לאחר הפרסום ב"הארץ"

משרד הרווחה ביטל את האיסור על קבלת פעוטות עם מוגבלויות למעונות שיקומיים

השר אקוניס הודיע שהושג סיכום עם משרד האוצר על הקצאת תקציב שיאפשר להורים לילדים עם מוגבלויות לרשום את ילדיהם למעונות יום ייעודיים. זאת, לאחר שחברי כנסת פנו אליו ולאוצר כדי שיתערבו בנושא

לי ירון
לי ירון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גן ילדים בתל אביב
גן ילדים בתל אביבצילום: אייל טואג
לי ירון
לי ירון

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הודיע הערב (שלישי) כי בוטלה ההחלטה שלא לקבל עוד פעוטות עם מוגבלויות למעונות יום שיקומיים, וכי הרישום ימשיך כרגיל. זאת, בתגובה לפרסום אתמול ב"הארץ". ההחלטה התקבלה לאחר שחברי כנסת מכחול לבן ומהעבודה־גשר־מרצ פנו בעקבות הפרסום לאקוניס ולשר האוצר משה כחלון בבקשה להתערב בנושא.

קבלת הפעוטות הופסקה בימים האחרונים בשל מחסור בתקציב, כך שכ–200 פעוטות בני חצי שנה עד שלוש אמורים היו להשאר ללא מענה. הפעוטות הוכרו כבעלי מוגבלויות כמו אוטיזם, מוגבלות שכלית־התפתחותית, לקויות ראייה ושמיעה קשות ועיכובים התפתחותיים קשים, וזכאים לפי חוק למקום במעון יום שיקומי מטעם המדינה. היעדר טיפול מתאים בגילים אלה עלול לפגוע בתפקודם לאורך כל חייהם.

במשרד הרווחה הסבירו שקבלת הפעוטות הופסקה בשל הוראות החשב הכללי במשרד האוצר בנושא התקציב ההמשכי — בגינו כל משרד ממשלתי מקבל 1/12 מתקציבו אשתקד, כתוצאה מממשלת המעבר — והן בשל קיצוץ בתקציבם. כיום יש יותר ממאה מעונות יום שיקומיים בישראל ובהם כ–2,800 פעוטות שנמצאו זכאים לטיפול.

גן ילדים בתל אביב
גן ילדים בתל אביבצילום: אייל טואג

אולם בהודעה שפרסמה הערב לשכת שר הרווחה נכתב כי הושג סיכום מול משרד האוצר ו"נמצא פתרון למימון מעונות היום השיקומיים לילדים ופעוטות בעלי מוגבלויות". עוד נמסר כי השר אקוניס התערב בעניין ואמר "כי הדבר אינו מקובל עליו". במשרד האוצר אמרו כי תקציב לא יכול לעבור באמצע החודש אלא רק בתחילתו, כך שהסכום יועבר במארס. אולם במשרד הרווחה מבטיחים כי בכל מקרה, ההורים יוכלו לרשום את ילדיהם למעונות כבר בימים הקרובים.

הבוקר פנו חברי הכנסת קארין אלהרר (כחול לבן), איציק שמולי ואילן גילאון (העבודה־גשר־מרצ) לשרי הרווחה והאוצר בבקשה להתערב. "נקיטה בצעדים דרסטיים אלו, ללא כל התראה מוקדמת וללא מציאת פתרונות חלופיים עבור אותם הילדים, מעידה על אטימות במקרה הטוב ורמיסה בוטה של זכויותיהם של הילדים, במקרה הרע. סגירת השערים עבור אותם הילדים עשויה לגרום להם נזק בלתי הפיך, שכן כל יום שבו נמנע מהם אותו הטיפול, משפיע ישירות על התפתחותם", כתבה אלהרר. 

גן ילדים בתל אביב
גן ילדים בתל אביבצילום: אייל טואג

שמולי פנה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בבקשה לקיים דיון דחוף בוועדה. "המדינה ששולחת חללית אל הירח, מפריחה את השממה ופורצת שיאים בסטארטאפ — סוגרת את הדלת בפרצוף לפעוטות עם מוגבלות ובועטת אותם מחוץ לתמונת הסיכויים להשתלב ולהיות חלק מהישראליות עצמה", אמר שמולי ל"הארץ".

גילאון מסר כי ״תירוץ ה'מחסור התקציבי' הוא ההסבר הקבוע של הממשלה הרעה הזו בכל פעם שהם פוגעים בחלשים ביותר ועוברים על החוק. לא ראיתי מחסור תקציבי בהשקעה במטוס רה״מ, לא ראיתי מחסור תקציבי במענק ה-4 מיליארד ש״ח שהוענק לאינטל, ולא ראיתי מחסור תקציבי כשהעבירו עשרות מיליונים בכספים קואליציוניים. איכשהו כשמדובר בילדים עם צרכים מיוחדים — תמיד יש מחסור".

הוריו של דן (שם בדוי) בן השנתיים וחצי, אשר כניסת בנם למעון שיקומי נמנעה בשבוע שעבר בשל היעדר התקציב, קיבלו את ההחלטה בהתרגשות גדולה, ומחכים לאישור בהמשך השבוע כי בנם יוכל להיכנס למעון. לפני שבוע קיבלו ההורים של דן אבחנה סופית לפיה הוא נמצא על הרצף האוטיסטי. "הוא לא יכול להיות במסגרת חינוכית רגילה כי היא לא מתאימה לו, ומסגרת מיוחדת עד עכשיו לא התאימה לו", סיפרה אמו ל"הארץ". כשפנו ההורים למחלקת הרווחה העירונית עם האישורים המתאימים, הודיעה להם העובדת הסוציאלית כי יש הנחיה שלא לקבל פעוטות חדשים.

לדברי יוליה בן משה, מנכ"לית עמותת "קול הזכויות" לסיוע לילדים עם צרכים מיוחדים, "אני נושמת לרווחה מההחלטה. אעביר אותה להורים הפונים כדי שיחזרו לעובדות הסוציאליות שלהם על מנת לוודא שהקליטה אכן קורית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ