יום לפני פתיחת בתי הספר של החופש הגדול, ההורים אינם יודעים מי ילמד את ילדיהם

ההורים גילו רק הבוקר באילו מסגרות שובצו ילדיהם, וחלקם הופתעו לגלות כי הפעילות תתקיים בגן שהם אינם מכירים. אמא לילד בן שלוש: הכל נובע מסיבות כלכליות, הילדים לא נספרים בשום צורה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים בירושלים, בחודש שעבר
גן ילדים בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

בתי הספר של החופש הגדול יחלו לפעול מחר, אך ההורים טרם עודכנו באשר לזהות אנשי הצוות שיובילו את המסגרות. ההורים גילו רק הבוקר (שלישי) באילו מסגרות שובצו ילדיהם - וחלקם הופתעו לגלות כי הפעילות תתקיים בגן ילדים אחר, שהם אינם מכירים. השיבוץ בגן אחר נובע מהמודל שקבעה המדינה, שלפיו תתוקצב כיתה של 28 ילדים לכל הפחות. גני ילדים שבהם פחות ילדים מהמכסה פוצלו בין גנים אחרים, מבלי שלהורים ניתנה על כך התראה מראש.

עדי, שבנה בן ה-3.5 לומד בגן טרום-טרום חובה בתל אביב, גילתה רק הבוקר כי בגן שלו לא תיפתח מסגרת לחופשת הקיץ והוא יועבר לגן ילדים אחר בשכונה. "נכנסתי במקרה לאתר העירייה וראיתי שהוא רשום למסגרת בגן ילדים אחר", סיפרה, "מילא חוסר הוודאות של ההורים והגננות, אבל גם הילדים לא נספרים בשום צורה. הילדים עברו כל כך הרבה שינויים: תקופת הקורונה, חזרה לגנים במתכונת של קפסולות, חזרה לשגרה בגנים. עכשיו מפצלים את הילדים לגנים ברחבי העיר, ובראשון בספטמבר שוב גן חדש. הכל נובע מסיבות כלכליות ומבלי שחשבו על הצרכים שלהם". דינה, אם לילד בגיל הגן מהמועצה האזורית מטה יהודה, לא הצליחה עדיין לברר מיהם אנשי הצוות שיעבדו במסגרות הקיץ של בנה. "לא עונים לנו לטלפון כבר שבועיים", אמרה.

גן ילדים בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

רק אתמול אישרה ועדת השרים לענייני הקורונה את קיום בתי הספר של החופש הגדול, המיועד לילדים הלומדים בגן ועד כיתה ד'. לפי הסיכום עם הסתדרות המורים מחודש אפריל, שנת הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים אמורה היתה להימשך עד 13 ביולי. אולם לפני כעשרה ימים הודיע שר החינוך יואב גלנט על ביטול ההסכם, ועל סיום שנת הלימודים במועדה המקורי - 30 ביוני. הרשויות המקומיות נאלצו לפעול במהירות להפעלת התוכניות מוקדם מהצפוי. "גייסנו רכזים לקייטנות, בידיעה שהם מתחילים לעבוד ב–13 ביולי", סיפר ל"הארץ" ראש מחלקת חינוך באחת הערים, "כשליש מהם לא יכולים או מעוניינים להתחיל לעבוד כבר מהראשון ביולי".

קושי נוסף שעליו הצביעו גורמים ברשויות המקומיות הוא גיוס גננות לעבודה במסגרות הקיץ. רבות מהגננות אינן מעוניינות לעבוד במסגרות, ומפעילי הקייטנות נאלצו לגייס נשות צוות ללא השכלה פורמלית בחינוך. נושא נוסף שהוסדר רק ברגע האחרון הוא מספר ימי העבודה של סייעות הגנים, המועסקות על ידי העירייה. חרף הקשיים, ממרכז השלטון המקומי נמסר היום כי שיעור הנרשמים למסגרות ברוב היישובים גבוה, וכי ברוב מוחלט של הרשויות המקומיות המסגרות צפויות להיפתח מחר כסדרן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ