150 מפגינים מחו ליד ביתה של הנרצחת מבת ים: "דם נשים אינו הפקר"

פעילות חברתיות ועובדות סוציאליות קראו לממשלה להעביר תקציבים לתוכנית למניעת אלימות נגד נשים. בין היתר מחו המפגינות נגד השר לביטחון פנים וקראו: "גלעד ארדן אתה נרדם, זה עולה לנו בדם"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בבת ים, אמש
ההפגנה בבת ים, אמש. מעצרו של בן זוגה של הנרצחת, טטיאנה חייקין, הוארך בשבועצילום: עופר וקנין

כ-150 מפגינים מחו אמש (שני) בבת ים מחוץ לביתה של טטיאנה חייקין, שלפי החשד נרצחה שלשום על ידי בן זוגה. המפגינים דרשו מהממשלה להעביר תקציבים לתוכנית למניעת אלימות נגד נשים.

בן זוגה של חייקין, איגור צ'פיקוב, ריצה בעבר עונש מאסר על תקיפתה. המפגינים קראו בין היתר "גלעד ארדן אתה נרדם, זה עולה לנו בדם" ו"דם נשים אינו הפקר".

מפגינות בבת ים מניחות זרי פרחים לזכרה של חייקין, אמשצילום: עופר וקנין

ההפגנה נערכה על ידי כמה ארגונים חברתיים, ובמהלכה חסמו מפגינים את רחוב יוספטל בבת ים. המשטרה מנעה את החסימה בכוח והחרימה את מערכת ההגברה של המפגינים. "הגיע הזמן לשנות גישה", אמרה אחת ממארגנות ההפגנה, ספיר סלוצקר עמרן, "כשגבר יוצא מהכלא וחוזר לבית שלו, יש כאן בעיה. כשאשה נאלצת לברוח עם הילדים שלה, יש כאן בעיה".

מזי, פעילה חברתית מבת ים, שהשתתפה בהפגנה אמרה כי רק חלק קטן מהנשים שסובלות מאלימות מצד בן זוגן מעזות להתלונן. "רובן מפחדות וטוענות שאין מי שיסייע להן", הוסיפה. "תקציב של 50 מיליון שקלים היה אמור לעבור לתוכנית למאבק באלימות אך הכסף לא הגיע".

לדבריה, עובדים סוציאליים יצאו לחופשה ללא תשלום בשל משבר הקורונה, ולכן לא היה מספיק כוח אדם שיטפל בכל המקרים. "אנחנו קוראים לממשלה להחזיר בימים האלו את עובדי הרווחה לעבודה ולהעביר את התקציבים, כולנו רוצות לישון בשקט בלילה ולא לפחד".

מפגינה נוספת, סי ירון, סיפרה כי חברתה "יושבת במקלט ורוצים לקחת את הילדים שלה לאומנה". לדבריה, "בית המשפט ייקח לה את הילדים לאומנה, זה מה שהמדינה נותנת לה במקום להגן עליה ועל ילדיה". ירון סיפרה כי חברתה "חוותה אלימות 15 שנה, ואחרי שלנה חודשים במקלט, המדינה אומרת שהיא לא מסוגלת להיות אמא. למה לנתק ילדים מאמא? הם צריכים ללכת לאומנה ופנימיות?".

מפגינה בבת ים, אמשצילום: עופר וקנין

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, נשאה אף היא דברים בהפגנה ואמרה: "אין מלים כבר, בעיקר אחרי שחודש וחצי אנחנו נלחמים במדינה שתיתן לעובדים הסוציאליים לחזור לעבודה". חרמוני הוסיפה כי "אלימות במשפחה זה סיפור בלתי נסבל שקשור למדיניות. תקציבי הרווחה אף פעם לא מספיקים. זה לא יכול להימשך. אנחנו חלק מהמאבק הזה ונמשיך להיות עד שיסתיים בניצחון".

גופתה של חייקין, הנרצחת מבת ים, נמצאה עם סימני דקירה רבים. שוטרים הגיעו למקום לאחר שבן זוגה התקשר אליהם וקשר עצמו למעשה. בחקירתו סיפק גרסאות סותרות למניעי מעשיו, ובמשטרה עדיין לא יודעים מתי בדיוק אירע הרצח. אתמול סיפרה אחת משכנותיה כי ראתה טיפות דם בחדר מדרגות עוד בטרם הגיעו שוטרים לזירה. "ראינו את המראות הקשים הרבה לפני שהמשטרה הגיעה".

שכנים של בני הזוג סיפרו כי שמעו מפעם לפעם את העימותים בין הזוג. אחד השכנים סיפר כי צ'פיקוב היכה את בת זוגו, ואמר כי הוא "בן זוג אלים, היה שותה הרבה, עד השעות הקטנות של הלילה. היו הרבה צעקות, הכתובת היתה על הקיר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ