פרס ישראל בחקלאות יוענק לחוקר שפיתח זן עגבניות שעמיד ליובש ומחלות צמחים

תחומי המחקר של זמיר עוסקים בהשבחת צמחים ובפיתוח כלים חדשניים לטיפוח גנטי. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי הוא "תרם ותורם רבות לחקלאות של ישראל והעולם"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' דני זמיר, זוכה פרס ישראל בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה
פרופ' דני זמיר, זוכה פרס ישראל בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה צילום: Nati Shohat/Flash90

משרד החינוך הודיע היום (ראשון) על הענקת פרס ישראל בתחום חקר החקלאות ומדעי הסביבה לדני זמיר, פרופסור אמריטוס לגנטיקה בפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה של האוניברסיטה העברית. במהלך עשרות שנות עבודתו ומחקריו פיתח זמיר את תעשיית העגבניות בארץ ובעולם.

תחומי המחקר של זמיר עוסקים בהשבחת צמחים ובפיתוח כלים חדשניים לטיפוח גנטי. בין היתר, הוא פיתח עגבניות תרבותיות שעמידות לתנאי יובש, מלח ומחלות צמחים - זאת באמצעות התערבות גנטית של עגבניות ממיני בר.

על בסיס מחקריו, הקים זמיר לפני כעשרים שנה את החברה "א.ב זרעים". בשיתוף פעולה בין החברה שהקים לחברת "יישום" של האוניברסיטה העברית טופח אחד מזני עגבניות התעשייה המובילים של קליפורניה. כמו כן, לפני כעשור הקים זמיר עם תלמידו יניב סמל חברה שמיישמת שיטות חישוביות לטיפוח גנטי, תחום שבו משתמשים החוקרים במאגרי מידע גדולים וניתוח של דנ"א על תחומים ביולוגיים. 

במשך 35 שנה לימד זמיר את הקורס הבסיסי של יסודות הגנטיקה בפקולטה לחקלאות, וכן קורסים מתקדמים בתחום. בהתאם, האוניברסיטה העברית מסרה כי "כל תלמידי הפקולטה לחקלאות מאז 1982 ועד היום (למעט השנים שבהן היה בשבתון) למדו גנטיקה אצל פרופ' זמיר". זמיר אף זכה במענקי מחקר רבים, ובהם מענק יוקרתי מטעם המועצה למחקר אירופי (ERC).

בנימוקיה ציינה ועדת פרס ישראל כי זמיר הוא חוקר מוביל בתחומו, "בעל הכרה בינלאומית ושיתופי פעולה בינלאומיים, שתרם ותורם רבות לחקלאות ישראל והעולם". פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה העברית, אמר היום עם פרסום ההודעה כי באוניברסיטה גאים בהישגיו של זמיר ובזכייתו בפרס, שלדבריו "מעידה על המצוינות האקדמית שלו ושל חוקרי האוניברסיטה העברית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ