אחרי חודשיים בבית, הילדים נפרדו מההורים ושבו למציאות חדשה בגנים

הגן והצעצועים מחולקים לשניים, צריך להביא אוכל מהבית ואסור להיכנס עם אמא ואבא - הגנים חזרו הבוקר לפעילות תחת הגבלות משרד הבריאות. "לא היה כיף בחופש", סיפר אחד הילדים, "כל יום אמרתי: גן, גן, גן"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חזרה לפעילות בגן ילדים בירושלים, היום
חזרה לפעילות בגן ילדים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בשעה 08:00 הבוקר (ראשון), גן חבצלת בגבעתיים עדיין עמד ריק. רק לאחר כמה דקות הגיעה לגן ילדה ראשונה, לצד אביה. "עד איפה מותר לי להיכנס?" שאל האב את הגננת. "לפי המתווה החדש, עד הכניסה", היא ענתה לאב, ואז פנתה לילדה: "אהובה שלי, איך התגעגעתי". לאחר שהשאיר את בתו עם הגננת, האב נפרד ממנה לשלום ושניהם נראו די רגועים. "עוד שבוע-שבועיים זה ייגמר", הוא התנבא בצאתו.

לא רחוק משם, בגן נורית בגבעתיים, הילדים כבר שיחקו בשקט מסביב לשולחנות. את פני הנכנסים קיבל שלט גדול - "התגעגענו". לגן הגיעו היום 18 ילדים בלבד, כאשר המחצית השנייה תזכה להיות בו בין יום רביעי ליום שישי. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, גם 18 הילדים שהגיעו הבוקר ויהיו בפעילות עד יום שלישי חולקו לשתי תתי-קבוצות: קבוצת תפוח וקבוצת אננס. חלל הגן חולק בסרט הפרדה אותו התבקשו הילדים לא לעבור. כשאחת הילדות ביקשה בכל זאת לדבר עם חברתה מהקבוצה השנייה, הגננת ברכה התרצתה אך ביקשה: "שבי רחוק ממנה, לא להתקרב יותר מדי". לפרקים היא וידאה שהילדים לא חוצים את קו הגבול ללא רשות, והזכירה: "כל אחד שומר על המרחב האישי שלו". 

הפרדת הקבוצות בגן בגבעתיים, היוםצילום: תומר אפלבאום
חזרה לפעילות בגן ילדים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לא רק הילדים חולקו לקבוצות אננס ותפוח, אלא גם תאי השירותים והכיורים, חומרי היצירה, הספרים והצעצועים. גם צבעי הגואש והטושים הופרדו לשניים ומדפי הצעצועים כוסו בבד כדי למנוע מהילדים גישה חופשית. "אלה ילדי גן חובה, בדרך כלל הם ניגשים לבד לצעצועים", הסבירה הגננת ברכה, "אבל לפי הכללים החדשים צריך להקפיד שהצעצועים לא יתערבבו בין הקבוצות".

ברכה והסייעת בת שבע סיפרו שההכנות לפתיחת הגן הבוקר ארכו שבוע שלם, "יותר ממה שלוקח לנו להכין את הגן בפתיחת השנה". בת שבע הגיעה לגן כמה פעמים לאורך תקופת הסגר, כדי לנקות את החצר מפירות הפיקוס שמלכלכים דרך קבע את החצר. "מי שאומר שהגננות לא עבדו בתקופה הזו לא יודע על מה הוא מדבר", אמרה ברכה.

שירותים בגן בגבעתיים, היוםצילום: תומר אפלבאום
ראש העיר משה ליאון בגן ילדים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

במטבחון הגן, בקבוקי השתייה וקופסאות האוכל ניצבו כל אחד בפינה משלו, לפי חלוקת הקבוצות. בימי שגרה הילדים לא צריכים להביא אוכל מהבית, והסייעת בת שבע מכינה עבורם ארוחת בוקר משותפת ממצרכים שנקנו במרוכז. אך לפי הנחיות משרד הבריאות, לעת עתה הדבר אסור. על מתקן המים הקרים מודבק שלט: "רק הגננות ממלאות את הבקבוק". 

עוד בהתאם להנחיות, הילדים נכנסו לגן ללא ליווי של הוריהם. "זה לא קשה", אמרה הילדה דריה, "גם כשלא היתה קורונה לא נכנסתי עם ההורים לגן". הגננת ברכה העידה שאכן לא נצפו קשיים מיוחדים בכניסה לגן. "הם נכנסו בריצה, כאילו לא עזבו את הגן מעולם", אמרה. הילדים אמנם היו רגועים, אבל הם חזרו עם אינספור שאלות לגבי השגרה החדשה. "מה, אין שירותי בנים ובנות?", שאל אחד הילדים, וילדה אחרת שאלה היכן חברותיה, ששובצו לקבוצת הילדים שתגיע לגן בחצי השני של השבוע. הגננת ענתה לשאלות בסבלנות: "קצת השתנו כאן דברים, במפגש הבוקר נסביר הכל. העיקר שאני לא השתניתי, נכון?".

חזרה לפעילות בגן בגבעתיים, היוםצילום: תומר אפלבאום
קלסר מעקב קורונה בגן ילדים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

רק לשני ילדים מותר לשחק במקביל בקבוצת הבובות והמטבח. הילד יובל סיפר ש"לא היה כיף בחופש, כל יום אמרתי: 'גן, גן, גן". אלה, המשחקת לצדו, סיפרה שדווקא היה לה כיף בבית, "אבל התרגשתי לחזור". אייל, שישב וצייר לא רחוק מהם, הצטרף לשיחה. "אמרו שנחזור לגן כבר ביום ראשון שעבר, וחיכיתי לזה", הוא אמר, "אבל בסוף אמרו שאין גן. אז בכיתי". הכאוס בהתנהלות הממשלה והעובדה שהחלטות התקבלו ברגע האחרון השפיעה, כך מתברר, גם על ילדי הגן.

במעונות היום נפתח שבוע הלימודים עם עשרות אלפי הורים מאוכזבים, שנותרו ללא מענה לילדיהם. בעוד שבגנים של משרד החינוך הילדים מגיעים לפעילות שלושה ימים בשבוע, במעונות הוחלט לפעול במתכונת מלאה, אולם תוך צמצום מראש של מספר הילדים בכל כיתה. "הבת הגדולה שלי הלכה היום לגן עירייה, ואחותה הקטנה שהולכת למעון גם ביקשה ללכת", סיפרה אם לשתי בנות מהדרום, דיאנה. "שיקרתי לה שהגן שלה עדיין סגור, לא יכולתי לספר לה שהגן שלה נפתח עם 17 ילדים נבחרים בלבד והיא לא ביניהם". 

הבוקר הגיעו כמה עשרות הורים להפגין במחאה על ההחלטה מול משרדי ויצו, אחד הארגונים המפעילים את מעונות היום. אתמול הפגינו כ-200 הורים מול ביתו של שר הרווחה אופיר אקוניס. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "או כולם או אף אחד" וקראו: "אופיר, אופיר את הילדים מפקיר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ