עובדות סוציאליות מספרות על 25 מקרים דחופים שנזנחו בעקבות השביתה

נשים מוכות במנוסה, ילדים שעברו התעללות בבית, צעירים אובדניים וקשישים עריריים — עובדות סוציאליות מספרות על אנשים שזקוקים נואשות לסיוע, אך הן נאלצות לזנוח בכדי לשבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות סוציאליות מפגינות מול משרד האוצר בירושלים
עובדות סוציאליות מפגינות מול משרד האוצר בירושליםצילום: אמיל סלמן

שביתת העובדות הסוציאליות, שנכנסה הבוקר (רביעי) ליומה העשירי, עצרה באחת את הטיפול בכמיליון וחצי ישראלים מתחת לקו העוני, נפגעי אלימות, ילדים בסיכון, קשישים עריריים ואנשים עם מוגבלויות שנזקקו לסיוע שסיפקה המדינה עוד בטרם נגיף הקורונה החל להתפשט בישראל. המאבק בהתפשטות הנגיף, שגרר עמו משבר כלכלי, רק החמיר את מצבם של רבים מהם.

עם זאת, לאיש לא ברור בשלב זה כמה זמן תימשך השביתה, והעובדות הסוציאליות מצהירות כי ימשיכו לשבות עד שדרישותיהן ייענו — גם אם הדבר יימשך חודשים. העובדות מלינות על קריסת השירותים החברתיים, עומס של מאות תיקים לכל עובדת, שכר נמוך ואלימות שהן סופגות ממטופלים.

משא ומתן רשמי בין איגוד העובדות הסוציאליות לשר האוצר ישראל כץ, אגף התקציבים ואגף הממונה על השכר במשרד האוצר התקיים לראשונה רק אתמול, לאחר שבועות של שיחות בדרגים נמוכים יותר ולא רשמיים. השיחות מתוכננות להמשיך גם היום, אולם באוצר מסרבים לרבות מדרישות האיגוד.

בימים האחרונים שוחח "הארץ" עם יותר מ-60 עובדות סוציאליות, שסיפרו בכאב על מאות מקרים דחופים שנאלצו לסרב לטפל בהם בעקבות השביתה. נשים מוכות במנוסה, ילדים שעברו התעללות ונשארו בבתים שמסוכנים להם, צעירים אובדניים שלא מקבלים טיפול, קשישים עריריים שנותרו למות לבדם — "הארץ" מביא 25 סיפורים של אנשים שתלויים בשירותי הרווחה של המדינה והופקרו לגורלם.

עובדות סוציאליות מפגינות מול משרד האוצר בירושלים, שלשום צילום: אמיל סלמן

אין מי שיעדכן אם גבר אלים שוחרר ממעצר

עובדת סוציאלית סיפרה על אשה בת 30 מהחברה הבדואית, שספגה אלימות מגבר שביקש לרצוח אותה וכעת נמצא במעצר. האשה נמלטה לעיר במרכז הארץ, אולם ביום שהגבר האלים ישתחרר היא תהיה בסכנה מיידית. עד כה, העובדת הסוציאלית היתה בקשר עם בית הסוהר כדי לקבל עדכונים על העצור. כעת, היא לא תדע אם הוא שוחרר ולא תוכל להזהיר את האשה. "אין אף אחד אחר שיעדכן אותה, אני העובדת הסוציאלית שלה וזה התפקיד שלי", אמרה.

חקירות ילדים בוטלו והחשודים שוחררו

ילד בן 13 מאיזור ירושלים נקשר ונחנק אותו עד לאובדן הכרה, על פי החשד בידי אביו. בשל השביתה, חקירת הילד בוטלה, הוא לא קיבל ליווי לבית החולים או מקום מקלט עד שיתבררו החשדות נגד אביו. ילדה בת 11.5 מירושלים עברה פגיעה מינית, לפי החשד בידי פדופיל מורשע שהפר צו פיקוח. בשל השביתה הילדה לא נחקרה, ובית המשפט שחרר את החשוד. שתי אחיות מהצפון בנות שמונה ועשר עברו תקיפה מינית. השבוע היה אמור להתקיים דיון בנושא בבית משפט, אך הוא נדחה בשל השביתה. החשוד במעשים שוחרר ושתי הילדות נתקלו בו במקרה ברחוב.

הופסק הסיוע לילדה אובדנית בת 13 

ילדה בת 13, שהוצאה מביתה בגיל צעיר מאוד, החלה לפני חצי שנה לפגוע בעצמה ולדבר על דחף עז למות. מצבה החמיר והיא אושפזה מספר פעמים בבית חולים פסיכיאטרי. היא מתגוררת זה שמונה שנים בפנימייה שמהווה העוגן היחידי בחייה, אולם בשל ההידרדרות במצבה בפנימייה לא יכולים עוד לשמור עליה והיא זקוקה למסגרת אחרת. הליך העברתה למסגרת מתאימה לצרכיה הוקפא.

שורדת זנות נותרה ללא כסף למזון

שורדת זנות בת 36, אם לשמונה ילדים שעברה התעללות מינית והתמכרה לסמים, מתקיימת מהבטחת הכנסה. לאחרונה נגמלה מסמים והחלה לחפש עבודה, אולם התפשטות הקורונה הקשתה עליה. הסגר והבדידות החזירו את החרדות מהן סבלה בעבר. בשבוע האחרון היא נותרה ללא מזון או כסף. "אני יודעת שהיא במחסור אמיתי ללא אוכל לה ולילדיה", סיפרה העובדת הסוציאלית שלה. "לצערי זו לא הפעם הראשונה שאני נאלצת לדחות בקשות. אני מרגישה שהפקרתי אותה".

עובדות סוציאליות מוחות מול משרד ראש הממשלה, ביוניצילום: אמיל סלמן

הופסק טיפול בבת 28 עם מחשבות אובדניות

צעירה בת 28 שמתגוררת עם אמה הסיעודית פנתה לשירותי הרווחה שבוע לפני שהחלה השביתה. הבת, שמשכורתה זעומה, היא המטפלת העיקרית באמה ונמצאת בהליך של פשיטת רגל. יש לה אחות נוספת שמתגוררת במעון לבעלי מוגבלות שיכלית. המצוקה הכלכלית, עומס הטיפול באמה ובאחותה, החרדה סביב התפשטות הקורונה גרמו לה לדיכאון עמוק ולמחשבות אובדניות. בשל השביתה בוטלה בניית תוכנית הטיפול שלה ולא ידוע מה מצבה.

לא הועבר תיק של בן חמש שנפגע מינית 

ילד בן חמש נפגע מינית במשך תקופה ממושכת בידי בן הדוד שלו, והדבר הוביל לנסיגה רגשית ולימודית. אמו הגישה תלונה במשטרה, שטרם התבררה, והילד החל לקבל טיפול במרכז לנפגעי מין בסיוע הרווחה. הילד ואמו עברו לגור בעיר אחרת בעקבות איומים שקיבלו מהתוקף. תוכננה ועדה בנוגע להעברת התיק של הילד לשירותי הרווחה עיר החדשה, אך הדבר לא נעשה בשל השביתה ולכן לא מודעים שם למצבו.

בת 50 אובדנית ללא כסף לשכר דירה

אשה בשנות ה-50 לחייה שבעברה מספר נסיונות אובדנים ביקשה מהרווחה סיוע בשכר דירה ומיצוי זכויות בביטוח הלאומי כדי להקל על מצוקתה. האשה נמצאת בטיפול פסיכיאטרי ולאחרונה התגלה בגופה גידול סרטני. בנוסף, היא פוטרה מעבודתה עקב התפשטות הקורונה ונותרה ללא כסף לשכר דירה. בשל השביתה התהליך ברווחה נעצר והיא לא מקבלת סיוע.

בת 90 נותרה ללא כסף לחשבונות

בת 90 שמטופלת ברווחה שנים רבות מתקשה לעמוד בתשלומי חשבונות. היא עברה דירה ממש לפני התפרצות הקורונה בשל עבודות תמ"א בבניין שבו גרה באותה עת. כעת היא נדרשת לשלם חשבונות מים וחשמל גם בדירה הריקה וגם בדירה החדשה, וכן לשלם חוב של מספר חודשים. "התחננתי שיעצרו את החוב עד שתגמר השביתה ואוכל לסייע לה", מספרת העובדת הסוציאלית שלה. לא ידוע אם חברת החשמל ותאגיד המים בעיר שבו היא גרה התחשבו בבקשה.

מחאת העובדות הסוציאליות בנתיבות, ביום ראשוןצילום: איגוד העובדים הסו

חשש שתמונות עירום של בת 16 הופצו

נערה בת 16 מטופלת ברווחה מספר חודשים עקב שימוש אינטנסיבי בסמים וקשרים עם עבריינים. בתקופת הקורונה חלה החמרה משמעותית במצבה. השבוע ספגה אלימות מנערות אחרות בסיכון ויש חשש שהופצו תמונות עירום שלה. מתחננת לסיוע מהרווחה.

דר רחוב סכיזופרן לא מטופל

דר רחוב סכיזופרן בשנות הארבעים לחייו נמצא בתהליך שיקום ברווחה. לפני מספר חודשים החל בתהליך של קבלת קצבת נכות וסל שיקום, ואף מציאת מגורי קבע ותעסוקה. בשבועיים האחרונים חלה הידרדרות במצבו וככל הנראה חזר להתגורר ברחוב. זקוק לסיוע דחוף כדי למנוע הידרדרות חמורה. לא ידוע היכן הוא או מה מצבו.

בן 21 שנמצא לבד בארץ נותר ללא מזון

בן 21 עלה לבדו מרוסיה כדי להתגייס לצה"ל ונותר ללא מזון או כסף לשכר דירה. אין לו בארץ משפחה והוא אינו דובר עברית. בישראל חווה קשיי קליטה וכן קשיים עם הצבא שכן אינו מצליח להשלים את הליכי הצו הראשון. מועסק בעבודות מזדמנות והסתמך על תלושים לקניית מזון. כעת הופסק הסיוע שניתן לו למזון ובהתמודדות עם הצבא והביטוח הלאומי. לא ידוע מה מצבו.

נדחתה הוצאה דחופה של קטין מהבית 

אמו של ילד בן 13 פנתה בתקופה האחרונה לשירותי הרווחה ואמרה כי המצב בבית מידרדר. האם סבורה כי בנה על סף הידרדרות לפשע וסמים, וביקשה כי הוא יישלח לפנימיה. נערכה ועדה שבה הוחלט על הוצאתו הדחופה של הילד מהבית לפנימיה. עקב השביתה הוא נשאר בבית.

עובדות סוציאליות מפגינות בצומת אלוף שדה, ביום ראשוןצילום: איגוד העובדים הסו

ילדים לאם מכורה לא מקבלים סיוע 

גבר פרוד ביקש סיוע מהרווחה לילדיו, שמתגוררים עם אם מכורה לאלכוהול. בימים האחרונים הגבר התקשר בבכי לעובדת הסוציאלית שלו, לאחר שהגיע לביתה של אשתו לשעבר וראה את מצב הילדים. לדברי האב, הם היו מוזנחים, ללא השגחה ובסכנה ממשית. "לקח לי שלוש פעמים עד שהצלחתי להסביר לו שאנחנו בשביתה ואני לא יכולה לעזור לו", אמרה העובדת הסוציאלית שלו. "נשבר לי הלב".

נערה בסיכון נעדרת

נערה בסיכון שנמצאת כבר שנים רבות בטיפול הרווחה נעדרת כבר יומיים. הנערה בורחת מביתה לעיתים קרובות, ובדרך כלל העובדות הסוציאליות מסייעות למשטרה לאתר אותה. האם התקשרה אליהן אובדת עצות ומתחננת לסיוע במציאת בתה. "האמא משתגעת. אני חושבת מה קורה לה, איפה היא מסתובבת, האם היא נמצאת בסכנה", סיפרה בדאגה העובדת הסוציאלית שלה.

בן עשר שנפגע מינית לא מטופל

ברווחה התקבל דיווח על פגיעה מינית בילד בן עשר בדרך לבית ספר, אולם בשל השביתה הטיפול בו נדחה למועד לא ידוע. משפחתו של הילד מוכרת לשירותי רווחה כבר שנים על רקע אלימות, ובימים האחרונים התקבלו דיווחים על כך שהוא מביע סימני מצוקה. "יש חשש גדול לפגיעה שלו בילד אחר, שהרי מנפגע שלא מטופל חלילה ניתן להגיע לפוגע בעל כורחו", אמרה העובדת הסוציאלית שלו.

הופסק טיפול בילדים שאחיהם פגע בהם

בת למשפחה מרובת ילדים הגיעה לאשפוז פסיכיאטרי לאחר ניסיון התאבדות. באשפוז סיפרה כי אחיה פוגע מינית בה ובאחים נוספים כבר שנים רבות. לילדה שבעה אחים בגילאים שונים, ולכולם בעיות מורכבות המשפיעות על תפקודם. בשל השביתה אחיה הצעירים לא נחקרו וממשיכים להיות חשופים לפגיעה מינית.

עובדות סוציאליות מפגינות מול משרד האוצר בירושלים, שלשום צילום: אמיל סלמן

מכור לשעבר לא מקבל סיוע בשכר דירה

גבר בן 45 נגמל מסמים לפני שמונה חודשים, לאחר שהיה מכור מגיל 13. עם פרוץ הקורונה פוטר מעבודתו. הוא מתגורר עם אביו — גם הוא מכור לשעבר — כי אין לו אפשרות לשכור דירה לבדו, אף שהיחסים ביניהם אינם טובים ועשויים להביא להידרדרות במצבם. הוא זקוק לדו"ח סוציאלי על סיוע בשכר דירה כדי שיוכל לנסות להשתקם. שלח השבוע לעובדת הסוציאלית שלו הודעות שבהן כתב כי חייו הפכו לבלתי נסבלים והוא מפחד שיחזור להשתמש בסמים, אולם לא קיבל מענה.

גבר אלים לשעבר לא מקבל תמיכה

גבר בן 38, נשוי בשנית ואב לשניים, פנה לרווחה וביקש להפגש בדחיפות על מנת לקבל תמיכה והכוונה. בעבר היה מטופל במרכז לטיפול באלימות במשפחה לאחר שאיים על גרושתו והועמד לדין. בתקופת הקורונה דיווח על עומס נפשי רב, קשיים כלכליים, מתיחות קשה ביחסים עם אשתו ולחץ בעבודתו. המתח והלחץ הנפשי כבר הובילו להתפרצויות זעם שלו במקום עבודתו. לא ידוע מה מצבו ללא הסיוע.

אשה מוכה חזרה הביתה ללא ליווי

אשה בת 36, אם לשני ילדים בני ארבע ושנתיים, סבלה מאלימות קשה מצד בעלה. הבעל חנק ואיים לרצוח אותה, ולפני כארבעה חודשים היא ברחה עם שני ילדיה לבית הוריה. עד עכשיו קיבלה סיוע וליווי מהרווחה. לפני כשבוע וחצי החליטה שהיא לא יכולה לברוח עוד ושהיא חוזרת הביתה, ללא ליווי של הרווחה. לא ידוע מה מצבה.

אשה ערירית וחולה נותרה ללא בית

אשה ערירית בת כ-40 עם מחלות רבות נותרה ללא בית. האשה, שעברה פגיעות מיניות מבן משפחה, מתמודדת עם אפיזודות פסיכוטיות שגורמות לה להשחית את הרכוש בדירתה ולעתים לגרום לשריפה. לאחרונה שרפה את דירת הדיור הציבורי שלה והחברה המשכנת מסרבת לאפשר לה לחזור לשם. בימים אלה היתה אמורה להתקיים ועדה של משרדי הבריאות והרווחה כדי לבנות לה תכנית מותאמת ולמצוא עבורה מסגרת טיפולית מתאימה. הוועדה לא התקיימה בשל השביתה ואין לה היכן לגור.

עובדות סוציאליות מפגינות, ביום ראשוןצילום: איגוד העובדים הסו

נקטע טיפול באשה שעזבה בעל מכה 

אשה בשנות השישים לחייה פנתה לרווחה בשל אלימות ארוכת שנים מצד בעלה. בתקופת המאבק בקורונה השהייה הממושכת של בני הזוג בבית הסלימה את המצב, ואחרי מקרי אלימות פיזית חוזרים ונשנים האשה החליטה להיפרד. האשה, שהעידה על מצוקה קשה עקב ההחלטה, נשלחה למקלט לנשים מוכות ולייעוץ משפטי. בעקבות השביתה התהליך נקטע ולא ננקטו עוד צעדים לסייע לה לצאת ממעגל האלימות.

בוטל הדיון בבת 16 שנפגעה מינית 

בת 16 שנפגעה מינית מתגוררת עם אח בן 20 שיש חשד ממשי שפגע בה בעבר. במשך רוב שעות היום והלילה היא משוטטת ברחובות עם נערים שמוכרים לרשויות החוק. לאחרונה תוכנן להתקיים דיון בעניינה שבו בית משפט יקבע את דרכי הטיפול בה, אך הוא בוטל בשל השביתה. "כרגע היא נמצאת ברחוב ובסכנה", סיפרה העובדת הסוציאלית שלה. "אני דואגת מאוד למצבה, חוששת שהיא נפגעת שוב ושוב מהנערים. זה הדבר האחרון שאני חושבת עליו לפני שאני נרדמת והמחשבה הראשונה איתה אני מתעוררת בבוקר".

אשה מוכה לא נכנסה למקלט

אם לשישה ילדים צעירים עם צרכים מיוחדים טופלה ברווחה בשל קשיים כלכליים ואלימות של בעלה. בתקופת התפשטות הקורונה, לאור הימצאות הילדים בבית, המשפחה נזקקה לתמיכה כלכלית רבה יותר והבעיות בזוגיות הוחרפו. יום לפני השביתה האם פנתה לרווחה וביקשה להיכנס למקלט יחד עם ילדיה. החל דיון במצבה ובניית תוכנית טיפול עבורה, אולם בשל השביתה הסיוע הופסק.

ניצולת שואה בת 80 מתה לבדה

במשך עשור טופלה פ', ניצולת שואה ערירית בת 80, על ידי שירותי הרווחה. היא סבלה מבעיות בריאותיות, קושי בניידות, מצוקה כלכלית ובדידות וקיבלה סיוע מתמשך. לא היה אף אדם בחייה מלבד עובדי הרווחה והמתנדבים. בימים האחרונים הקשר הוקפא עקב השביתה, אז התגלה כי היא מתה לבדה בביתה. "ליבי נקרע כאשר גיליתי שברגעיה האחרונים לא יכולתי להיות שם לצידה", אמרה העובדת הסוציאלית שלה.

עובדות סוציאליות מוחות מול משרד ראש הממשלה, ביוניצילום: אמיל סלמן

תינוק חזר להשגחת אם סוחרת סמים

א' הוא תינוק בן ארבעה חודשים, בנה של אשה בת 28 שסוחרת בסמים וצורכת אותם מגיל 12. לפני שלושה שבועות האם ובעלה נעצרו בחשד לסחר בסמים, לאור החזקת כמות גדולה מאוד של סמים בתיקו של א'. הוא נמסר להשגחת סבתו, אך לפני שבועיים בית המשפט החליט לשחרר את ההורים ממעצר. א' חזר להשגחת האם, אף שלא ברור מה מידת מעורבותה בסחר בסמים והאם היא מסוגלת לטפל בתינוק כה צעיר. כרגע אין מעקב על תפקודה ולא על מצבו של א'.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ