מתווה משרד החינוך לשנת הלימודים הבאה: למידה מרחוק וחלוקה לקבוצות קטנות

המשרד הציג שלושה תרחישים שמותאמים לדרגות שונות של פתיחת המשק. לפי המשרד, עלות התפעול של המתווים השונים עומדת על כמיליארד שקלים, ומעבר לכך נדרשים שני מיליארד שקלים נוספים להצטיידות ולגיוס כוח אדם

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימודים בבית ספר יסודי בגבעתיים, בחודש מאי. למצולמות אין קשר לכתבה
לימודים בבית ספר יסודי בגבעתיים, בחודש מאי. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

משרד החינוך הציג היום (רביעי) שלושה תרחישים לפתיחת שנת הלימודים הקרובה בשל העלייה בתחלואה בקורונה, אשר מתואמים לדרגות שונות של פתיחת המשק. במקרה הקשה ביותר, תלמידים מכיתה ה' ומעלה ילמדו מרחוק, ותלמידי הכיתות הנמוכות והגנים יחולקו לקבוצות למידה קטנות. ההצעות גובשו בשבועות האחרונים בצוות מקצועי שהקים שר החינוך, יואב גלנט, במסגרת היערכות ל-1 בספטמבר. 

לפי המתווה הראשון, המותאם לרמות תחלואה נמוכות, שנת הלימודים תיפתח כמעט כסדרה. בבתי הספר ובגנים ילמדו במסגרות ובמבנים הקיימים עם "אמצעי מיגון משופרים": מסכות שקופות שיסופקו למורים והפרדה בתוך המבנים בין שכבות הגיל. בחטיבות הביניים תשולב למידה רגילה עם למידה דיגיטלית מרחוק - בהתאם לרמת החלואה. משרד החינוך יפעל להצטיידות במחשבים ולהתקנת תשתיות דיגיטליות.

לפי המתווה השני, תלמידי כיתות ה'-י"ב ילמדו מרחוק וכלל לא יגיעו למוסדות הלימוד. תלמידי כיתות א'-ד' ילמדו בבתי הספר בחלוקה לקבוצות קטנות יותר, שתתאפשר בחדרי הכיתה הריקים של תלמידי הכיתות הגבוהות. המהלך ידרוש תגבור של צוותי ההוראה בהתאם - ובשלב זה לא ברור מהיכן יגויסו המורים הנוספים ואיזו הכשרה יקבלו.

לפי המתווה השלישי, כיתות ה'-י"ב ילמדו מרחוק, תלמידי א'-ד' יחולקו לקבוצות קטנות וגני הילדים יחולקו לשתי קבוצות - שיפוצלו בין כיתות הפנויות בחטיבות הביניים ובתיכונים. מהלך זה ידרוש התאמה של כיתות הלימוד כך שיתאימו לילדי הגן, נוסף על תגבור צוותי הגננות והסייעות.

יישום המתווה עשוי להשתנות בין יישוב ליישוב, בהתאם למצב התחלואה המקומי. לפי משרד החינוך, עלות התפעול של המתווים השונים עומדת על כמיליארד ש"ח, וכמו כן נדרשים שני מיליארד שקלים לצורכי ההקמה השונים: גיוס אנשי צוות, הצטיידות באמצעים דיגיטליים והצטיידות באמצעי היגיינה ומיגון. 

חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי, אמר שכדי לקיים את המתווים שהציע משרד החינוך - שכוללים גם הכשרת מבנים ביישובים - נדרש תקציב של ארבעה מיליארד שקלים. לדבריו, "בלי הכנה ומימון מיידי מלא, פתיחת שנת הלימודים עומדת בסימן שאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ