באישור המשטרה ובניגוד להנחיות: כ-300 השתתפו בהלוויה בבני ברק

שוטרים במקום ביקשו מהנוכחים לשמור על מרחק זה מזה ולא נקטו פעולות אכיפה כלשהן. לפי הנחיות משרד הבריאות, מותר לערוך הלוויה בנוכחות של עד 20 בני אדם. ארדן: אירוע חמור ומסכן חיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ברק, הלילה
בני ברק, הלילהצילום: ידיעות מהשטח בטלגרם

כ-300 בני אדם השתתפו הלילה (ראשון) בהלוויה בבני ברק באישור המשטרה. הנחיות משרד הבריאות מתירות לערוך טקסים דתיים בהשתתפות עד 20 בני אדם. הלוויה היתה של הרב צבי שינקר, שהשתייך לפלג הירושלמי החרדי.

במשטרה דרשו בתחילה להגביל את מספר המשתתפים בלוויה, ובהמשך הסכימו לפתוח אותה לקהל הרחב לאחר שהמארגנים הבטיחו כי הנוכחים לא יצטופפו. בפועל, רוב באי הלוויה עמדו קרוב זה לזה. השוטרים במקום ביקשו מהם לשמור על מרחק אך לא נקטו פעולות אכיפה כלשהן.

מקורות במשרד הבריאות ששוחחו עם "הארץ" מתחו ביקורת על התנהלות המשטרה, ואמרו כי "מי שמכיר את השטח יודע שזה יוצא משליטה". מקור בכיר במשטרה אמר ל"הארץ" כי הארגון מנסה בשבועות האחרונים להידבר עם ראשי הקהילה בבני ברק, וכי יש שיפור בהיענותה להנחיות. לדבריו, בכל מצב אחר היו מגיעים ללוויה כזו אלפי בני אדם. "ישנם כאלה שנשמעים להנחיות וישנם כאלה שפחות", הוסיף המקור.

השר לבטחון הפנים ארדן מסר בתגובה כי ריבוי המשתתפים בהלוויה הוא "אירוע חמור ביותר ומסכן חיים". הוא אמר כי על המשטרה לאכוף את הנחיות משרד הבריאות באופן שווה בכל חלקי המדינה, והודיע כי זימן את פיקוד המשטרה לדיון שיתקיים היום בנושא האכיפה בחברה החרדית.

בעוד בזרם החרדי-מרכזי נשמעים להנחיות זה כשבוע וחצי, בפלג הירושלמי - קבוצה בת כמה עשרות אלפי חברים המזוהה עם הפגנות נגד הגיוס - ממשיכים כבשגרה, לקיים מניינים ולהתכנס באירועים גדולים. עד כה, הרבנים המנהיגים את הפלג סירבו להנחות את חסידיהם לשנות את התנהגותם.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי נתונים פנימיים של משרד הבריאות מצביעים על עלייה חדה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בריכוזים החרדיים - ובעיקר בבני ברק וירושלים. לפי הנתונים, במקומות אלה זוהתה התפרצות של ממש עם מאות חולים נוספים בתוך שלושה ימים בלבד. קצב הגידול גבוה בהרבה מהממוצע הארצי, שעמד בסוף השבוע שעבר על הכפלה במספר החולים בכל שלושה ימים. הנתונים נשמרו בחשאי והועברו למשרד הפנים ולרשויות המקומיות מדי יום.

לפי הנתונים, בבני ברק זינק מספר החולים פי שמונה בתוך שלושה ימים. ביום שני בערב היו בעיר 30 חולים מאומתים בלבד, ואילו נכון לליל חמישי עמד שיעור החולים בעיר על 244. קצב ההתפשטות המהיר בריכוזים החרדיים הגדולים גבוה בהרבה מהערים החילוניות המרכזיות. 

לפני כניסת השבת שלח ראש העיר אברהם רובינשטיין הודעה מוקלטת לתושבים ובה אמר כי קצב ההדבקה בבני ברק חריף ומסוכן. "הפסיקו את ההתחכמויות של מניינים מעל עשרה מתפללים, הקפידו על מרחקים והפסיקו את העומס וההסתערות על רשתות השיווק. פשוט שבו בבית בזהירות", אמר רובינשטיין בהודעה. אתמול פורסם כי מפקד תחנת המשטרה בבני ברק, סנ"צ יאיר וייצנברג, הודיע לפקודיו כי נדבק בקורונה. בהודעה ששלח להם אמר כי לא ידוע לו האם נדבק במהלך פעילות בעיר או פגישות בתחנה.

ממשטרת ישראל נמסר כי "העיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב. בימי שגרה משתתפים אלפי אנשים בלוויות מסוג זה, ואילו להלוויה הזו הגיעו מאות אזרחים בלבד, בין היתר בשל שיחות מקדימות, הודעות כריזה לציבור ופעילות משטרתית במקום. יחד עם זאת לאור הפרת ההנחיות נפיק לקחים למניעת הישנות מצבים דומים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ