המחוזי דחה את העתירה נגד הבנייה באתר הקבורה המוסלמי ביפו; העבודות יוכלו להתחדש

השופטת לימור ביבי ביטלה את צו הביניים שהוצא נגד העבודות, והעירייה תוכל לחזור לעבוד במקום באופן מיידי. עוד נקבע כי מגישת העתירה, המועצה המוסלמית, תשלם 15 אלף שקלים הוצאות משפט

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים ביפו, לפני כשבועיים
מפגינים ביפו, לפני כשבועייםצילום: מוטי מילרוד

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שלישי) את עתירת המועצה המוסלמית ביפו נגד המשך העבודות לבניית מעון לדרי רחוב מעל אתר הקבורה העתיק אל-איסעאף. השופטת לימור ביבי ביטלה את צו הביניים שהוצא נגד העבודות, והעירייה תוכל לחזור לעבוד במקום באופן מיידי. עוד קבעה השופטת כי המועצה המוסלמית תשלם לעיריית תל אביב ולקרן תל אביב לפיתוח 7,500 שקלים בגין הוצאות משפט כל אחת.

המועצה המוסלמית עתרה נגד הבנייה באתר בטענה שההיתר שמחזיקה העירייה אינו בתוקף כי באתר לא בוצעו עבודות במשך כשנה. מנגד, העייריה טענה כי מטרת העתירה היא "דחיית הקץ" וכי עיכוב העבודות גורם לה נזק כספי. "לא יהיה מוגזם אף לומר כי ככל שמצב חוסר הוודאות נמשך קיים חשש הולך וגובר לפגיעה בחיי אדם ולפגיעה נוספת ברכוש ולערעור שלטון החוק", אמרו בעירייה.

אתר הבנייה ביפו, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

השופטת ביקרה את המועצה על שהגישה טענות סותרות בדבר פעילות העירייה באתר לבית משפט המחוזי ולעליון. בעתירה לבג"ץ באפריל 2019 טענה המועצה כי עבודות מתבצעות באתר "ברגעים אלו". לאחר מכן הוצא צו ביניים והעבודות הופסקו, ובעתירה למחוזי השנה טענה המועצה כי היתר הבנייה לא בתוקף כי באתר לא בוצעו עבודות במשך שנה. לפי השופטת ביבי, "בשום שלב לא חלף פרק זמן של שנה בו הופסקו העבודות ובהתאמה לכך - ההיתר לא פקע". כנוסף, לדבריה, העתירות החוזרות של המועצה נועדו לייצר שיתוק משפטי לעבודות.

עיריית תל אביב מסרה כי היא "מברכת על החלטת בית המשפט המאפשרת את המשך העבודות להקמת מעון לדרי רחוב ביפו, פרויקט חברתי חשוב שמטרתו מתן מענה שיקומי למאות דרי רחוב". ראש העיר, רון חולדאי, הוסיף: "החלטת בית המשפט מוכיחה כי העירייה עבדה ועובדת ברגישות וע"פ החוק".

יו"ר המועצה המוסלמית ביפו טארק אשקר אמר "הארץ" כי "אנחנו רואים פעם אחר פעם שבית המשפט, שהוא חלק מהממסד, מקטין ראש. זו לוליינות משפטית, הם יכלו לומר שההיתר בתוקף אבל הם לא אמרו זאת. מערכת המשפט היא חלק מהממסד, היא חלק מהשלטון והיא מפלה לרעה גם בנושא טכני על היתר פג תוקף". לדבריו, "העירייה לא הציגה אפילו מסמך אחד לא לבית המשפט ולא לשום גוף אחר. המערכת מטה את הכף לטובת עיריית תל אביב. המחאה לא הפסיקה היא תמשיך וכמו שהבטחנו בלי קשר לתוצאת פסק הדין הטכני של היום המחאה גם תחריף".

בשבועות האחרונים מוחים תושבי יפו מדי כמה ימים נגד הבנייה ברחוב אליזבת ברגנר ביפו, ובמחאות נעצרו כמה מהמפגינים. לפי התוכנית, כ-80 חסרי בית ישוכנו במבנה שיוקם במקום, והוא יספק מענה ראשוני למי שחיים ברחוב ונמצאים בתחילת תהליך גמילה מסמים. המפגינים טוענים כי העירייה היתה נוהגת ברגישות רבה יותר אילו מדובר היה בבית קברות יהודי. בעירייה טוענים שבמהלך העבודות יינקטו צעדים כדי להימנע מפגיעה בקברים, ואם יהיה צורך להעביר עצמות ממקומן הן ייקברו מחדש בשטח האתר ולא במקום אחר.

בתחילת השנה דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה אחרת בנושא של המועצה המוסלמית נגד עיריית תל אביב. שופטת בית המשפט המחוזי אביגיל כהן קבעה אז כי על אף החשיבות שבהגנה על רגשות הקהילה המוסלמית ביפו, יש להעדיף במקרה זה את האינטרס של החיים על פני זה של המתים.

השבוע אושרה בוועדת הכספים של העירייה בקשה למימון מלא של הפרויקט, לאחר שהתורם פטריק דרהי חזר בו באפריל מכוונתו לתרום לבנייה, עקב לחצים שהופעלו עליו. העירייה היתה אמורה במקור להשקיע שישה מיליון שקלים בפרויקט אך עקב נסיגתו של דרהי הוסיפה לסכום המקורי 23.5 מיליון שקלים נוספים. התוספת התקציבית, שהתקבלה בצל קיצוצים רבים בעירייה, מיועדת להשלמת תקציב הביצוע ותשלומים לרשות העתיקות.

בעבר עמד בשטח שברחוב אליזבת ברגנר מבנה ישן מהתקופה העותמאנית ששימש מעון לחסרי בית. העירייה החליטה להרוס אותו כדי לבנות במקום מבנה בן שלוש קומות שיכלול בית מחסה ייעודי לדרי רחוב וקומת מסחר. העבודות להקמת בית המחסה החלו באפריל 2018, אז התגלה במקום בית הקברות אל-איסעאף מהמאה ה-18 ובו יותר מ-60 קברים עם עצמות אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ