ראשי השלטון המקומי וראשי הערים: לא נפתח את כיתות ד'-י' במתווה המצומצם

משרד החינוך הודיע אתמול על חזרה ללימודים של כיתות ד'-י' ליום-יומיים בשבוע בלבד, וטען כי הנחיות משרד הבריאות לא מאפשרות אחרת. הורים וראשי רשויות זועמים על ההחלטה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בבית ספר יסודי בירושלים, בשבוע שעבר
תלמידים בבית ספר יסודי בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ראשי השלטון המקומי וראשי הערים הגדולות הודיעו היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יפתחו את הלימודים בכיתות ד'-י' במתווה הלימודים המצומצם, של יום-יומיים בשבוע בלבד. "מתווה החזרה אינו מהווה חזרה ללימודים ולא נותן פתרון לאיש", כתבו יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג'. "ככל שלא תחזור המערכת לפעול במלואה לא נוכל לפתוח את מוסדות החינוך עבור שכבות נוספות".

גם ראשי הערים הגדולות הודיעו היום כי לא יפתחו את מסגרות החינוך לכיתות ד'-י' בשבוע הבא. "אנו סבורים כי מתווה החזרה לכיתות ד'-י' שפורסם אתמול לא רק שאינו מועיל לכיתות אלו, אלא גם צפוי לפגוע קשות במתווה הפעילות העדין ממילא של כיתות א'-ג'", נכתב בהודעה. "כיתות ד' עד י' לא תוחזרנה לפעילות במערכת עד להודעה חדשה". הערים השותפות לפורום הן תל אביב-יפו, ראשון לציון, פתח תקוה, אשדוד, נתניה, חולון, רמת גן, רחובות, חדרה, כפר סבא, רעננה, גבעתיים, רמת השרום, חיפה, באר שבע והרצליה.

לפי המתווה, שעליו הודיע אתמול משרד החינוך, חטיבות הביניים וכיתות י' ישובו ללמוד יומיים בשבוע בלבד (מלבד תלמידי חטיבות ביניים עצמאיות, שאינן חלק מתיכון שש-שנתי, שיחזרו ללמוד שלושה ימים בשבוע). תלמידי כיתות ד'-ו' יחזרו למתכונת חלקית עוד יותר: 5-6 שעות בשבוע.

במשרד החינוך הדגישו היום כי הם בוחנים אפשרויות נוספות להחזרת תלמידי כיתות ד'-ו', אך כל עוד הנחיות משרד הבריאות נותרות בעינן, מרחב התמרון נותר נמוך. לפי המשרד, ההנחיה לפצל את כיתות הלימוד לשתי קבוצות נפרדות מאלצת את המנהלים להשתמש בכל חללי הכיתות הפנויים בבית הספר, ולהכפיל את מספר המורים המלמדים ברגע נתון. מאז חזרת תלמידי כיתות א'-ג' ללימודים בתחילת השבוע שעבר התבקשו מורי כיתות היסודי הגבוהות התבקשו ללמד אותם, כך שהם אינם פנויים להוראה של תלמידי כיתות ד'-ו'. 

תלמידים בבית ספר בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

במשרד החינוך בחנו בשבוע את האפשרות להקים אוהלים זמניים בחצרות בתי הספר, כדי לאכלס את תלמידי הכיתות הגבוהות יותר בזמן שתלמידי א'-ג' מתפרשים במרבית הכיתות. אך אפשרות זו ירדה מהפרק תוך זמן קצר.

בהיעדר משאבים שיאפשרו חזרה מלאה של תלמידי היסודי, החליטו במשרד החינוך להחזיר אותם למתכונת חלקית מאוד של שעות לימוד בודדות בשבוע. לפי המתווה שנשלח למנהלים, חלוקת השעות נתונה להחלטתם: כיתות ד'-ו' יוכלו להגיע יחד לבית הספר ביום שישי, שבו לא לומדות הכיתות הנמוכות, או להגיע לשעות בודדות אחר הצהריים בתום יום הלימודים של הכיתות הנמוכות.

אפשרות נוספת, המתאפשרת רק אם יש בבית הספר מספיק חללי לימוד פנויים, היא שכל שכבת לימוד בכיתות ד'-ו' תגיע ליום לימודים נפרד. דנה גרסון, מנהלת בית הספר "גאולים" בירושלים, בחרה באפשרות הזו: יש לה בבית הספר ארבע כיתות פנויות, וכך יוכלו להגיע ביום ראשון (למשל) כיתות ד', וביום שני כיתות ה'. את שכבת ו', שנפרדת השנה מבית הספר היסודי, היא מעוניינת להביא לבית הספר ליומיים בשבוע - כדי לפצות במידת מה על מסיבת הסיום ופעילויות סוף השנה שבוטלו. "משמח אותי שמאפשרים לנו לבחור בין האפשרויות השונות", היא אומרת. "אנחנו המנהלים מכירים טוב מכולם את בית הספר והאוכלוסייה שלו, תנו מקום לשיקול הדעת שלנו".

לצד זאת, הורים לילדים בכיתות ד'-ו' הגיבו בכעס על הכוונה להחזירם ללימודים לשעות בודדות בשבוע ומבולבלים מההנחיות. "בשביל יום בשבוע עדיף שיישארו בבית", כתב אב לילדים בקבוצת פייסבוק. "שיפגשו חברים במקום להגיע ללכת פעם בשבוע לבית הספר. גם ככה עד שהם יצליחו להירגע מהמפגש עם החברים ייגמר היום". אם לילדים כתבה באותה קבוצה: "פתחו קניונים ומרכזי קניות, פארקים וחדרי כושר. אחר הצהריים כל כך הרבה אנשים מכיתות וגנים מתערבבים - אז למה רק מערכת החינוך עם מתווה חזרה הזוי כזה?". אם אחרת כתבה: "יש לי ילדים בכיתות ד' ו-ה', הם לא יכולים להיות לבד תשע שעות ביום. מה זה עוזר שהם חוזרים ביום שישי, שבו גם ככה אני לא עובדת?".

"כיתות א'-ג' נכנסו לתלם של למידה, זה עובד", אמר ל"הארץ" עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, "עכשיו להביא את ילדי ד'-ו' ליום אחד בלבד בשבוע זה מיותר". לדבריו, האפשרות שהתלמידים ילמדו בשעות אחר הצהריים אינה רלוונטית, מכיוון שהיא תובעת מהמורים לעבוד ברצף מהבוקר (עם כיתות א'-ג') עד אחר הצהריים. "זה לא חלק מהמשרה שלהם", אמר. גם האפשרות להביא את התלמידים בימי שישי אינה באה בחשבון, מכיוון שהיא מאלצת את המועצות לממן הסעות ביום הזה. "עדיף להשאיר את המצב כפי שהוא עד סוף החודש ואחר כך לפתוח לגמרי, מאשר להטריף את כולם", אמר.

גם במשרד החינוך הודו היום כי מתווה הלימודים של כיתות ד'-ו' אינו אידיאלי, והפנו אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות, שסירב אתמול לאפשר חזרה מלאה של מערכת החינוך ביישובים שבהם שיעור התחלואה נמוך. "משרד פועל ודוחף לאורך כל הדרך להחזיר את התלמידים למתכונת לימודים מורחבת ובקבוצות גדולות יותר", נכתב בתגובה רשמית מטעם המשרד. עוד הוסיפו כי בכוונתם "להמשיך ולפעול להשבת הלימודים למתכונת מלאה בכל מקום שיתאפשר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ