פרופ' יוסף קלפטר הוא חתן פרס ישראל בחקר הכימיה והפיזיקה

קלפטר, לשעבר נשיא אוניברסיטת ת"א, קיבל את הפרס על מחקרו בעל "החשיבות העצומה והאוניברסלית" שבמסגרתו, לפי הוועדה, "פיתח את התשתית העיונית לתיאור תנועה מואצת או מואטת ביחס לחוק הדיפוזיה של איינשטיין"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' יוסי קלפטר באוניברסיטת תל אביב, ב-2018
פרופ' יוסי קלפטר באוניברסיטת תל אביב, ב-2018צילום: מגד גוזני

חתן פרס ישראל בחקר הכימיה והפיזיקה הוא פרופסור יוסף קלפטר, כך הודיע הערב (שלישי) שר החינוך רפי פרץ. קלפטר כיהן עד לאחרונה כנשיא אוניברסיטת תל אביב, וקודם לכן היה יו"ר הנהלת הקרן הלאומית למדע. ועדת הפרס מסרה כי "הפרס ניתן לקלפטר על תרומותיו פורצות הדרך בתחומי הכימיה, הפיזיקה והביולוגיה". הוועדה ציינה כי "קלפטר פיתח את התשתית העיונית לתיאור תנועה מואצת או מואטת ביחס לחוק הדיפוזיה של איינשטיין. ברבות השנים מתבררת החשיבות העצומה והאוניברסלית של עבודתו, שכן יותר ויותר מערכות ניתנות לתיאור ממצה על ידי השיטות שפיתח".

קלפטר נולד בתל אביב וגדל בראשון לציון. הוא החל ללמוד במסגרת עתודה אקדמית באוניברסיטת בר אילן, ובהמשך נפצע בקרב על ארמון הנציב במלחמת ששת הימים. עם שחרורו מצה"ל התקבל ללימודי דוקטורט בבית הספר לכימיה של אוניברסיטת תל אביב. את הפוסט-דוקטורט שלו עשה במחלקה לכימיה ב-MIT, ושם פנה לתחום המחקרי של תנועה במערכות מורכבות. בעקבות מחקרו הוזמן להצטרף כחוקר במרכז המחקר של חברת Exxon ועבד שם כשבע שנים. ב-1987 חזר קלפטר עם משפחתו לישראל והשתלב בבית הספר לכימיה של אוניברסיטת תל אביב.

מ-1996 היה קלפטר חבר בהנהלת הקרן הלאומית למדע ואחראי לתחום המדעים המדויקים והטכנולוגיה בקרן. בשנים במהלך כהונתו כיו"ר הנהלת הקרן הלאומית למדע, בשנים 2009-2002, נחתם הסכם שיתוף הפעולה בין הקרן הלאומית למדע למקבילה הסינית. בשנת 2009 נבחר לנשיא השמיני של אוניברסיטת תל אביב. "בעשר שנות נשיאותו אוחו הקרעים והאוניברסיטה הגיעה לשיאים והישגים משמעותיים", נכתב בנימוקי ועדת הפרס, "דגש הושם, בין היתר, על קידום המחקר תוך דאגה למשאבים חדשים, הרחבת שיתופי פעולה בינלאומיים (עם הפנים מזרחה), עידוד ותמיכה בהורדת מחסומים בין תחומים והעלאה על נס של חדשנות בלמידה ויזמות".

בדצמבר 2018, ימים ספורים לפני שסיים את כהונתו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), התבטא קלפטר כנגד שר החינוך דאז, נפתלי בנט. "יש בהתנהלות של בנט המון ילדותיות: הוא יבעט בכל מי שירגיז אותו", אמר אז קלפטר ל"הארץ", "כיוון שהוא חי בתקשורת, החלטנו שלפעמים עדיף להימנע מתגובה פומבית". קלפטר הוסיף, לא מדובר ב"שר החינוך אלא בשר החיכוך. הקיטוב הוא התמחותו".

כהונתו של קלפטר כיו"ר ור"ה היתה סוערת באופן חסר תקדים, והיא כללה עימותים מול שר החינוך והמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). בין השאר התרחשו בה הכתבת "תקנון אתי", פיקוח על הקליניקות לסיוע משפטי ואישור הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, על אף ביקורת מקצועית והתנגדות האוניברסיטאות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ