השר פרץ: מתווה הלמידה מרחוק שהפיץ המשרד למורים ולמנהלים לא מחייב

שר החינוך כתב כי המתווה ללמידה מרחוק בסדר יום קבוע ועם חובת נוכחות נועד להציב רף כללי, וכי כל מנהל ומורה יחליטו כיצד לנהוג. מנכ"ל המשרד אבואב: "החופש הגדול יקוצר ללא ספק"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד לומד מרחוק בכפר קאסם, בחודש שעבר
ילד לומד מרחוק בכפר קאסם, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

שר החינוך רפי פרץ כתב הבוקר (ראשון) בחשבון הפייסבוק שלו כי מתווה הלמידה מרחוק שהפיץ המשרד למורים ולמנהלי בתי הספר "מהווה סטנדרטיזציה" ואינו מחייב. זאת, לאחר שהורים מתחו ביקורת על המתווה, בין היתר בשל הנחיה לפתוח שיעורים בבדיקת נוכחות ולתעד את הנתונים "כמקובל בשגרה". במקביל, בישיבת הממשלה הוחלט הבוקר כי מורים יחזירו ימי לימוד נוספים על חשבון חופשת הקיץ - בניגוד למתווה.

"אין כאן דבר שהוא חובה", כתב השר פרץ. "בנינו כלים רבים וכל מנהל ומורה יחליטו באיזה אופן הוא נעזר בכלים אלו". עוד כתב פרץ כי "אסור שהקורונה תגרור להרחבת הפערים בחינוך, ולכן מוטלת חובה על המנהלים, המורים וכמובן בסיוע ההורים, לעשות כל מאמץ שכל התלמידים ישתלבו בתכנים הנלמדים".

פרץ במשרד ראש הממשלה, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

לפי המתווה שהופץ בסוף השבוע, שיעורים מרחוק יועברו חמישה ימים בשבוע, לפי סדר יום קבוע שיתחיל בשעה תשע בבוקר. במתווה לא נאמר במפורש כי הנוכחות בשיעורים תשפיע על ציוני התלמידים בתעודות סוף השנה, אך הוא ממליץ למורים ולמנהלים "לפרסם על בסיס מה תינתן התעודה, ולגייס בכך את התלמידים להשתתפות פעילה בהליכי הלמידה".

בתי ספר שונים עדכנו במהלך סוף השבוע את ההורים והתלמידים כי על התלמידים לנכוח בשיעורים שייערכו באמצעות אפליקציית "זום" בשעות קבועות, וכי הנוכחות וביצוע המשימות הלימודיות ישפיעו על הציון בסוף השנה. הורים הביעו על המתווה ביקורת ברשתות החברתיות ובשיחה עם "הארץ". אחת האמהות, תושבת גבעתיים, ציינה: "אין לי ארבעה מחשבים לארבעה ילדים, ואני לא משפחה נזקקת".

בישיבת הממשלה הוחלט הבוקר כי המורים יתוגמלו בשכר מלא עבור ימי ההוראה מרחוק, אך יידרשו להחזיר ימים על חשבון חופשת הקיץ בהיקף של עד 50%. לפי ההחלטה שאותה הוביל משרד האוצר, מורים בתיכון שילמדו כעת יצטרכו להחזיר עבור כל יום של הוראה מרחוק חצי יום לימודים במהלך החופש הגדול; מורי היסודי יחזירו ימי לימודים בהיקף גבוה יותר; והגננות יחזירו את מספר הימים הגבוה ביותר.

בהתאם לכך, אומרים באוצר, על המורים ללמד כעת בהיקף שעות מצומצם בלבד. הוראה זו מנוגדת למתווה ההוראה מרחוק שפרסם בסוף השבוע האחרון משרד החינוך, שממנו עולה כי מצופה מהמורים ללמד באופן מקוון לאורך יום לימודים מלא.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר הבוקר בראיון לכאן רשת ב' כי "החופש הגדול יקוצר ללא ספק. הוא יהיה מורכב בחלק אחד של השלמת לימודים ובחלק השני – הפגה של פעילויות. אי אפשר יהיה לייצר לילדים סדר יום שהוא רק לימודי".

מהסתדרות המורים נמסר כי הם מתנגדים לקיצור ימי החופש הגדול מעבר לתשעה ימים עליהם כבר הוסכם. "לא ניתן לא לאוצר ולא לבעלי אינטרסים לפגוע בלמידה מרחוק כדי לגזול מעובדי ההוראה את החופש שלהם, שמגיע להם על פי חוק", נמסר מהסתדרות המורים, "אחרי שאנחנו נתנו למעלה מארבעה מיליארד שקל למשק, שמי שצריך, יכניס את היד לכיס וישלם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ