי קהילת הלהט"ב בישראל". לדבריו, "לא יתכן שבשנת 2020 אנחנו לא נוכל ליהנות מהאפשרות לאמץ, וזה מצטרף לאפליה בחוק הפונדקאות, ובכלל היחס של המדינה להורים להט"בים בישראל. הגיע הזמן שהזכות להורות תהיה של כל הישראלים, מכל הקבוצות והמגזרים, ובאותה מידה".

מעצר פעיל זכויות להט"ב בסנט פטרבורג, ב-2016צילום: Valya Egorshin / NurPhoto / AFP

ראש ממשלת רוסיה לשעבר, דמיטרי מדבדב, חתם ב-2014 על תקנה המונעת מבני זוג הומואים ולסביות ולרווקים ממדינות המתירות נישואים חד-מיניים לאמץ ילדים מרוסיה. התקנה נועדה למנוע מצב שבו אדם המצוי בקשר חד-מיני יציג עצמו כרווק לצורך הליך האימוץ. לכן נאסר למשל על אזרחי צרפת, ספרד וקנדה לאמץ ילדים רוסים.

לאחר אישור התקנה פרסם משרד החוץ הרוסי רשימה של מדינות המתירות נישואים חד-מיניים וכלל בה בטעות גם את ישראל. לאחר שישראל הבהירה לרוסים שאינה מתירה נישואים חד-מיניים, היא הוסרה מהרשימה. בשנים האחרונות החליפו הצדדים מסמכים וטיוטות הסכם לאימוץ בין-ארצי, ונציגים של משרדי המשפטים, הרווחה והחוץ נועדו כמה פעמים עם בכירים בממשל הרוסי. אלה ביקשו לוודא שרק זוג סטרייטים יאמץ ילדים מרוסיה והנציגים הישראלים הבטיחו לכבד את בקשתם.

שורה של שיתופי פעולה

מלבד הסכם האימוץ, אלקין עדכן בפגישה את הנציגים הרוסים גם על החלטות ישראליות הקשורות לנכסי הכנסיה הרוסית בישראל. לפי הודעת אלקין, "בפגישה נדונו סוגיות רבות במערכת היחסים בין שתי המדינות, בהן סוגיות שיתוף פעולה כלכלי והיקף הסחר בין המדינות וקידום הסכם אזור סחר חופשי".

לפי ההודעה, הצדדים החליטו "לקדם שיתוף פעולה בתחומי החקלאות והאנרגיה, מימוש הסכמות לגבי המסלול הירוק בין שתי המדינות במערך המכס, מימוש הסכם הפנסיות ועוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ