שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

פרס ישראל בתחום חקר ההיסטוריה הכללית לשנת תש"ף יוענק לפרופ' בנימין זאב קדר, כך הודיע אתמול (שני) שר החינוך רפי פרץ. תחומי המחקר של קדר כוללים את מסעות הצלב ותולדות ממלכת ירושלים הלטינית, המסחר בים התיכון, החוק הכנסייתי, תולדות ארץ ישראל ויישובה היהודי, שחזור וניתוח קרבות, היסטוריה השוואתית ועולמית, ותצלומי אוויר כמקור היסטורי.

קדרצילום: דוד סאלם

ועדת הפרס ציינה כי בכל תחומי המחקר של קדר "מהדהד קולו הייחודי, המשלב נאמנות לאמות המידה המדעיות הקפדניות ביותר, מקוריות ויצירתיות, יחד עם אהבה עמוקה לארץ ומסירות לחברה ולערכיה". בהודעת הוועדה נכתב עוד כי "קדר הוא בראש וראשונה היסטוריון חברתי-השוואתי, והשיטה ההשוואתית משמשת אותו לגילוי ייחודן של תופעות, לגילוי השפעות בין-תרבותיות ולחשיפת שינויים לאורך זמן". בראש הוועדה עומד פרופ' רוני אלנבלום, ולצדו חברים בה גם הפרופסורים סופיה מנשה וחיים היימס. 

קדר נולד בצ'כוסלובקיה ב-1938 ועלה לארץ ב-1949. הוא למד לתואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית, והשלים את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטת ייל. לאחר מכן לימד באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת בן גוריון. ב-1986 קודם לדרגת פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית, שם חקר, לימד וניהל עד לפרישתו לגמלאות ב-2007. 

הוא כיהן בתפקידים בכירים שונים באוניברסיטה, ושימש גם יו"ר מועצת רשות העתיקות. קדר הוא חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, שבה שימש יו"ר החטיבה למדעי הרוח וסגן נשיאת האקדמיה. הוא פרסם כ-40 ספרים שכתב או ערך, וכ-160 מאמרים. בספרו הראשון תיעד את קרבות סיני במלחמת יום הכיפורים. 

באחד מספריו ערך קדר השוואה בין שתי ערים איטלקיות ובחן כיצד השפיע עליהן המשבר הכלכלי של המאה ה-14. במחקר אחר ערך השוואה בין מפות בארצות האיסלאם ובאירופה ערב מסעות הצלב. הוא תרגם מקורות לא מוכרים רבים מתקופה זו, גילה ופענח כתב יד בלתי מוכר ששפך אור על הפעילות בבית החולים הצלבני בירושלים, והצליח לשחזר רשימה של נוסעים באונייה שהובילה צלבנים. הוועדה ציינה כי קדר "הציע פרשנות מרתקת וחדשה על שורה ארוכה של היבטים בתולדות ממלכת ירושלים הלטינית".

אחד מחידושיו של קדר הוא השימוש בתצלומי אוויר כמקור היסטורי בחקר ארץ ישראל. כך, למשל, הוא השווה בין תצלומי אוויר מימי מלחמת העולם הראשונה לתצלומי אוויר עכשוויים, ולאחרונה גילה תצלומים רבים שצולמו באזור על ידי טייסים גרמנים במלחמת העולם השנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ