הרוג חמישי בתאונת עבודה החודש: פועל בן 60 מת באתר פסולת בראשון לציון

הפועל נפל לתוך מסוע ומותו נקבע במקום. לפי נתוני הקבוצה למאבק בתאונות בניין, בשנתיים האחרונות חלה עלייה של 80% במספר ההרוגים בתאונות עבודה בתעשייה, במסחר ובשירותים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בראשון לציון
זירת התאונה בראשון לציוןצילום: ישראל שפריי

פועל כבן 60 מת היום (חמישי) בתאונת עבודה בראשון לציון, כשנפל לתוך מסוע באתר לפינוי פסולת. זהו ההרוג החמישי בתאונות עבודה בתעשייה מתחילת 2020. מבדיקה ראשונית התברר כי ההרוג ניסה לתקן משהו במכונה המטפלת בפסולת, וכנראה נפל או נתקע בתוכה. 

צוות מגן דוד אדום קבע את מותו במקום, ומהמשטרה נמסר כי הועבר דיווח למשרד העבודה נסיבות האירוע נבדקות. לפי נתוני הקבוצה למאבק בתאונות בניין, בשנתיים האחרונות עלה שיעורן של תאונות העבודה בענפי המסחר והשירותים ב-80%, מ-20 הרוגים ב-2017 ל-36 בשנה שעברה. 

ביולי 2018 פורסם ב"הארץ" כי שלושה פועלי ניקיון נהרגו תוך חצי שנה באתרי פסולת, בלי שמשרד העבודה יפעל למניעת מקרים נוספים. בקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה ציינו כי פנו למשרד פעמים רבות בנושא וקראו למינהל הבטיחות התעסוקתית לבחון את אופן עבודתם של העובדים במשאיות האשפה, ולהגביר לאלתר את משאבי הפיקוח על בטיחות העובדים בענפי התעשייה, המסחר והשירותים.  

"לצערנו הרב ידענו והתרענו על כך שהתרחשותה של תאונה מחרידה נוספת שכזאת במתקן לטיפול בפסולת היא רק עניין של זמן", אמרה היום מנהלת קבוצת המאבק, ד"ר הדס תגרי, "נוכח מחדליהם הקשים של מנהל הבטיחות התעסוקתית ושל הרשויות המקומיות". לדברי תגרי, הקבוצה פנתה לפני שנה וחצי למינהל הבטיחות במשרד העבודה בנושא בדרישה לבירור יסודי ביחס לתאונות במתקני פינוי פסולת. "פניותינו בעניין לא נענו ודבר לא נעשה, ובתוצאות הטרגיות של מחדל זה אנו נוכחים היום" אמרה.

זירת התאונה בראשון לציון, היום. הקבוצה למאבק בתאונות בניין: "ידענו והתרענו שזה עניין של זמן"צילום: ישראל שפריי

ביום שישי נהרג חוסאם גמע'ה אלקוז, בן 35 ממחנה הפליטים שועפט, מנפילה ממשאית לפינוי אשפה בשירותה של המועצה המקומית גן יבנה, שבה עבד שמונה שנים. הוא נפל מהמשאית בעת שפנתה בסיבוב במזג אוויר גשום וסוער, ונפגע קשה בראשו. הוא מת מפצעיו ביום שישי בבית החולים שיבא תל השומר. אלקוז הותיר אחריו אשה ושבעה ילדים, הבכור בן 15 והצעיר בן שנתיים. ממשרד העבודה נמסר כי תאונה זו נחקרת ומסווגת כתאונת דרכים ולא כתאונת עבודה לפי קביעת המשטרה. במועצה האזורית גן יבנה הדגישו כי מדובר בעובד של חברת קבלן ולא בעובד המועצה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ