פרופ' אברהם בן צבי הוא חתן פרס ישראל ליחסים בינלאומיים

בוועדת הפרס ציינו כי בן צבי הוא "דמות מרכזית המחברת בין העולם האקדמי לתחום קביעת מדיניות של ישראל". שר החינוך רפי פרץ אמר כי ספריו "השפיעו רבות על מקבלי ההחלטות"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' בן צבי
פרופ' בן צביצילום: יאיר אבן-זוהר

שר החינוך רפי פרץ הודיע היום (שני) כי פרופ' אברהם בן צבי יזכה בפרס ישראל על פועלו בתחום חקר מדעי הניהול והיחסים הבינלאומיים. ועדת הפרס, שבחרה בבן צבי, ציינה כי הוא "מבכירי החוקרים בישראל ובעולם בתחום היחסים הבינלאומיים".

בוועדה, המורכבת מפרופ' ערן ויגודה-גדות, פרופ' תמר הרמן ופרופ' זכי שלום, אמרו כי למחקריו של בן צבי בתחום יחסי ישראל-ארה"ב ומדיניות החוץ של ישראל "חשיבות מכרעת על חוסנה של מדינת ישראל ועל מעמדה האסטרטגי וביטחונה בזירה הבינלאומית והאזורית".

בוועדה נימקו את הבחירה בו בכך ש"ספריו הרבים ועבודותיו המחקריות השפיעו על החשיבה של קובעי מדיניות והקימו דור של חוקרים צעירים ומוכשרים. בולטותו כבר סמכא בתחום זה הפכה אותו לדמות מרכזית המחברת בין העולם האקדמי לתחום קביעת מדיניות של ישראל והבנתה בעיני הציבור".

בן צבי, שנולד ב-1944 בחיפה, פרסם עשרה ספרים, האחרון שבהם זכה בפרס צ'צ'יק מטעם המכון למחקרי ביטחון לאומי ב-2012. מאז 2006 הוא מלמד בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, ובעבר לימד באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב, וכן באוניברסיטת קרלטון באוטווה, אוניברסיטת קורנל בניו יורק ואוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון.

השר פרץ בירך את בן צבי על הזכייה בחשבון הטוויטר שלו וציין כי ספריו הרבים "השפיעו רבות על מקבלי ההחלטות". הוא הוסיף כי "אין מתאים יותר מהשבוע בו יחסי ישראל-ארה״ב הגיעו לשיא היסטורי לתת פרס למי שמחקריו התמקדו דווקא בנושא זה".

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, אמר כי "פרופ' בן צבי הוא אחד מעמודי התווך של אוניברסיטת חיפה במשך שנים ארוכות ועדות למחקר המצטיין שאנו גאים להוביל בישראל. פרופ' בן צבי הפך עם השנים לשם נרדף למומחיות לגבי הקשר שבין ישראל וארצות הברית, תוך שהוא מפגין ידע מעמיק, מקוריות מחקרית וסקרנות בלתי נגמרת, ואנו גאים להיות ביתו האקדמי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ