לא הושגה פשרה בין משרד החינוך ומורי התיכונים על המשך הלימודים

בית הדין לעבודה, הדן בעתירה לחייב את המורים להמשיך ללמד עד לסוף החודש, קרא לצדדים להמשיך בניסיון להגיע להסכמה עד השעה 16:00. השופטת גליקסמן ביקרה אמש את משרד החינוך: "כולנו יודעים שזה לא נושא מעכשיו. למה מגיעים רק עכשיו, כשאין כל כך מה לעשות?"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן ארז בדיון, הערב
רן ארז בדיון, הערבצילום: אמיל סלמן

בית הדין הארצי לעבודה בירושלים קרא הלילה (שישי) למשרד החינוך ולארגון המורים העל-יסודיים להמשיך היום בדיונים על מנת להגיע לנוסחת פשרה על עבודת המורים בכיתה י'. השופטת לאה גליקסמן הוציאה במהלך הלילה את נציגי הצדדים להפסקה על מנת שינסו להגיע להסכמה, אך זו לא הושגה. בית הדין צפוי להכריע בשעה 16:00 בעתירה של משרדי החינוך והאוצר ומרכז השלטון המקומי, הדורשת לחייב את מורי התיכונים להמשיך ללמד עד לסוף החודש. 

שר החינוך יואב גלנט ביטל אמש פגישה עם יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים רן ארז, על רקע סירובו של ארגון המורים להמשיך ללמד עוד תשעה ימים השנה, בשל סגירת בתי הספר בתקופת הקורונה. מועד סיום הלימודים המקורי הוא היום.

גלנט בטקס כניסתו לתפקיד, במאיצילום: אוהד צויגנברג

השופטת גליקסמן ביקרה את משרד החינוך על הפנייה המאוחרת לבית הדין. "כולנו יודעים שזה לא נושא מעכשיו. למה מגיעים רק עכשיו, כשאין כל כך מה לעשות? קשה יותר להוביל משא ומתן שאולי היינו מנסים להיכנס אליו", אמרה. "בדקה ה-90? איזה 90? זה כבר זמן פציעות, כמו שיש בכדורגל".

נציגת משרד החינוך, עו"ד מיכל לייסר, טענה כי המשרד ניסה להימנע מהתהליך. "לעתים אנחנו מצליחים לעצור קודם. הפעם עשינו מה שאפשר", אמרנ. "הבקשה היתה מוכנה אתמול ולא הוגשה כי גם הבוקר ניסינו לעצור את הדברים". השופטת המשיכה: "למה לא להגיש ואז לנסות לעצור? אם היה יותר זמן, אפשר לחשוב על פתרונות יותר יצירתיים".

עו"ד לייסר טענה כי הדרגים הבכירים פעלו לעכב את הבקשה עד לרגע האחרון. "בסופו של יום, אנחנו יודעים שגם כשמגיעים לפני, בסוף ההכרעות מתקבלות בשעות הקטנות של הלילה, ערב תחילת שנת לימודים", אמרה. "הגענו לכאן אחרי שעשינו כל מה שאנחנו יודעים לעשות. כל הגורמים הבכירים ביותר שעסקו בנושא וניסו למצוא פתרונות בהסכמה. בסופו של יום לא עלה בידינו".

הגימנסיה העברית בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

בארגון המורים טוענים כי הצהירו לאורך תקופה ארוכה כי בכוונתם לסיים את שנת הלימודים ב-20 ביוני, ומאשימים את משרד החינוך שהציג את עמדתו בסוגיה רק ברגע האחרון. "הכל על מנת לקיים דיון בשעת ליל, בלחץ, בדוחק", נכתב בתגובת הארגון לעתירת המדינה. לפי ארגון המורים, אין כל הצדקה לדרישת המדינה כי מורי התיכונים יאריכו את שנת הלימודים. "עובדי ההוראה בחינוך העל יסודי מעולם לא יצאו ל'חופשה' או נעדרו מעבודתם, ולו לדקה אחת, בתקופת משבר הקורונה ותקנות שעת החירום, ולמעשה עד עצם היום הזה הם המשיכו וממשיכים לבצע את כלל המשימות המוטלות עליהם".

גלנט כתב בחשבון הטוויטר שלו טרם הדיון: "מדינת ישראל ומערכת החינוך בכלל זאת נמצאת בימים לא רגילים וכולנו נדרשים להכנס מתחת לאלונקה ולתרום את חלקנו במסגרת צו השעה. ‏מערכת החינוך חשובה ומשפיעה על כל אזרחי מדינת ישראל. לא נאפשר לבודדים להביא לאנרכיה במדינה בשל שאיפות אישיות וקטנוניות".

בפנייה לבית הדין נכתב כי בניגוד לארגון המורים, הסתדרות המורים והסגל האקדמי במוסדות להשכלה גבוהה הגיעו להסכמות עם הממשלה. "ארגון המורים סבר שיש בכוחו לקבוע באופן חד-צדדי את תוכנו של הסכם העבודה בינו לבין עצמו", נכתב.

ארז אמר מוקדם יותר ל"הארץ" כי מורי התיכונים לא יסכימו להוסיף ימי לימוד, בטענה שלא הפסיקו ללמד מרחוק. הוא העריך כי משרד החינוך "יתבזה" בפנייתו לבית הדין. לדבריו, "מה הם יכולים להגיד בצו מניעה? יש לנו חוזה עבודה שאומר שאנחנו מסיימים ב-20 בחודש, מילאנו את חלקנו בחוזה".

גלנט הסביר בהודעה מטעמו כי ביטל את הפגישה מפני שארז ביקש להגיע אליה עם חברי הנהלת ארגון המורים. בהודעה תקף גלנט את ארז, ומסר: "צר לנו שיו"ר ארגון המורים הארצי בוחר שוב בפוליטיקה קטנה על פני רווחת התלמידים והמורים במדינה". זו הפעם השנייה בתוך שבוע שבה גלנט מבטל פגישה עם ארז, לאחר שביום חמישי בשבוע שעבר ביטל אותה לטובת דיון בקבינט הקורונה.

ארז הסביר כי רצה לצרף לפגישה עם גלנט את חברי הנהלת הארגון מפני שהוא "לא יודע כיצד הוא יתנהג". לדבריו, "הוא יכול לומר 'רן הסכים', 'רן איים'. עם אדם שאני לא מכיר אני לא הולך לפגישה לבד". ארז הוסיף כי גלנט צריך לקחת בחשבון שניסיון לעבוד מול המורים בעזרת צווים משפטיים יוביל למאבק הדדי. "אם זה מה שהוא רוצה - מלחמות ומשפטים - זה מה שיהיה לו כל הקדנציה", הסביר.

"בחיים האזרחיים אין פקודות", אמר ארז, "שנת הלימודים נגמרת מחר. אם היו רוצים להאריך אותה היו צריכים לדבר איתנו. עד עכשיו לא דיברו איתנו". הוא הוסיף כי במשרד האוצר ביקשו "מחווה", כדי לרצות לדבריו את מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, שהסכימה שמורי בתי הספר היסודיים יעבדו במשך תשעה ימים נוספים. "אנחנו לא יכולים לתת מחווה של תשעה ימי עבודה בחינם", אמר, "אם כל המשק יתרום - גם אנחנו נתרום".

עיקר המחלוקת מול ארגון המורים נוגע למורי כיתות י', משום שבין הצדדים קיימת הבנה שבעל-פה כי כיתות י"א-י"ב ימשיכו בהכנות למבחני הבגרות ככל שיידרש. להכרעת בית הדין לעבודה תהיה השפעה מועטה, גם בשל ההסכמה על פעילות כיתות י"א-י"ב. בנוסף, בתיכונים רבים עברו כבר להוראה מרחוק מחשש להידבקות בקורונה, וההגעה לבתי הספר בימים האלה לא מוגדרת כחובה. גם במשרד החינוך מודים בשיחות סגורות כי אין חשיבות אמיתית למועד היציאה לחופש הגדול של תלמידי כיתות י' וחטיבות הביניים - לא מבחינת חומר הלימודים ולא מבחינת החשיבות למשק. שיעור הנוכחות בבתי הספר בימים אלה נמוך ממילא, ועומד על כ-60%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ