ניסנקורן: הממשלה תקדם חוק שיאפשר לזוגות מאותו המין להביא ילדים בפונדקאות בארץ

שר המשפטים הודיע כי ההצעה תקודם בהסכמת השותפות הקואליציוניות ותוצג עד סוף השנה. מליאת הכנסת דחתה היום הצעה דומה של יש עתיד. ח"כ באחת הסיעות החרדיות: אין תסריט שבו נאפשר קידום הצעת חוק שכזו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בעצרת הגאווה בירושלים, השבוע
משתתפים בעצרת הגאווה בירושלים, השבועצילום: אורן בן חקון

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (רביעי) כי יקדם הצעת חוק ממשלתית שתאפשר לזוגות חד מיניים לפנות להליכי פונדקאות בישראל. לדבריו, ההצעה תקודם בהסכמת השותפות הקואליציוניות ותוצג עד סוף השנה. באופן רשמי, המפלגות החרדיות החברות בקואליציה, יהדות התורה וש"ס, לא הגיבו ליוזמת החקיקה. עם זאת, ח"כ באחת הסיעות אמר ל"הארץ": "אין תסריט שבו המפלגות החרדיות יאפשרו קידום של הצעת חוק ממשלתית לפונדקאות לקהילה הלהט"בית". הוא הוסיף: "את ההתנגדות שלנו למהלך לא נשמיע עכשיו, אלא כשניסנקורן יביא את ההצעה שהוא יוזם לאישור הממשלה והכנסת".

בהודעתו כתב ניסנקורן כי "השוויון הוא עמוד תווך בדמוקרטיה והזכות להורות חייבת להיות שוויונית ללא הבדל דת, גזע, מגדר ונטייה מינית. כדי לסיים את האפליה יש לקדם תיקון בחוק הפונדקאות בצורה מקצועית ואחראית, ולא בהצעת חוק פרטית". כיום החוק מאפשר רק לאיש ואשה שהם בני זוג וכן לאשה יחידה לפנות להליכי פונדקאות. הכרזתו של ניסנקורן מגיעה בשבוע שבו התקיימו אירועי גאווה בערים שונות בארץ.

מליאת הכנסת דחתה היום בקריאה טרומית הצעת חוק דומה של חברי הכנסת יאיר לפיד ועידן רול מיש עתיד. 47 ח"כים התנגדו להצעה ו-29 תמכו בה. השרים ההומואים אמיר אוחנה (הליכוד), איציק שמולי (העבודה) וחבר הכנסת איתן גינזבורג (כחול לבן) הפרו את המשמעת הקואליציונית והצביעו בעד חוק הפונדקאות לבני זוג מאותו מין שיזמה יש עתיד. 

גורמים המעורים במהלך טוענים שהניסיונות שמקדמת כחול לבן לקדם חקיקה ממשלתית למען קהילת הלהט"ב עשויים להבשיל, בסופו של דבר, ושמאחורי הקלעים מתנהלים מגעים משמעותיים שאפשרו לניסנקורן לפרסם את ההצהרה. מנגד, גורמים באופוזיציה טענו שההצהרות נועדו להפחית את המבוכה של כחול לבן ושל השרים שמולי ואוחנה, שנאלצים להצביע נגד יוזמות האופוזיציה.

בשבוע שעבר החליטה ועדת השרים לחקיקה לדחות בחודשיים הצעת חוק ביוזמת מרצ, שתאסור על טיפולי המרה, בנימוק שניתן לגבש הסכמה קואליציונית שתאפשר קידום של חקיקה ממשלתית גם בנושא זה. ועדת השרים קצבה אז חודשיים להשלמת המגעים לקידום החוק למניעת הטיפולים.

בפברואר קבע בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ פה אחד כי יש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים להביא ילדים בהליך פונדקאות. נשיאת העליון אסתר חיות והשופטים חנן מלצר, ניל הנדל, יצחק עמית ועוזי פוגלמן קבעו כי "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה', המייחסת מעמד נחות לקבוצה זו". בג"ץ, שדן בעתירה שהגישו איתי ויואב פנקס-ארד באמצעות עמותת "אבות גאים" ועורך הדין חגי קלעי נגד חוק הפונדקאות, העניק למדינה פרק זמן של שנה לתקן את החוק.

בדצמבר 2018 הודיעה המדינה לבג"ץ כי החליטה שלא לאפשר לזוגות הומואים להביא ילדים באמצעות הליך פונדקאות. ההחלטה נמסרה אז בתגובה לעתירה קודמת של עמותת "אבות גאים". המדינה נימקה את החלטה זו, בין היתר, בכך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבר כי אין היתכנות פוליטית לחקיקה שתאפשר זאת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ