גנץ: יש לשחרר ללא תנאים את העצורים בהפגנה מחוץ למעון רה"מ

שר הביטחון אמר כי "הזכות להפגין היא זכות קדושה, ואסור לפגוע בה - אלא במקרי קיצון". המשטרה מבקשת להרחיק מירושלים ל-15 ימים את אחד ממובילי המחאה נגד נתניהו: "עילת מעצרו - סיכון ביטחון הציבור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בירושלים מחוץ למעון רה"מ, הערב
ההפגנה בירושלים מחוץ למעון רה"מ, הערבצילום: אוהד צויגנברג

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, קרא הערב (שבת) לשחרר ללא תנאים את שלושת המפגינים שנעצרו אתמול בהפגנה מחוץ למעון רה"מ בירושלים. "הזכות להפגין היא זכות קדושה במדינת ישראל ואסור בתכלית האיסור לפגוע בה אלא במקרי קיצון. לכן, מהמידע שברשותי, אני סבור שצריך לשחרר את שלושת עצורי ההפגנה ללא תנאים מגבילים. אני מאמין שכך יעשה בית המשפט וכמובן שנכבד כל החלטה", כתב גנץ בחשבון הטוויטר שלו.

גנץ הוסיף: "שוחחתי עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הערב שסיפר לי על הפגיעה שנעשתה בסדר הציבורי וחסימת הכבישים, ואמרתי לו כי לצד הגיבוי המלא שלי למשטרת ישראל בפעילותה מול כל אזרח - לא משנה מה תפקידו, מעמדו או דרגתו, יש לקדם מדיניות מרחיבה בכל הקשור לזכות המחאה וחופש הביטוי".

שלושת המפגינים אליהם התייחס גנץ סירבו אתמול לחתום על צו הרחקה מירושלים, והערב יתקיים דיון בעניינם. את אחד העצורים, אמיר השכל, ממובילי המחאה, המשטרה מבקשת להרחיק ל-15 יום. בעילת המעצר כתבה המשטרה כי הוא מהווה סכנה לציבור.

ההפגנה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס מוקדם יותר למעצרו של השכל, תת-אלוף במילואים. "אני מעריך את פועלו ועמדתו, כואב את מעצרו וקורא לשחרורו המיידי ללא כל תנאים מגבילים", כתב אשכנזי בציוץ בטוויטר. אשכנזי הוסיף כי השכל "רכש במחיר מלא, בחייו ובפועלו, את הזכות והחובה לומר את דעתו, להביע מחאה ולהפגין. משטרת ישראל נדרשת לאחריות, שיקול דעת ויד קשה על המעצרים".

חברי כנסת ושרים נוספים הגיבו למעצרו של השכל. יו"ר ועדת חוץ וביטחון, צבי האוזר כתב: "‏צפיתי בנסיבות מעצרו של אמיר השכל. לא היתה שם אלימות. משום צד. נראה על פניו שהמשטרה תצטרך לתת הסבר טוב מדוע נעצר. הזכות להפגין נבחנת ברגעים הקשים, לא ברגעים הקלים. למדתי זאת ׳על בשרי׳ בהפגנה נגד ההתנתקות. כולם שוים בפני החוק. מי שנוהג באלימות יש לרסנו. גם אם נושא דרגות בכירות במיל׳".

שר הרווחה איציק שמולי אמר כי "הזכות להפגין היא מרכיב מהותי בחופש הביטוי ויש להגן עליה מכל משמר. מעצר מפגינים המוחים באופן לגיטימי הוא אקט קיצוני שיש לנקוט בו אך ורק כברירה אחרונה. נראה שאלו אינן הנסיבות במקרה מעצרו של תא"ל השכל, ויש לשחררו. כנבחרי ציבור אנו צריכים לדעת לספוג ביקורת לגיטימית- זו מהות הדמוקרטיה".

ח"כ משה יעלון, שהשתתף היום בהפגנות בירושלים על מעצר השכל, אמר: "למה הם עצרו אותו? הם עצרו אותו כי הם יכולים, הם חושבים שהם יכולים, ואנחנו פה כדי לומר להם שלא הכול מותר. הקול קול בלפור והידיים הם ידי השר לביטחון נתניהו אמיר אוחנה. אחרי שחיבל במשרד המשפטים הוא בא לחבל במשרד לבטחון פנים. השר אוחנה, שמעתי את הגרסה שלך לנסיבות המעצר והיא שקרית".

מפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

השר אוחנה טען מוקדם יותר כי השכל נעצר לאחר שלא דרש מהמפגינים להתפזר ולא לחסום את הכביש. הוא הוסיף כי יתר המפגינים נעצרו לאחר שחסמו את הכביש, וכי "לא תהיה סובלנות לחסימות כבישים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ