משרד החינוך חידש את הלימודים מבלי לספק פתרון למורות שלא יכלו לשוב לעבודה

משרד הבריאות לא הגדיר מיהן המורות שנמצאות בסיכון, משרד החינוך לא הוציא נוהל בנושא, וארגוני המורים הציעו להוציא אישורי מחלה. ארגון המורים: עובדות הוראה עם ילדים קטנים יוצאו לחופשה ללא תשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר כרמים בירושלים, הבוקר
בית ספר כרמים בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

הלימודים חודשו הבוקר (ראשון) בכיתות א'-ג' וי"א-י"ב בחלק מהרשויות המקומיות, מבלי שנמצא פתרון למורות שנמנות עם אוכלוסיות סיכון או שבביתן יש ילדים קטנים שלא שבים ללימודים. משרד החינוך לא הוציא נוהל בנושא, וארגוני המורים הודיעו למורות שבסיכון שעליהן להוציא אישורי מחלה מרופא.

יו"ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, הודיעה אתמול כי מורות שהן או שבני המשפחה הגרעינית שלהן נמצאים בסיכון צריכות להישאר בבית על חשבון ימי מחלה ולקבל אישור מחלה מרופא משפחה. בן דוד פנתה ביום שישי למשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, וביקשה ממנו "לקבל את ההנחיות הברורות בכדי להבטיח את בריאותם ושלומם של עובדי ההוראה וכלל המערכת". בן דוד ביקשה מגרוטו להגדיר מיהן אוכלוסיות הסיכון ולקבוע אם עובדות הוראה בהיריון נמצאות בסיכון. לדבריה, רופאי משפחה מסרבים להנפיק אישורי מחלה לעובדי הוראה ומפנים אותם לרופא תעסוקתי, שאליו "צריך להמתין כחצי שנה לתור".

בית ספר יגאל אלון בגבעתיים בפתיחת הלימודיםצילום: עופר וקנין

אור, מחנכת כיתה ב' מבית ספר באזור תל אביב, אמרה שלשום ל"הארץ" כי היא קיבלה מסר דומה מבית הספר שלה. לדבריה, נאמר לה ולשאר המורות כי רק רופא תעסוקתי מוסמך להעניק אישור על השתייכות לקבוצת סיכון, וכי מחלות רקע או היריון אינם עילה מספקת לקבלת פטור מהגעה לבית הספר.

גם רן ארז, יו"ר ארגון המורים שמאגד את מורי התיכונים, כתב אתמול לעובדות ההוראה כי "מורים עם מחלות רקע או מורים שבמשפחתם הגרעינית יש חולים עם מחלות רקע, רשאים שלא לחזור לבתי הספר, במידה שיקבלו אישור מרופא על מחלתם. שכרם ישולם על חשבון ימי המחלה". הוא הוסיף כי מורים בני יותר מ-65 לא יגיעו לעבודה, ללא צורך באישור רפואי.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר הבוקר בריאיון לכאן ב' כי "מורה שיש לו מחלה, הוא לא שואל את מנהל בית הספר, הוא הולך לרופא. אם הרופא קובע שהוא אינו כשיר, הוא מוציא לו ימי מחלה". הוא הבהיר שמורות אלו לא יישלחו לחופשה ללא תשלום, והוסיף: "כל מורה שיש לו בעיה בריאותית ילך לרופא ויסביר את זה".

בית ספר כרמים בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

חרף הדברים, באיגודי רופאי המשפחה הסבירו היום כי הרופאים לא יוכלו לתת אישורי מחלה למורות בסיכון בשל חשש מהידבקות. "אישורי מחלה ניתנים בהתאם למצבו הרפואי של אדם ולא על סמך הסיכון שלו לחלות במחלה", נמסר מהאיגוד, "נכון לעת הזו לא ידוע כמה זמן יעבור עד שיפותח חיסון לקורונה, ולכן לא ניתן לתחום את משך 'אישור המחלה' והפנייה לרופאי הקהילה רק תיצור עומס מיותר על המערכת. על מקבלי ההחלטות לקבל החלטה ברורה בנושא ולא לגלגל את הכדור לרופאים".

מורים שמשתייכים לאוכלוסיות סיכון אמרו ל"הארץ" כי התבקשו להמשיך ללמד מרחוק וללוות את הכיתה שעליה הם מופקדים. מורה נוספת כתבה ברשתות החברתיות כי היא אמורה לצאת לחופשת מחלה בשל השתייכות לאוכלוסיית סיכון, אולם סיפרה שנאמר לה שעליה לשלוח לילדים בכל יום מערכת שעות וקישורים לשיעורים בזום של המורות המקצועיות.

ארגוני המורים התייחסו גם לעובדות הוראה שיש בביתן ילדים קטנים שלא חוזרים ללימודים. לפי ארז, מורות אלו יישארו בביתם בחופשה ללא תשלום. הוא כתב כי הן יכולות לבקש ממנהל בית הספר להמשיך בעבודה מהבית, אולם הסביר שלא יקבלו תשלום אם הדבר לא יהיה אפשרי.

עיריית תל אביב הודיעה שתעמיד כ-130 שמרטפיות עבור עובדי הוראה שיש להם ילדים קטנים ושאמורים לחזור מחר לעבודה. ביום שישי הודיעה עיריית תל אביב הודיעה שלא תחדש היום את הלימודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ