עובדות סוציאליות מאיימות לשבות בשל העומס המוטל עליהן, ויצאו לצעדת מחאה

עשרות עובדים ועובדים פתחו בצעדה מתל אביב לירושלים, המתוכננת להסתיים ביום חמישי, ואמרו כי אם דרישות האיגוד לתוספת של מאות מיליוני שקלים לתקציב הרווחה לא ייענו, השירותים החברתיים יושבתו בעוד שבועיים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעדת מחאה של העובדות הסוציאליות בחולון, השבוע
צעדת מחאה של העובדות הסוציאליות בחולון, השבועצילום: אייל טואג

עשרות עובדות ועובדים סוציאליים יצאו הבוקר (ראשון) לצעדת מחאה מתל אביב לירושלים, בטענה לקריסת השירותים החברתיים בשל מדיניות הממשלה והעומס שמוטל עליהם בצל משבר הקורונה. העובדות הכריזו בשבוע שעבר על סכסוך עבודה, ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני אמרה כי אם דרישות האיגוד לא ייענו, השירותים החברתיים יושבתו בעוד שבועיים. הצעדה מתוכננת להסתיים ביום חמישי בהפגנה מול משרד האוצר והכנסת בירושלים. 

העובדות הסוציאליות דורשות תוספת של מאות מיליוני שקל לתקציב הרווחה עבור תוכנית חירום להצלת השירותים החברתיים; הקצאה של כ-150 מיליון שקל להקמת מערך המוגנות במשרד הרווחה; שיפור מיידי ומשמעותי של שכר העובדים הסוציאליים ותנאי עבודתם; וכניסה למשא ומתן על רפורמה במבנה השכר. בנוסף, הן דורשות את החרגת השירותים החברתיים מכל קיצוץ רוחבי, ותוספת תקציבית לשירותי הרווחה בתקציב המדינה ל-2021 ו-2022 לשם התמודדות עם השלכות משבר הקורונה.

חרמוני אמרה עם יציאתה לצעדה כי ״שירותי הרווחה בישראל קרסו. אי אפשר לאייש משרות של עובדות סוציאליות בכל השירותים החברתיים בגלל האלימות, העומס, השכר הנמוך והתנאים המבישים. אנחנו לא יכולות להמשיך ככה. אנחנו דורשים את הזרמת המשאבים באופן מיידי, אם הדברים האלה לא יקרו ניאלץ בתוך שבועיים להשבית את כל שירותי הרווחה".

באיגוד העו"סים מדווחים כי בשבועות האחרונים גדל מספר הדיווחים על מקרי אלימות במשפחה ב-500%, מספר התלונות על אלימות כלפי ילדים ונוער גדל ב-760%, חלה עלייה דרמטית בשיעורי האבטלה, בתופעות של חרדה, דיכאון ומצוקה ושימוש גובר בחומרים ממכרים להתמודדות עם ההשלכות של תופעות רגשיות ונפשיות אלו.

חסר בית בתל אביב, באפרילצילום: עופר וקנין

“אנחנו נחנקות כי כל עובדת סוציאלית שאמורה לטפל ב-300 משפחות לבד חיה במרוץ בו אי אפשר לנצח", מסרו המוחות. "אנחנו נחנקות כי אנחנו מותקפות באלימות, באכזריות ובברוטליות - ואין מי שיגן עלינו. אנחנו נחנקות כי אנחנו צריכות לסגור את החודש עם משכורות מבישות, שבקושי מאפשרות לקיים חיים ומשפחה. ואז הגיעה הקורונה ובמקום לחזק את השירותים החברתיים החליטו להפנות לנו עורף".

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי, הביע תמיכה במאבק העובדות, ומסר כי "זו צעדה למען החברה הישראלית כולה. אתייצב לצד המוחים בממשלה ובכל מקום".

בישראל מועסקים כ-24 אלף עובדים סוציאליים, כ-89% מהם הן נשים. למרות הביקוש הגדול לעובדים סוציאליים, שלושה מתוך ארבעה עובדים בתחום מקבלים השלמת הכנסה לשכר מינימום. למעלה מ-50% מהעו"סים מועסקים בחלקיות משרה בשל תת התקצוב של משרד האוצר את הרשויות המקומיות שמעסיקות את העובדים. עם זאת, העובדים מבצעים בפועל משרה מלאה.

מדי שנה מסיימים כ-1,800 עובדים סוציאליים את לימודיהם לתואר ראשון, אך חלקם בוחר לעזוב את התחום בשל תנאי עבודה ושכר נמוכים, ולכן משרות רבות נותרות לא מאוישות. על פי נתוני האיגוד על אלימות, 83% מהעובדות הסוציאליות חוו אלימות במקום עבודתן – 30% ספגו אלימות פיזית, 30% חוו איומים על חייהן או על חיי ילדיהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ