בג"ץ הורה למשרד החינוך להסביר את האפליה במימון ארגונים פלורליסטיים

השופטים הוציאו צו על תנאי המורה למשרד להסביר מדוע לא ישנה את נהלי מימון עמותות המעבירות תכנים יהודיים בבתי הספר, שהשתנו בשנה שעברה לטובת ארגונים דתיים

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי פרץ ונפתלי בנט במשרד החינוך ב-2019
רפי פרץ ונפתלי בנט במשרד החינוך ב-2019צילום: אמיל סלמן

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו על תנאי, המורה למשרד החינוך להסביר מדוע לא ישנה את נהלי מימון פעילויות בנושאי יהדות שמעבירות עמותות חיצוניות בבתי ספר ממלכתיים. זאת, בעקבות עתירה שהגישו התנועה הרפורמית וארגון "פנים", המייצג ארגונים ליהדות מתחדשת, נגד שינויים בנהלי התמיכה, שהוכנסו בתקופת שר החינוך הקודם, נפתלי בנט. ב-2019 עמד תקציב התקנה על כמעט 24 מיליון שקלים, שרובו הועברו לארגונים דתיים המזוהים עם מפלגות הימין הדתי.

בהחלטתם כתבו השופטים חנן מלצר, דפנה ברק-ארז ועופר גרוסקופף, כי לאחר בחינת תשובות המדינה, החליטו כי משרד החינוך נדרש לנמק מדוע לא ישנה את נהלי התמיכה ב"מרכזים להעמקת החינוך היהודי" "באופן שיושג במסגרתם שוויון מהותי ביחס שמופגן כלפי ארגונים פלורליסטיים, ברוח המלצות 'ועדת שנהר'". עוד דרשו השופטים לקבל הסבר מדוע לא יועבר הפיקוח על נהלי התמיכה מהאגף לתרבות יהודית - המזוהה עם המנגנון ועם הארגונים הדתיים-לאומיים - לאגף אחר במשרד החינוך, המחויב פחות לתפיסה אורתודוקסית.

ילדים במסיבת סיום בגן ילדים מסביב למודל של בית המקדש, ב-2017 בכפר ויתקין

באמצע 2019 פרסם משרד החינוך גרסה חדשה של נהלי התמיכה - הזרוע העיקרית הממנת פעילות בנושאי יהדות, שמעבר לתוכנית הלימודים הרגילה. בין השאר הוחלט אז לבטל תוספת ניקוד שניתנה לארגונים פלורליסטים, הפועלים בהתאם להמלצות "ועדת שנהר". משמעותה של תוספת זו היתה עשרות אלפי שקלים - סכום משמעותי לארגונים הפלורליסטיים, שבניגוד למקביליהם הדתיים חסרים קשרים ישירים ותמיכות עקיפות מצד משרדי הממשלה השונים.

כפי שנחשף ב"הארץ", בניסיון להסביר את השינוי טענו במשרד החינוך כי התכנים המועברים בבתי הספר החילוניים על ידי הארגונים הדתיים בעלי אופי פלורליסטי. בין גופים אלה אפשר למצוא גרעינים תורניים, עמותות המצהירות על מחויבות להפצת תרבות תורנית, ארגוני חב"ד, ועוד. בניגוד להכרזה הפתאומית כי הארגונים האורתודוקסיים הם למעשה פלורליסטיים, הודה המשרד כמה חודשים קודם לכן כי פעילות רוב העמותות איננה בהתאם לדו"ח ועדת שנהר.

לדברי עורכות הדין מיטל ארבל ואורלי ארז-לחובסקי מהתנועה הרפורמית, בג"ץ "הוציא 'כרטיס אדום' להדתה. לשמחתנו, בית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה מצב שבו מרבית התקציבים ללימודי יהדות בחינוך הממלכתי מועברים לארגונים אורתודוקסיים הוא בלתי סביר". הן הוסיפו כי השופטים גם "לא קיבלו את הטיעונים התמוהים של המדינה - כאילו אין הדתה בבתי ספר ממלכתיים וכלל התכנים הנלמדים הם פלורליסטיים".  לדברי יותם ברום, מנכ"ל "פנים", בעקבות ההחלטה משרד החינוך צריך "להתעשת ולהתחיל לפעול באופן ממלכתי, המעניק בלימודי היהדות מקום לכל תלמיד ותלמידה". 

עלון חב"ד לפסח שחולק לתלמידים בתל מונד ב-2018צילום: מוטי מילרוד

בבדיקה שהושלמה לאחרונה ב"פנים" נמצא כי הסכום הכולל של תמיכת המדינה בעמותות וארגונים פלורליסטים עמד ב-2018 על כ-14.5 מיליון שקלים בלבד. זאת, בהשוואה לכ-300 מיליוני שקלים שהועברו לארגונים העוסקים ביהדות ואינם פלורליסטים. עוד נמצא כי שיעור התמיכה הממוצע בארגונים הפלורליסטים הוא 3.8% מתקציבם, לעומת כ-7% מהארגונים הדתיים המקבילים. בין הסיבות לתקצוב הנמוך: היעדר תקנות תקצוב רלבנטיות לפעילות הארגונים הפלורליסטים וקריטריונים מפלים בתקנות קיימות אחרות. "הגיע הזמן שהתקצוב הממשלתי ישרת את כלל הציבור ולא רק אינטרסים צרים של מגזר דתי מסוים", הוסיף ברום.

בשבוע הבא ייערך הכנס השנתי של האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. לצד השר, רפי פרץ, והמנכ"ל שמואל אבואב, הנואם המרכזי יהיה הרב שמואל אליהו, שירצה על "מהי תרבות יהודית". הבוקר, בראיון לאילנה דיין בגלי צה"ל, הגן אליהו על ההחלטה להעניק את פרס ישראל לספרות תורנית לרב יעקב אריאל, והביע תמיכה ב"טיפולי המרה" ללהט"בים. אליהו, רב העיר צפת, נחשב לאחד ממנהיגי הזרם החרד"לי: בעבר תקף את הרמטכ"ל הקודם, גדי איזנקוט, על שילוב נשים בצה"ל. רשימה חלקית של התבטאויותיו כוללת גילוי דעת הקורא שלא למכור את להשכיר דירה לערבים; טענה כי נוכחות סטודנטים ערבים בצפת מאיימת על התושבים היהודים, ובפרט בנות יהודיות; ושורה של התבטאויות נגד ארגוני שמאל, בית המשפט העליון, הציבור הערבי, הקהילה הגאה ועוד.

הרב שמואל אליהו בצפת ב-2019צילום: גיל אליהו

מנהל האגף לתרבות יהודית, הרב איתיאל בן לוי, סירב לאשר את בקשת "פנים" להשתתף בכנס השנתי, כפי שעושים ארגונים אורתודקסיים או בעלי קשרים לימין הדתי. ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הבקשה התקבלה לאחר שכבר נסגרה רשימת הדוברים בכנס. באשר להחלטת בג"ץ, נמסר כי המשרד "יתן את תגובתו בבית המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ