האוצר: מורי כיתות י' לא ישתכרו על ימי הקורונה אם לא ילמדו בקיץ; ארגון המורים: איומי סרק

הממונה על השכר במשרד התנה את התשלום למורי העל-יסודי בכך שילמדו עוד תשעה ימים, כמו הגננות ומורי היסודי. משרד החינוך צפוי לבקש מבית הדין לעבודה לחייב אותם ללמד עד 1 ביולי

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגימנסיה העברית בירושלים, אתמול
הגימנסיה העברית בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

הממונה על השכר והסכמי השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, הזהיר היום (שני) כי מורי בתי הספר התיכון לא יקבלו שכר מלא עבור הימים הראשונים של משבר הקורונה - מסגירת בתי הספר ועד חופשת הפסח - אם לא יחזירו תשעה ימי לימוד בחופשת הקיץ.

במכתב שנשלח למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב, כתב בר נתן כי תשלום שכר מלא למורי התיכונים, המאוגדים בארגון המורים, מותנה בכך שינהגו בדומה להסכם שנחתם עם הסתדרות המורים - המייצגת את הגננות ומורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, כלומר תוספת של תשעה ימי לימודים בסוף השנה. לפי בר נתן, אם לא יוחזרו ימי הלימוד כך שישוו התנאים בין ארגון המורים לבין הסתדרות המורים, הדבר יהיה בגדר חריגה מחוק יסודות התקציב. 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הנהלת ארגון המורים, רן ארז, מסר בתגובה: "אחרי שהאוצר גמר להתעלל בתלמידי התיכון, הוא מנסה להתעלל במורים. מדובר באיומי סרק, נטולי תוקף משפטי. רק אתמול כתב שר החינוך ההפך המוחלט, ששעת עבודה מקוונת של מורה שווה בדיוק לשעת עבודה פרונטלית. המורים ביצעו את כל מטלותיהם על פי הנחיות משרד החינוך ותוכנית הלימודים, לא החסירו אף שעת לימוד אחת, אין להם מה להחזיר ולא ניתן לנכות משכרם ניכוי חוקי כלשהו".

משרד החינוך הודיע אתמול כי הוא דורש מכל המורים בכל שכבות הגיל להוסיף תשעה ימי לימוד בחופשת הקיץ. לפי הודעת המשרד, הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים יסתיימו ב-13 ביולי ותלמידי כיתות ז'-י' יסיימו את לימודיהם ב-1 ביולי. תלמידי י"א-י"ב ימשיכו בהכנות לקראת בחינות הבגרות, שיחלו ב-22 ביוני ויסתיימו ב-27 ביולי. לפי הערכות, משרד החינוך יפנה השבוע לבית הדין לעבודה כדי לחייב את מורי כיתות י', המאוגדים בארגון המורים, להמשיך ללמד עד 1 ביולי. 

בתחילת אפריל חתמו משרד האוצר ומזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, על הסכם שלפיו המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים ילמדו תשעה ימים נוספים ביולי. זאת, במקום הימים שבהם לא לימדו מרחוק בתקופת הגבלות הקורונה. בהסכם מופיע סעיף המתנה את עבודת מורי ההסתדרות בכך שגם כיתות י', שמוריהן מאוגדים בארגון המורים, ילמדו מספר ימים זהה. ביום חמישי האחרון שלחה בן דוד מכתב למורים, ובו כתבה כי "לא יהיה מצב שבו תעבדו יותר מעובדי הוראה אחרים שאינם מגישים לבגרות".

עם זאת, ארגון המורים לא חתם על הסכם עבודה מול האוצר לאורך תקופת המשבר, והעביר למוריו את המסר שלפיו שנת הלימודים תסתיים במועד הרגיל - 20 ביוני. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הודיע בחודש שעבר כי הוא מסרב להארכת שנת הלימודים מכיוון שמורי התיכונים לימדו מרחוק לאורך כל תקופת הקורונה, בעוד מורי הסתדרות המורים לא לימדו במשך כמה ימים בתחילת המשבר. בנוגע לכיתות י"א-י"ב הושגה בין משרד החינוך לארגון המורים הבנה שבעל-פה, שלפיה המורים המכינים לבגרויות ימשיכו ללוות את התלמידים עד מועדי הבחינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ