מפגינים חסמו את כביש 2, כביש החוף וכביש 4 במחאה על הקפאת קצבות הנכות

ארגוני הנכים דורשים מהממשלה לקיים את התחייבותה ולשלם את הפעימה השלישית להעלאת הקצבאות. ארגון "נכה, לא חצי בן אדם": "מקווים שמחאת הנכים תהפוך לעוד פרק בהיסטוריה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסימת מחלף נתניה, הבוקר
חסימת מחלף נתניה, הבוקרצילום: הנכים הופכים לפנתרים

מפגינים חסמו היום (שני) את מחלף כפר שמריהו בכביש 2, את צומת בני ציון בכביש 4 ואת מחלף נתניה בכביש החוף לדרום במחאה על העיכוב בהעלאת קצבת הנכים. לדברי מובילי מאבק הנכים, ממשלת ישראל ופקידי האוצר לא עומדים בהתחייבותם וגוררים רגליים כדי לא לשלם לנכים את הפעימה השלישית להעלאת קצבת הנכות אליה התחייבו, וכן אינם מעבירים להם את הסכום המדוייק של הפעימה ואת תאריך היעד לקבלתה.

מאבק הנכים החל בינואר 2015 תחת הסלוגן ''נכה, לא חצי בן אדם''. לאחר שנים של הפגנות נרחבות וחסימות כבישים, כונס ב-2017 צוות משא ומתן במסגרתו ארגוני הנכים הגיעו להסכמות עם הממשלה להעלאת קצבת הנכות. בתיקון לחוק הביטוח הלאומי מ-2018 שהתבסס על ההסכמות נקבע כי העלות של העלאת קצבאות הנכות עד 2021 תעמוד על 4.3 מילארד שקל, וכי ההעלאה תתרחש בארבע פעימות - הראשונה שבהן אוחדה עם השנייה ואירעה במארס 2018.

בפועל, הפעימה השלישית הקבועה לינואר 2020 לא שולמה עד היום, זאת בין היתר כיוון שהוועדה הבין-משרדית שדנה בהעלאת הקצבאות לא הגישה את המלצותיה. בעקבות הפרת החוק ואי יישום הפעימה השלישית, בפברואר האחרון הגישו ארגון "נכה לא חצי בן אדם" ומייסדיו, אלכס פרידמן וחנן טל, עתירה לבג"ץ.

ארגוני הנכים חוסמים את מחלף כפר שמריהו בכביש 2, היוםצילום: לביא נאור, דובר קבוצות מאבק הנכים

בחודש שעבר שלחו בארגון מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לראש הממשלה החלופי בני גנץ, ולשרים וחברי כנסת נוספים בדרישה להעניק באופן מידי ורטרואקטיבי את הפעימה השלישית. בשבועות האחרונים התקיימו פגישות בין צוות הארגון לבין שר האוצר הנכנס ישראל כץ ושר הרווחה הנכנס איציק שמולי. בפגישות הביעו השרים נכונות לקדם את יישום הפעימות תוך זמן קצר ובמסגרת דיוני התקציב, כך שהקצבה לא תפחת מסכום של 3700 שקלים, והתקציב לא יפחת מ-4.3 מיליארד שקלים. בשבוע שעבר התקיים דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנושא מעקב ביישום חוק הנכים.

הבוקר אמרו בארגון "נכה, לא חצי בן אדם" כי הגישו לשרים מתווה מוסכם הנתמך על ידי כ-30 ארגונים חברתיים מרכזיים. לדברי חנן טל, מייסד ומנכ"ל הארגון, "ציבור הנכים מתאחד מאחורי המתווה לחלוקת הפעימות הבאות. הפעילות היום באה להזכיר שהבטחות יש לקיים, וחוקים יש ליישם, למען חברה שוויונית ובריאה יותר. כולנו תקווה שהמתווה שהוגש על ידנו, יתקבל ויצא מהכוח אל הפועל ונוכל כולנו לשים את מחאת הנכים כפרק בהיסטוריה של מדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ