פרס ישראל לספרות תורנית יוענק לרב יעקב אריאל, שאמר כי גאווה היא סטייה

ועדת הפרס כתבה כי תרומתו של אריאל ליצירה התורנית "ניכרת בהיותה פסיקה הלכה למעשה בחיים המודרניים". אריאל, לשעבר רב העיר רמת גן, משמש נשיא ארגון חותם המתנגד לגיוס נשים לצה"ל ומטיף נגד מצעדי גאווה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב יעקב אריאל ב-2013. קיבל את פרס ישראל על "היקף היצירה התורנית בארבעת חלקי שולחן ערוך"
הרב יעקב אריאל ב-2013. קיבל את פרס ישראל על "היקף היצירה התורנית בארבעת חלקי שולחן ערוך"צילום: תומר אפלבאום

חתן פרס ישראל בתחום הספרות התורנית הוא הרב יעקב אריאל, לשעבר רב העיר רמת-גן. אריאל, בן 82, עמד בעבר בראש ישיבת ההסדר בימית, שעברה בהמשך לנווה דקלים שבגוש קטיף. בנימוקיה ציינה הוועדה כי "תרומתו של הרב יעקב אריאל ליצירה התורנית ניכרת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים". כיום מכהן אריאל כנשיא "חותם" - ארגון המתנגד לגיוס נשים דתיות לצה"ל ומטיף נגד מצעדי גאווה.

חברי ועדת הפרס - היו"ר פרופ' אברהם שטינברג, פרופ' אביעד הכהן וד"ר חנה קטן - כתבו כי יש להעניק את הפרס לאריאל "על היקף היצירה התורנית שיש בה מגוון נושאים בארבעת חלקי שולחן ערוך. הלכות היחיד והציבור, האיש והאישה, מצוות התלויות בארץ וכן בתחומי הגות ופרשנות".

הרב אריאל התבטא לפני כשנתיים נגד מצעד הגאווה, ואמר: "על מה הגאווה? על מה הם מתגאים? כי יש לך בעיה של סטייה מסוימת שצריכה תיקון? לך לפסיכולוג, לך לפסיכיאטר שיפתור את הבעיה. על מה הגאווה? אנשים מתגאים שיש להם בעיה נפשית. מותר להם למחות שהם לא מקבלים מימון לטיפול פסיכולוגי מהמדינה. אבל המחאה הזאת לא במקומה".

בשנת 2014 עורר סערה כאשר נשאל אם ניתן להשכיר דירה לזוג נשים לסביות. "אם שתיהן שוכרות את הדירה בשותפות אל תשכיר", השיב. "אם אחת שוכרת אתה יכול להשכיר, אך אם יש לך הצעה אחר תעדיף אותה". לאחר הסערה שעוררו דבריו הבהיר אריאל כי "מעולם לא הורה לציבור למנוע השכרת דירות לאדם או לגורם כלשהו".

בעבר התמודד אריאל על תפקיד הרב הראשי לישראל, אך לתפקיד נבחר הרב יונה מצגר - שהורשע ב-2017 בפלילים וריצה עונש מאסר. בעבר כיהן אריאל כנשיא ארגון רבני "צהר" - ארגון שמטרתו הנגשת שירותי הדת לכלל הציבור היהודי בישראל וגישור בין חילונים לדתיים. הוא פרש מהארגון כיוון שזה החל לפעול בלעומתיות כלפי הרבנות הראשית והוא התנגד לכך. אדם המכיר את פועלו אמר כי תפקידו בחותם כיום הוא מעין "נשיאות של כבוד", וכי הוא לא חתום על כל התבטאות של הארגון.

אריאל הוא מהרבנים הבודדים שהביעו תמיכה בהמלצות השר לשעבר משה ניסים בנושא חוק הגיור (לצד הרבנים אברהם גיסר, חיים דרוקמן ושמואל בלמס), שלפיהן תוקם רשות גיור ממלכתית, שלא תחת הרבנות, שתפעל להאיץ את קצב הגיור של מאות אלפי מחוסרי הדת בישראל. בין היתר, הומלץ למנות נציגים מהתנועה המסורתית ומהתנועה הרפורמית לוועדה למינוי דייני הגיור. 

הוא נחשב לאחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, ומקובל על רוב הפלגים בה. "שילוב נדיר של עממיות, פשטות ואינטלקט", אמר ל"הארץ" ד"ר הדר ליפשיץ, מיוזמי מתווה הגיור שבו תמך אריאל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ