משרד הרווחה: הדיונים עם האוצר על קצבאות הנכים הופסקו עקב מחלוקת על 250 מיליון שקל

לטענת משרד הרווחה, באגף התקציבים באוצר הביעו התנגדות למתווה שהציג השר שמולי. בחודש שעבר התחייב השר כץ להמשיך ביישום הגדלת הקצבאות באופן הדרגתי, אולם הפעימה השלישית, שהיתה אמורה להתקבל בינואר, טרם הועברה לנכים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בכביש החוף למען העלאת קצבאות הנכים (ארכיון)
הפגנה בכביש החוף למען העלאת קצבאות הנכים (ארכיון)

הדיונים בין משרד האוצר למשרד הרווחה על המתווה להעלאת קצבאות הנכות הופסקו היום (שלישי), לאחר שבאגף התקציבים באוצר הביעו התנגדות למתווה שהציג שר הרווחה איציק שמולי. במסגרת התיקון לחוק הביטוח הלאומי לאחר מחאות הנכים בשנת 2018 הוחלט כי קצבאות הנכים יוגדלו עד 2021 ב-4.3 מיליארד שקלים, וכי ההעלאה תתבצע בארבע פעימות. הפעימה השלישית היתה אמורה להתבצע בינואר השנה, אך הכסף עוד לא הועבר לנכים. בתחילת החודש שעבר התחייב שר האוצר ישראל כץ בפני ציבור הנכים כי המשרד יעמוד בכל ההסכמות ויקדם את יישום הפעימות בתוך זמן קצר ובמסגרת דיוני תקציב המדינה.

כעת במשרד הרווחה אומרים כי יש פער בין המשרדים לגבי הסכומים בגובה של 246 מיליון שקלים. עיקר ההתנגדות באוצר קשור לשלושה מרכיבים: העלאת הקצבה לנכים שהם אזרחים ותיקים (בהתאם לאובדן כושר ההשתכרות שהיה להם לפני גיל הפרישה) בסכום של 379-227 שקלים בחודש, כפי שמציע משרד הרווחה, לעומת 190 שקלים שמציע האוצר (פער של 50 מיליון שקלים); הגדלת קצבת השירותים המיוחדים (קצבה המיועדת למונשמים) לכלל הזכאים בסכום של 80 עד 300 שקלים ובעלות של 123 מיליון שקלים, כפי שמציע משרד הרווחה (ללא הצעה חלופית מצד משרד האוצר); הגדלת הקצבה לילדים נכים בסכום של 726-159 שקלים, כפי שמציע משרד הרווחה, לעומת 726-95 שמציע האוצר (פער של כ-51 מיליון שקלים).

הפגנה למען העלאת קצבאות הנכות (ארכיון)צילום: דודו בכר

לפי נתונים של הביטוח הלאומי מחודש אפריל, כיום ישנם 261 אלף מקבלי קצבת נכות. גובה קצבת הנכות הבסיסית הוא 3,321 שקלים בחודש. "במשך שנים ציבור הנכים הופקר ויש לנו הזדמנות נדירה להביא לתיקון היסטורי", אמר היום השר שמולי. "אסור שנשאיר מאחור אף קבוצה מוחלשת מתוכם, ולכן אני דורש שייעשה צדק גם עם הילדים הנכים, הקשישים הנכים, המונשמים ואנשים עם מוגבלות נפשית, שכלית ואוטיזם".

יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן-אדם" אלכס פרידמן מסר בתגובה: "לצערי עדיין יש פערים, חלקם גם במקורות התקציביים שמציע אגף התקציבים באוצר ועלולים לפגוע בהטבות קיימות לנכים. לא נאפשר לזה לקרות. אנו מקווים שרצונו הטוב של שר האוצר ישראל כץ יקבל ביטוי והמשבר ייפתר עוד השבוע".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ