רשות האוכלוסין תאפשר להגיש בקשות מקלט באופן מקוון החל מיום ראשון

עד כה נאלצו מבקשי המקלט להמתין זמן רב מול לשכות הרשות מפני שנמנע מהם להזמין תורים מראש. המוקד לפליטים ולמהגרים: "זה ימנע מהם לישון לילות ארוכים מול המשרדים"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט מחוץ ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה בתל אביב, ב-2018
מבקשי מקלט מחוץ ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה בתל אביב, ב-2018צילום: מגד גוזני

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה הערב (חמישי) כי תאפשר להגיש בקשות מקלט באופן מקוון החל מיום ראשון הקרוב. עד כה נדרשו מבקשי המקלט להגיע למשרדי רשות האוכלוסין כדי להגיש את הבקשה, ובניגוד לציבור הרחב נמנע מהם להזמין תור מראש. כעת מבקשי המקלט ימלאו טופס מקוון להגשת הבקשה באתר הרשות, ולאחר מכן ייקבע עבורם תור במשרדי הרשות בבני ברק, שם תושלם הגשת הבקשה. 

לפני שנתיים פרסם מבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא דו"ח בנושא, בו ביקר את רשות האוכלוסין על כך שמגישי הבקשות נאלצים להמתין במשרדי היחידה לטיפול במבקשי מקלט (RSD) במשך שעות. "לעתים מי שהמתין שעות רבות בתור ולא נכנס להגיש את בקשתו נאלץ להגיע ביום אחר ולהמתין שוב, בלי שתינתן לו עדיפות", נכתב בדו"ח. המבקר התייחס בהרחבה לכך שהאפשרות להזמין תור ללשכת רשות האוכלוסין אינה עומדת לרשות מבקשי המקלט.

שפירא קבע כי על רשות האוכלוסין לנקוט לאלתר את הפעולות הנדרשות לשיפור רמת השירות הניתן למבקשי המקלט במשרדי יחידת ה-RSD, ולוודא שההמתנה בתור תהיה בתנאים סבירים ותימשך פרק זמן סביר. נוסף על כך, כתב המבקר כי שימוש במערכת הממוחשבת לניהול תורים גם עבור בקשות המקלט עשוי לתרום לשיפור רמת השירות. לצד זאת, בית הדין לעררים קבע בפברואר 2017 כי הימנעותה של יחידת ה-RSD מלאפשר למבקשי מקלט את השימוש במערכת זימון תורים אינה עומדת בכללי המינהל התקין.

תור מחוץ למתקן של רשות האוכלוסין וההגירה בבני ברק, ב-2018צילום: מוטי מילרוד

בתגובה לדו"ח המבקר הסביר לפני שנתיים היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין למשרד מבקר המדינה כי "מאחר שבפתיחת הליך הטיפול בבקשת המקלט מוענקת למבקש חסינות מהרחקה מישראל (באמצעות רישיון ישיבה זמני), יש חשיבות עליונה לזיהוי של מגיש הבקשה". ברשות האוכלוסין הסבירו היום כי הגשת הבקשה המקוונת לא תעניק למבקשים חסינות, זאת מאחר שהליך ההגשה יושלם בעת ההגעה ללשכה.

מהמוקד לפליטים ולמהגרים נמסר כי הם "מברכים על הודעת רשות ההגירה. אם אכן יזומנו מבקשי המקלט תוך זמן סביר לאחר מילוי הטופס, הרי שמדובר במהפכה שתמנע מראות קשים שנראו לעתים תכופות מדי בעשור האחרון: מראות של מבקשי מקלט ישנים על המדרכה בפתח יחידת בקשות המקלט במשך ימים ולילות ארוכים, בטרם הצליחו להגיש את בקשותיהם".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ