קרא לעלות עם טנקים על עפרה והשווה את הימין לנאצים: המאמרים של זאב שטרנהל

זאב שטרנהל, שמת היום בגיל 85, התבלט בקולו החד והחריף כאינטלקטואל מהשמאל. בעשרות מאמרים שפרסם ב"הארץ" שב והתריע מפני גורלה ועתידה של המדינה והדמוקרטיה הישראלית

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרנהל בהפגנה של מרצים מהאוניברסיטה העברית, ב-2010
שטרנהל בהפגנה של מרצים מהאוניברסיטה העברית, ב-2010צילום: אמיל סלמן

ב-2001 פרסם פרופ' זאב שטרנהל - שמת היום (ראשון) בגיל 85 - מאמר ב"הארץ" שעורר זעם רב בקרב המתנחלים. "לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר לגיטימיות ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם", כתב. "אילו היתה בפלשתינאים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות, לא פוגעים בנשים ובילדים ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות. כן היו נמנעים מהנחת מטענים בצדו המערבי של הקו הירוק. בדרך זו היו הפלשתינאים משרטטים בעצמם את פרופיל הפתרון שממילא יושג בעתיד: הקו הירוק המתוקן יהיה גבול בינלאומי, ושטחים יוחלפו כדי לפצות את הפלשתינאים על האדמות שכבר סופחו לישראל ואולי עוד יסופחו". יריביו האידיאולוגיים ורבים אחרים האשימו את שטרנהל בהתרת דמם של המתנחלים, ותקפו אותו בחריפות על המאמר הזה גם שנים לאחר פרסומו (לקריאת המאמר המלא: מול ממשלה סהרורית).

לרבים הזכיר המאמר הזה קריאה מוקדמת יותר, פרי עטו של שטרנהל, שפורסמה ב"דבר" ב-1988, אחרי פרוץ האינתיפאדה הראשונה. "אי אפשר לעצור את הפשיזם בנימוקים רציונאלים, את זה עוצרים רק בכוח. וכאשר קיימת נכונות להסתכן במלחמת אזרחים, בשעת הצורך נצטרך להתמודד עם המתנחלים בעפרה ובאלון מורה. רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית", כתב אז.

במשך עשרות השנים בהן פרסם מאמרים ב"הארץ" - החל משנות ה-70 ועד לחודש אפריל האחרון - התבלט שטרנהל בקולו הנוקב, החד והחריף כאינטלקטואל מהשמאל, ששב והתריע, פעם אחר פעם, מפני גורלה ועתידה של המדינה והדמוקרטיה הישראלית. בשנה שעברה, למשל, טען כי הימין הישראלי קרוב לאידיאולוגיה הנאצית, וגרוע בכך מהימין האירופי. "לאמיתו של דבר, הימין הישראלי, המתחזק את ההתנחלות על רבניה החשוכים והגזעניים, גרוע בהרבה מהימין הלאומני האירופי, שנזהר מלהפגין גזענות ואנטישמיות גלויה, שמא יואשם בטיפוח אידיאולוגיה הדומה לנאציזם", כתב. "אצלנו אין בעיה כזאת כי הרי כולם יהודים, ומי יעיז להאשים יהודי בקרבה לאידיאולוגיה הנאצית, כפי שרווחה לפני מלחמת העולם השנייה? לכן שר חינוך בור, לא רק בנושאי מין אלא גם בהיסטוריה, מרשה לעצמו לדרוש סיפוח של מיליוני ערבים, תוך שלילה צינית של זכויותיהם הפוליטיות" (לקריאת המאמר המלא: הימין הישראלי גרוע מהימין האירופי).

עמדות דומות, אישיות יותר, ביטא גם במאמר שפרסם ב-2018 תחת הכותרת "סמוטריץ' וזוהר - גזענות הקרובה לנאציזם". "לשיטתם של סמוטריץ', זוהר ושקד, יהודי מברוקלין, שכף רגלו לא דרכה בארץ מעולם, הוא בעליה הלגיטימי, ואילו פלסטיני, שהוא ואבות אבות אבותיו נולדו כאן, הנו זר היושב בארץ רק בחסד נדיבותם של היהודים", כתב. "מכאן אפשר להסיק, כי גם אילו הפלסטינים כולם היו מתגיירים, מגדלים פאות ולומדים תורה, זה לא היה עוזר להם. כזהו המצב גם ביחס לסודאנים ולילדיהם, שהם ישראלים לכל דבר: כך היה גם אצל הנאצים. בהמשך בא האפרטהייד, שיכול לחול גם, בתנאים מסוימים, על ערבים אזרחי ישראל. הישראלים ברובם אינם נראים מוטרדים" (לקריאת המאמר המלא: סמוטריץ' וזוהר - גזענות הקרובה לנאציזם).

נזק שנגרם לביתו של שטרנהל לאחר שהונח לידו מטען חבלה, ב-2008צילום: דניאל בר און / ג'ינ

לקריאת עוד עשרות מאמרים פרי עטו של שטרנהל ב"הארץ"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ