מתווה החזרה ללימודים | נתניהו אישר: מערכת החינוך תשוב בשבוע הבא לפעילות מלאה

במשרד האוצר והחינוך המליצו לחדש את הלימודים ברשויות שאינן נחשבות ל"מוקדי תחלואה". החזרה ללימודים תתאפשר מיום ראשון, בהתאם לשיקול דעתם של ראשי הרשויות

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חזרה ללימודים בגבעתיים, בשבוע שעבר
חזרה ללימודים בגבעתיים, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין
שירה קדרי-עובדיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישר היום (חמישי) להשיב בשבוע הבא את מערכת החינוך בכל הגילים לפעילות מלאה באזורים שאינם נחשבים למוקדי תחלואה של נגיף הקורונה. זאת לאחר שמשרדי החינוך והאוצר המליצו לנתניהו לעשות זאת, בתום דיון שנערך הבוקר בהשתתפות מנכ"ל משרד רה"מ ומנכ"לי משרדי הבריאות, האוצר והחינוך עם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. החזרה ללימודים תתאפשר מיום ראשון, בהתאם לשיקול דעתם של ראשי הרשויות, וחלק מהמועצות האזוריות כבר הודיעו שיעכבו אותה ביום עקב הקושי לארגן את ההסעות בהתראה קצרה.

המתווה החדש מאפשר את החזרת הפעילות כפוף לאכיפת הסעיפים הבאים: עטיית מסכות בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות, עטיית מסכות בשיעורים מכיתה ד' עד י"ב, שמירה על היגיינה והצגת הצהרות בריאות בכניסה למוסד הלימודי. בהפסקות האוכל יהיה מרחק של שני מטרים בין התלמידים, ובתי הספר אמורים להעביר את עיקר הפעילות למרחבים המאפשרים מרווח כזה באופן קבוע. אם תתגלה תחלואה במוסד חינוכי, הוא ייסגר. עוד נכתב במתווה כי יש להקפיד על ניקיון קבוע של כל המבנים והמתקנים במוסד, לצד אספקת חומרי חיטוי רבים ושלטי הסבר. 

המלצת מנכ"לי המשרדים לפתוח את מערכת הלימודים במלואה

ב-1.6 תתקיים הערכת מצב מחודשת בנוגע לרשויות שמוגדרות כמוקדי תחלואה. לפי ההמלצה, הלימודים לא יחודשו בשבוע הבא במלואם במוקדי תחלואה באזורים שהיו מוגבלים בחודשיים האחרונים  - כמו דיר אל-אסד וחלק מהשכונות בירושלים, בבית שמש ובחורה. באזורים אלה הלימודים יימשכו תחת המגבלות הקיימות.

מנכ"לי המשרדים דנו מוקדם יותר היום בפתיחה מלאה של בתי הספר, המעונות והגנים, ובביטול המגבלה על מספר הילדים בכל קבוצה. משרד הבריאות העדיף לפתוח רק את גני הילדים באופן מלא, ולהשאיר את יתר המגבלות, אך שאר המנכ"לים ביקשו להשיב לפעילות באופן מלא את כל המערכת. אתמול התקיים דיון בנושא בין גורמים במרכז השלטון המקומי ובמשרד החינוך לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. לפי גורמים שהשתתפו בדיון, בר סימן טוב הראה נכונות להגמיש את המגבלות שהוטלו על מערכת החינוך.

מחאת הילד ה-18 נגד הפעילות המצומצמת של הגנים, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

השבוע פעלה מערכת החינוך במתכונת חלקית בלבד. תלמידי כיתות א'-ג' חזרו ללימודים כבר בתחילת השבוע שעבר, במתכונת מצומצמת של חמש שעות ביום ובקבוצות קטנות של 17 תלמידים. בתחילת השבוע חודשו הלימודים בגני הילדים, במתכונת של רוטציה: ילדי הגן חולקו לשתי קבוצות, כל אחת מגיעה לגן שלושה ימים בשבוע. מעונות היום המפוקחים וגני הילדים הפרטיים חזרו לפעול השבוע במתכונת של 17 ילדים בקבוצה, והמשמעות היא שכ-50 אלף פעוטות נותרו ללא מסגרת כלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ