הרווחה והאוצר יקדמו חוק לביטול הקיצוץ בקצבאות נזקקים שפוטרו בשל משבר הקורונה

המדינה קיצצה את קצבאותיהם של עשרות אלפי נכים, מקבלי הבטחת הכנסה, נשים שמקבלות מזונות ונשים בנות 67-62 שביקשו דמי אבטלה. משרד האוצר התנגד עד כה לחוק בטענה שהוא יפגע במוטיבציה לעבוד

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף ביטוח לאומי בירושלים, במארס
סניף ביטוח לאומי בירושלים, במארס. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אמיל סלמן

משרדי הרווחה והאוצר הודיעו היום (שני) כי יבטלו את קיזוז הקצבאות לנזקקים שאיבדו את עבודתם בתקופת הקורונה וכי יביאו בשבוע הבא הצעת חוק בנושא לאישור הכנסת. בחודשים האחרונים קוצצו אלפי שקלים לעשרות אלפים שמקבלים קצבאות נכים, קצבת מזונות, הבטחת הכנסה וכן לנשים בנות 62 עד 67 שקיבלו גמלת אזרח ותיק, מפני שביקשו דמי אבטלה לאחר שפוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום בשל משבר הקורונה.

לאחר שורת פרסומים בנושא ב"הארץ", קידמו שר הרווחה הקודם אופיר אקוניס ומנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, תיקון לחוק הבטחת הכנסה ולחוק הביטוח הלאומי. חוקים אלה מבחינים כיום בין הכנסה שמתקבלת מעבודה לבין קבלת דמי אבטלה, ומביאים לקיצוץ הקצבה של מי שזכאי לדמי אבטלה. בתזכירי החוק שקידם אקוניס הוצע להכיר באופן זמני בדמי אבטחה כשכר, כדי שלא להביא לקיצוץ בקצבאות.

תור לקבלת קצבאות בסניף דואר בבאר שבע, בחודש שעבר. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אליהו הרשקוביץ

לפני כשבועיים הודיע משרד האוצר כי הוא מתנגד לתיקון החוק, בטענה כי השינוי יצור "תמריץ שלילי לעבודה" ויגדיל את התלות בקצבה של עניים. זאת אף שתיקון החוק יאפשר להם לקבל את דמי האבטלה במקביל לקצבה רק עבור חודשים מארס עד יוני.

במשרד האוצר גם קבעו כי עלות התיקון צפויה להיות 335 מיליון שקלים לכל התקופה וציינו כי אין מקור תקציבי לכך. זאת אף שמדובר בפחות מחצי אחוז מהתקציב הממשלתי למאבק בקורונה שצפוי לעמוד על 100 מיליארד שקל. לפי שר הרווחה החדש איציק שמולי, הסכומים שקוזזו מתחילת מארס עד לסוף מאי יוחזרו רטרואקטיבית לזכאים, ובמהלך יוני לא יהיו קיזוזים. ההחזרים יעמדו על כ-250 מיליון שקלים, והמהלך אמור להיות מאושר בכנסת בשבוע הבא.

לדברי שמולי, "לא נהיה מוכנים להשאיר אף אחד מאחור. מדובר בהישג חסר תקדים לטובת השכבות החלשות. אני מודה לשר האוצר על הגיבוי, למנכ"ל הביטוח הלאומי ולנציגי אגף התקציבים על שיתוף הפעולה התכליתי והמקצועי". קודמו בתפקיד, אקוניס, בירך על החלטת משרדי האוצר והרווחה. "זהו צעד בכיוון הנכון למימוש טיוטת הצעת החוק שניסחנו לפני כחודש עם הביטוח הלאומי, ונכון מבחינה חברתית ומוסרית, בעיקר בעת הזאת", אמר.

עו"ד ורדית דמרי מדר ועו"ד אוהד אמר מהמרכז לחינוך משפטי באוניברסיטה העברית, אשר פנו לממשלה בדרישה לתקן את החוק, מסרו: "אנו שמחים מאוד על תיקון העוול שגזר על משפחות שחיות בעוני תנאי קיום מחפירים בתקופה של משבר רחב היקף. אנו מקווים כי נצליח להוביל לתיקון קבוע של העוול בעיקרון 'כפל הקצבאות'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ