השרים החליטו שהבחינות באקדמיה יתקיימו מהבית - ויצרו כאוס

ההחלטה תיכנס לתוקף ביום ראשון וטרם התברר מה יהיו הקריטריונים לחריגה ממנה. באוניברסיטת תל אביב הודיעו לסטודנטים מוקדם יותר כי הבחינות יתקיימו לפי המתווה שהופץ טרם ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת תל אביב, בינואר
אוניברסיטת תל אביב, בינוארצילום: she codes

חוסר הבהירות סביב בחינות סוף הסמסטר באוניברסיטאות ובמכללות, שאמורות להתחיל השבוע, התגבר היום (שני) לאחר שקבינט הקורונה הורה כי הן ייערכו מהבית למעט מקרים נקודתיים. בשלב זה לא נקבעו הקריטריונים להחרגת מבחנים שיתקיימו בקמפוסים, והמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ומשרד הבריאות צפויים לגבשם בהמשך. בחינת הפסיכומטרי שתתקיים השבוע הוחרגה מההחלטה ותתקיים כסדרה.

השר להשכלה הגבוהה והמשלימה, זאב אלקין, הודיע כי החלטת הקבינט תיכנס לתוקף ביום ראשון, על מנת לתת למוסדות להשכלה הגבוהה שהות להיערך אליה. לפי הודעתו, עד סוף השבוע המוסדות רשאים לקיים את הבחינות בקמפוסים במידה וירצו בכך. אלקין ציין כי המל"ג ומשרד הבריאות יגבשו בימים הקרובים את הקריטריונים להחרגת מבחנים שיתקיימו בקמפוסים, בהתייעצות עם ראשי המוסדות. הוא הדגיש כי אין כוונה לאשר לאף מוסד את תוכנית המבחנים הפרונטלית, והבהיר כי רק מספר מצומצם של מבחנים יוחרגו. 

מוקדם יותר, לפני שנודע כי החלטת הקבינט תיכנס לתוקף ביום ראשון, הודיעה האוניברסיטה העברית כי עם כניסת ההחלטה לתוקף הבחינות שתוכננו להתקיים בקמפוס יידחו למועד לא ידוע - אך עד אז כל הבחינות יתקיימו כמתוכנן. באוניברסיטת תל אביב הודיעו לסטודנטים מוקדם יותר כי לפי שעה הבחינות יתקיימו לפי המתווה שהופץ להם טרם ההחלטה, ובאוניברסיטת חיפה מסרו כי עד לקבלת הצו החתום בעניין ההחלטה, המבחנים מתקיימים כמתוכנן.  

השר אלקין אמר היום ל"הארץ" כי הוא קידם את האפשרות להחריג חלק מהמבחנים כך שייערכו מהקמפוסים, בעקבות שיחותיו עם ראשי המוסדות. לדבריו, ראשי המוסדות התריעו בשיחות עמו כי קיום כל המבחנים מהבית יהיה בעייתי ולא יאפשר לסטודנטים לסיים את השנה. הוא ציין כי אם יוחרגו חלק מהמבחנים, מספרם יהיה מצומצם. "אני הייתי ממליץ למוסד לכבד את ההחלטה", הוסיף.

אוניברסיטת בן גוריון, בינוארצילום: אליהו הרשקוביץ

חרף ההודעה לסטודנטים, נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת, אמר ל"הארץ" כי הבחינות יתקיימו בקמפוס רק אם יתברר שהדבר מותר או לחלופין אם המוסד יקבל החרגה ממל"ג. פורת ציין כי המצב המשפטי בכל הנוגע לקיום הבחינות במוסדות לא ברור, וכי באוניברסיטה מבררים אותו כעת. לדבריו, "אנחנו נמצאים בערפל כמו כולם. השר אלקין לא התייעץ עם ראשי המוסדות - הוא דיבר איתנו אתמול בלילה אחרי שהוא כבר החליט".

פורת הוסיף כי האוניברסיטה כבר ביטלה את הבחינות שהיה באפשרותה לבטל והמירה אותן במבחני בית ועבודות. "חלק ניכר מהבחינות לא נוכל לקיים, בחלק מהמקרים מסיבות טכניות", אמר. "יש בחינות שאי אפשר מבחינה טכנית לעשות בבית - בהנדסה, רפואה, מדעים מדויקים. יש בחינות אחרות שאם נקיים מהבית עלולה להיגרם פגיעה משמעותית בטוהר הבחינות".

סהר, סטודנטית לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב, נמצאת בעיצומה של למידה למבחן הראשון שלה, שייערך בעוד יומיים. "אני מבינה מהאוניברסיטה שכרגע המבחנים מתקיימים כרגיל, אבל מקבוצות הפייסבוק נראה שסטודנטים אחרים הבינו הפוך", אמרה ל"הארץ". "מצד אחד יש החלטה בקבינט הקורונה, מצד שני האוניברסיטה אמרה שהמבחנים כרגיל. אני מעדיפה לצאת מנקודת הנחה שהמבחנים מתקיימים כרגיל כדי שאצליח להתכונן כמו שצריך. אחרת זה יגרום לי להתכונן פחות ברצינות".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "ההחלטה לבטל את המבחנים הפרונטליים הינה נמהרת ולא הגיונית וחבל שהתקבלה ללא התייעצות עם האוניברסיטאות. לצערנו, היא עתידה לפגוע בראש ובראשונה בסטודנטים עצמם. כעת סיום הסמסטר תלוי על בלימה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ