הרבנים קיבלו את הצעת נתניהו: לימודי התורה יימשכו בקבוצות של עד עשרה

הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין הסכימו למתווה שיזם ראש הממשלה. עוד לא ברור אם הפנימיות בחברה החרדית יישארו פתוחות. היום עשרות אלפי תלמידים חרדים למדו כרגיל בהוראת הרבנים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבה בירושלים, היום
ישיבה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הרבנים חיים קנייבסקי וגרשון אדלשטיין, ממנהיגי הזרם הליטאי־חרדי, הסכימו הערב (ראשון) למתווה שהציע ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלימודי התורה בחברה החרדית יימשכו, אך בקבוצות של עד עשרה תלמידים. 

אתמול קראו קנייבסקי ואדלשטיין לקיים לימודים בישיבות למרות התפשטות הנגיף. "לימודי הקודש בתלמודי התורה ובישיבות הקטנות והגדולות וכן בהיכלי הכוללים... ממשיכים כרגיל, כי זה קיום העולם", מסרו השניים. עם זאת, הם קראו "לקיים את הוראות ההיגיינה במשנה-תוקף". 

בהוראת קנייבסקי, עשרות אלפי תלמידים חרדים למדו היום כרגיל. האחראים קראו לתלמידים לשמור על ההנחיות ועל כללי ההיגיינה, אך נראה כי ברוב המקומות לא נמנעו מהתקהלות של יותר מעשרה בני אדם ולא הקפידו על שמירת מרחק של שני מטרים זה מזה.

שוטרים רבים הגיעו לתלמודי תורה וביקשו לסגור אותם. מנהלי התלמודים אמרו לשוטרים כי הרבנים הורו להם להשאיר את המוסדות פתוחים, והשוטרים הסתפקו באזהרה. "היו אצלנו ניידות", סיפר מורה באחד התלמודים. "המנהל אמר להם שיש לנו הוראות מלמעלה. הם אמרו שכרגע זה עדיין לא פלילי ושראש הממשלה צריך לחתום היום על הצו, ואז זה יהפוך לפלילי. אמרו לו 'כשזה יקרה, נוציא את הילדים ונקח אותך אתנו'". מנהל נוסף סיפר: "הלימודים אצלנו נמשכים כרגיל. הגיעו אלינו שוטרים אבל הם מאפשרים לנו להמשיך ללמוד".

המשטרה אמנם אוכפת הפרת צו התקהלות מצד בתי עסק ופותחת בחקירות פליליות, אולם נמנעה עד כה מפתיחת בחקירה נגד מנהלי מוסדות חינוך חרדיים. במשטרה אמרו כי הם מנסים לפתור את המצב בהידברות, ללא אכיפה פלילית.

לצד זאת, היום החליטה אחת הישיבות הנחשבות בחברה החרדית, ישיבת "אור ישראל", לסגור את שעריה בהוראת הרב גרשון אדלשטיין, שותפו להנהגה של הרב קנייבסקי. ל"הארץ" נודע כי אדלשטיין סבר כבר שלשום כי יש לסגור את תלמודי התורה, לאחר התייעצות עם רופאים וגורמים נוספים. לאחר שנודע לו על החלטת הרב קנייבסקי החליט שלא לפרסם את החלטתו.

עוד הושג סיכום בין משרד הבריאות למשרד לשירותי דת באשר לטבילה במקווה לגברים. הטבילה תתאפשר במקוואות בתנאי שהטובלים ישהו בקבוצות של עד עשרה, במרחק של לפחות שני מטר בין אחד לשני, וכי רק טובל אחד ייכנס לבור בכל פעם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ