"לא סופרים אותנו": הפגנות נערכו ברחבי הארץ בשל המשבר הכלכלי

כאלפיים הפגינו בת"א ומאות בבאר שבע, ירושלים וחיפה. "הקמתם ממשלת חירום לאומית? אז הנה, יש כאן מצב חירום לאומי: יותר ממיליון מובטלים", אמר אחד המפגינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בירושלים, הערב
ההפגנה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

כאלפיים בני אדם הפגינו הערב (שבת) בגן צ'רלס קלור בתל אביב וכמה מאות נוספים בבאר שבע ובחיפה, במחאה על טיפול הממשלה במשבר הכלכלי עקב הקורונה. המפגינים בתל אביב נשאו דגלים אדומים ושלטים שעליהם נכתב: "כשהממשלה נגד העם, העם נגד הממשלה" ו-"100 אחוז ולא שקל פחות".

אחת המפגינות בתל אביב שמתגוררת בדיור ציבורי, קורי סלע, סיפרה: "בחודש שעבר התקשתי לאסוף דמי שכירות עבורי ועבור הבן שלי, והיום אני לא יכולה לשלם. כמה משפחות יקרסו וילכו לרחוב? אנחנו לא באמת אזרחים פה, אנחנו עדר של שפחות ועבדים". היא הוסיפה: "אנחנו דורשים זכות בסיסית לחיות ולהתקיים. למי שווה היום להפעיל מקרר? בשביל חצי ליטר חלב זה לא משתלם. מאיפה נשלם את השיעורים הפרטיים שהילדים שלנו חייבים עכשיו?"

ההפגנה בחיפה, הערבצילום: רמי שלוש

השחקן רן דנקר נשא דברים בהפגנה. "כולנו מחכים בחשיכה ואני פה לעמוד ביחד עם השכירים, העצמאים, המורות ועם כל מי שצריך פתרונות", אמר, "זה רגע האמת שלנו. אנחנו נמשיך לדרוש צדק ונראה אם יגידו לנו לא". מנכ"ל איגוד המסעדנים, תומר מור, הוסיף: "הם חושבים שאנחנו מובנים מאליהם. המדינה גבתה מאתנו מיליארדים במסים ולא נותנים לנו. מחכים ליום שחור. היום זה היום השחור".

עוד נשא דברים אורי וולטמן מתנועת עומדים ביחד לשוויון יהודי-ערבי, שאמר: "לפוליטיקאים בשלטון היתה תוכנית - הם יחלקו הטבות לחברים הטייקונים שלהם, הם יסגרו ביניהם דיל על כל הדברים שבעולם: יקימו ממשלה מנופחת, ידברו על פגיעה בכנסת ועל סיפוח, יחלקו ג'ובים ותיקים. רק עלינו הם לא ידברו. רק על החיים שלנו הם לא יגידו מלה. רק לבעיות שלנו הם לא ימצאו פתרונות. אותנו, את רוב הציבור שחי כאן, הם פשוט לא סופרים". הוא הוסיף: "הקמתם ממשלת חירום לאומית? אז הנה, יש כאן מצב חירום לאומי: יותר ממיליון מובטלים, שיא של כל הזמנים; מאות אלפי עצמאים שלא יודעים איך יסתדרו; שוכרי דירות ומשלמי משכנתאות שלא יודעים איך יעמדו בתשלום של החודש הבא".

מטפלת וחברת איגוד המשפחתונים ב"כוח לעובדים", אסנת קריכלי, אמרה בהפגנה בתל אביב כי "משרד העבודה והרווחה השאיר אותנו בלי כלום בערבי חג הפסח, הפסחא והרמדאן. אנחנו אולי לא עצמאיות ולא שכירות, אבל אנחנו לא שקופות. אנחנו לא חוזרות לעבודה עד שהמדינה תאפשר לנו להתקיים".

במושבה הגרמנית בחיפה קראו המפגינים: "רוצים צדק, לא רוצים צדקה". בשלטים שהחזיקו נכתב בין היתר "ביבי תתפטר" ו"שלטון העם ולא שלטון ההון". ד"ר נסרין שחאדה מ"עומדים ביחד" אמרה בנאום שנשאה כי "הגיע הזמן שהם יבינו שהם עובדים בשבילנו, אנחנו משלמים להם את המשכורות". הקהל קרא לאחד המורים שנאמו: "למורים ולמורות מאה אחוז לא שקל פחות" ו"זו לא טעות, זו מדיניות".

בארגון ההפגנות שיתפו פעולה לראשונה שורה של ארגונים חברתיים וארגוני עצמאיים: תנועת עומדים ביחד, ארגון כוח לעובדים, התאחדות המסעדות והברים, ארגון מסעדנים חזקים ביחד, סיעת צדק חברתי בהסתדרות, רבנים לזכויות אדם, מעגל הקבוצות, איגוד עובדי התחבורה, איגוד מטפלות המשפחתונים ועוד.

"מדובר באיחוד של מחאות רבות שעד עתה פעלו לבדן", אמרו מארגני ההפגנה, "אולם כעת כולם מבינים שכדי להזיז את הממשלה מהאדישות כלפי יותר ממיליון אזרחים שאיבדו ברגע אחד את פרנסתם, ושאינם יכולים להמשיך מחר לשלם שכר דירה, חשבון חשמל או לקנות אוכל, דרושה פעולה משותפת. לצערנו, עד עתה כל מה שנתנה הממשלה זה בגדר אקמול לחולה סרטן".

ההתארגנות המשותפת החלה בתחילת משבר הקורונה, עם גיבושה של "קואליציית ה-100%", בה חברים 14 ארגונים חברתיים בראשות עומדים ביחד. הדרישה המרכזית מהממשלה בתוכנית הכלכלית שיזמו עומדים ביחד היא לשלם לעובדים שיצאו לחל"ת 100% מהשכר ששולם להם במקום עבודתם לפני המשבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ