מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הודיע על פרישתו

במכתב לגלנט כתב שמואל אבואב כי עם חילופי השרים "בשלה השעה לחילופים בעמדת המנכ"ל", וכי יישאר במידת הצורך בתפקיד עד לתום פתיחת שנת הלימודים. במהלך כהונתו ספג המשרד ביקורת על התנהלותו בתקופת משבר הקורונה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבואב במשרד החינוך בירושלים, במאיי
אבואב במשרד החינוך בירושלים, במאיצילום: אוהד צויגנברג

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הודיע היום (ראשון) לשר החינוך יואב גלנט על פרישתו. אבואב ציין במכתב לשר החינוך כי במידת הצורך יישאר בתפקידו עד לפתיחת שנת הלימודים. "אנו נמצאים בשעה מורכבת למערכת החינוך בהתמודדותה עם מגפת הקורונה", כתב המנכ"ל, "ואי לכך וככל שיידרש, אמשיך בתפקידי במהלך חופשת הקיץ ועד לתום פתיחת שנת הלימודים הבאה".

אבואב סיכם את התמודדותו עם מגפת הקורונה, וכתב כי "בשנה האחרונה עסקתי בייצוב המערכת, בהתמודדות יומיומית עם משבר הקורונה והשפעותיו מרחיקות הלכת על תפקוד מערכת החינוך". עוד כתב המנכ"ל לשר החינוך כי "עכשיו, אני חש שבשלה השעה לחילופים בעמדת המנכ"ל. משהוקמה ממשלה ועם מינוייך לתפקיד השר העומד בראש המערכת, נוצר למערכת החינוך אופק לשנים קדימה".

אבואב מונה לתפקיד לפני שלוש וחצי שנים, על ידי שר החינוך דאז נפתלי בנט. זוהי כהונתו השנייה, זאת לאחר שמונה ב-2006 לתפקיד זה על ידי שרת החינוך לשעבר יולי תמיר. במכתבו ציין המנכ"ל כמה החלטות שהתקבלו בכהונתו, בהן הוספת הסייעת השנייה בגני הילדים, צמצום הצפיפות בכיתות, הכפלת מספר התלמידים הניגשים לבגרות 5 יח"ל במתמטיקה, וחיזוק לימודי מקצועות הליבה בקרב הציבור החרדי. 

שרת החינוך לשעבר יולי תמיר ואבואב במהלך כהונתו הראשונה, ב-2007צילום: מוטי קמחי

אבואב הרבה לבקר בבתי ספר בחברה הערבית והקדיש מאמצים לצמצום הפערים בין יהודים לערבים. עם זאת, תוצאות מבחני פיז"ה הבינלאומיים שפורסמו בסוף 2019 הראו כי המאמצים לא צלחו, וכי פערים אלו התרחבו באופן משמעותי. בעוד שציוני התלמידים היהודים נותרו זהים בהשוואה למועד הקודם, שנערך ב-2015, ציוני התלמידים הערבים ירדו משמעותית בכל הנושאים שנבדקו בבחינה. אבואב אמר אז כי הפערים העקביים בין האוכלוסיות "מחייבים אותנו לשנות כיוון", וכי תוקם ועדה לבחינת הסיבות להתרחבות הפערים. עם זאת, מסקנותיה טרם פורסמו.

בחודשים האחרונים ספג משרד החינוך, בהובלת אבואב, ביקורת על התנהלותו סביב משבר הקורונה. בתחילת המשבר, כשהוחלט על הפסקת הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר, המשרד שלח הודעות שלפיהן "הלמידה מרחוק נמשכת", אך לא פרסם את מדיניותו ולא הורה למורים האם וכיצד ללמד. עקב כך, בכל מוסד חינוכי גיבשו באופן עצמאי את תוכנית הלימודים ואת אופן ביצועה. רק כחודש לאחר השבתת הלימודים פרסם המשרד "מתווה הוראה מרחוק", שגם הוא זכה לביקורת נרחבת מצד הורים ומורים שטענו כי אינו מותאם לילדי הגן ולתלמידים בכיתות היסודי. 

ב-TheMarker דווח כי מאז כניסתו לתפקיד בוחן גלנט כמה מועמדים לתפקיד מנכ״ל משרד החינוך. בין היתר, גלנט בוחן את מועמדותם של יו"ר מינהל חינוך ירושלים אביב קינן; תא"ל במיל' רם שמואלי, העומד בראשות הקבינט הציבורי לקורונה; ומשה קינלי טור-פז, שכיהן בעבר כראש מינהל החינוך בירושלים והיה מועמד לכנסת מטעם כחול לבן.

לאחרונה הודיעו על פרישתם כמה מנכ"לי משרדים שהובילו את מדיניות הממשלה במהלך גל התחלואה הראשון של מגפת הקורונה, בהם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. זאת בין היתר על רקע חילופי השרים והקמת הממשלה החדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ