פועל נפל מקומה שמינית באתר בנייה ונהרג; מפקחים התריעו על היעדר גידור באתר

לפני כחודשיים נמצאו באתר בגבעת שמואל ליקויים רבים, אך למחרת אישרו מפקחי בנייה כי הם תוקנו והוא נפתח שוב. הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד מפעיל המנוף שקרס בכפר סבא לפני שנתיים והרג עוברת אורח

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המקום שבו אירעה התאונה, היום
המקום שבו אירעה התאונה, היוםצילום: תיעוד מבצעי מד"א

תושב חולון בן 47 נהרג היום (ראשון) בתאונה באתר בנייה בגבעת שמואל לאחר שנפל ממרפסת בקומה השמינית, שלא היתה מגודרת. ל"הארץ" נודע כי מפקחי בנייה ביקרו לפני כחודשיים באתר שבו נהרג הפועל ומצאו בו ליקויים רבים, בהם היעדר גידור. למחרת שוב נפתח האתר לאחר שהמפקחים אישרו כי הליקויים תוקנו. נגד החברה המפעילה את האתר, "שתית", הוצאו 13 צווי בטיחות מתחילת 2019. מינהל הבטיחות במשרד העבודה מסר כי האתר נסגר ליומיים, כנהוג לאחר תאונות קטלניות, וכי מנהל העבודה בו יזומן לבירור.

זהו מקרה המוות השני בתאונת בנייה בשלושת הימים האחרונים, לאחר שביום חמישי האחרון נהרג פועל באתר בנייה בתל אביב, והשלישי בתוך שבוע. לפי נתוני הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה ו"קו לעובד", הפועל שנהרג היום הוא ההרוג ה-21 בתאונות מתחילת השנה. לפי נתוני משרד העבודה, שאינו מגדיר שש מהתאונות כתאונות עבודה, מספר ההרוגים הוא 15.

בתוך כך הודיעה היום פרקליטות מחוז מרכז על סגירת התיק נגד מפעיל המנוף שחלק ממנו קרס על מכונית בכפר סבא ב-2018 וגרם למותה של נטע רוטמן. לחשוד יוחסה תחילה גרימת מוות ברשלנות. "לאחר בחינת מכלול הראיות בתיק נמצא כי אין סיכוי סביר להרשעה ולכן התיק נסגר", מסרה הפרקליטות. "זאת, בהסתמך על חוות דעת מומחה מטעם מכון התקנים אשר קבעה באמצעות בדיקות מעבדה כי בזרוע המנוף היה שבר מוקדם, שאינו נראה לעין, שגרם לקריסה במהלך עבודת המנוף. שבר זה גרם לשבר בחוליה נוספת בזרוע המנוף, ולא ניתן היה לקבוע את שיעור עומס העבודה בו הפעיל החשוד את המנוף. לפיכך, המומחה קבע כי לא ניתן לומר בוודאות כי החשוד גרם לתאונה".

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, מסרה בעקבות התאונה בגבעת שמואל: "למרות איתורן של הפרות בטיחות חוזרות ונשנות באתריהן של חברות קבלניות רבות, מינהל הבטיחות התעסוקתית אינו נוקט בהליכים שיביאו להטלת סנקציות כספיות או כתבי אישום בגין ההפרות, ואינו פונה לרשם הקבלנים בעניינן של חברות שחוזרות ומפרות את כללי הבטיחות. בהיעדר הרתעה כואבת, ההפקרות הבטיחותית ממשיכה לגבות את חייהם של העובדים באתרי הבנייה".

מקו לעובד נמסר: "אנו תקווה כי הממשלה שהושבעה היום והשר הממונה החדש יפעלו בהקדם לקידום המדיניות הנדרשת לשיפור בטיחות העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ