משרד האוצר תומך בקיצור שבוע הלימודים בבתי הספר לחמישה ימים

לפי דו"ח הממונה על השכר, המהלך המוצע יגביר את התיאום בין ימי החופשה של ההורים והתלמידים ויגביר את הפריון במשק. הדו"ח אינו מהווה המלצה רשמית ואין בו פירוט לגבי האופן שבו יחולקו ימי החופשה שייחסכו

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר באשדוד, 2012
בית ספר באשדוד, 2012צילום: אילן אסייג

משרד האוצר תומך במעבר לשבוע לימודים של חמישה ימים בבתי הספר, בניסיון להגביר את התיאום בין ימי החופשה של ההורים והתלמידים ולהגביר את הפריון במשק. לפי דו"ח הממונה על השכר שפורסם היום (שלישי), ושאינו מהווה המלצה רשמית, המהלך יקצר את חופשות התלמידים ועשוי גם לצמצם את מספר המורים המועסקים כיום. בדו"ח אין הצעה נקודתית לחלוקה מחדש של ימי החופשה.

ישראל היא מהבודדות במדינות ה-OECD שבהן לומדים שישה ימים בשבוע, בעוד ששבוע העבודה של מרבית ההורים הוא בן חמישה ימים. הפער בין מספר ימי החופשה של התלמידים לזה של ההורים עומד על בערך 74 ימים: בעוד שלתלמידים יש 95 ימי חופשה בשנה, העובדים במשק זוכים ככלל ל–21 ימי חופשה בסך הכל: מכסה שנתית העומדת על 12 ימים, בנוסף לתשעה ימי חופשה בחגים. מספר ימי החופשה עשוי להשתנות משנה לשנה, זאת בהתאם למקרים שבהם החגים חלים בימי שישי.

פער החופשות מביא לכך שחלק מההורים לוקחים את ילדיהם לעבודה, עובדים חצאי ימים או מוציאים ימי מחלה. לפי הדו"ח היעדרויות ההורים גורמות "פגיעה של ממש בפעילות הכלכלית במשק", המוערכת בכ-250 מיליון שקל לכל יום שבו אין הלימה בין ימי החופש. בנוסף, מצביע הדו"ח על כך שניתן יהיה לצמצם את מספר המורים אם שבוע הלימודים יוצמד לשבוע העבודה ולא יהיה צורך בגיוס מורים לימי החופשה של המורים האחרים.

ילדים בלונה גל בחופש הגדול, 2019צילום: גיל אליהו

ב-2005 המליצה ועדה ציבורית בראשות שלמה דוברת להנהיג שבוע לימודים בן חמישה ימים מהגן ועד התיכון. לפי דו"ח הוועדה, הסכום שייחסך מקיצור שבוע הלימודים אמור היה לממן את הארכת שעות הלימוד בימים שנותרו. כמה עשרות בתי ספר עברו לשבוע לימודים מקוצר במסגרת פיילוט שיזמה שרת החינוך באותה תקופה, לימור לבנת, אך הוא נגנז לאחר זמן קצר.

כיום מתקיים שבוע לימודים מקוצר רק בבתי הספר היסודיים במועצות האזוריות, כדי לחסוך בהוצאות הגבוהות הכרוכות בהסעות לבתי הספר המרוחקים. בבתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ אורך שבוע הלימודים נתון לשיקול דעתם של המנהלים.

כיתה בטייבה ב-2019צילום: תומר אפלבאום

בהסתדרות המורים מתנגדים למהלך ומסרו כי "שינוי כזה יכול להתרחש רק בהסכמת הסתדרות המורים ובעת ממשלה מתפקדת שקיבלה את הלגיטימיות של הציבור. פקידי האוצר מנצלים את המצב הפוליטי בניסיון להסיט את תשומת הלב הציבורית מהגרעון בקופה נגד מחנכי ישראל. הם יודעים היטב כי הסיפור האמיתי הוא העיוות במספר ימי החופשה הנהוגים במשק הישראלי, שהוא נמוך בעשרות אחוזים ממדינות ה-OECD. במספר ימי החופשה של ההורים מדינת ישראל דומה למדינות עולם שלישי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ