נשיא האוניברסיטה העברית יחליף את יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות שהתפטר במחאה

רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, כתב אתמול כי "תחת שרביטו של אלקין, קומיסר ההשכלה הגבוהה, אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע". מחליפו, אשר כהן, אמר לאחר היבחרו: "פגיעה במחקר היא פגיעה בציבור הרחב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר כהן בוועידת "הארץ", באוקטובר
אשר כהן בוועידת "הארץ", באוקטוברצילום: אמיל סלמן

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן, נבחר הלילה (רביעי) ליו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) לאחר שהיו"ר הקודם, פרופ' רון רובין, התפטר אתמול במחאה על התנהלות השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין. "אנחנו בתקופה קשה שבה כולנו חייבים לשמור על מערכת ההשכלה הגבוהה, המחקר והמדע", אמר כהן עם היבחרו, "המשמעות של פגיעה במחקר ובמדע היא אחת - פגיעה בציבור הרחב ובעתיד של מדינת ישראל. אסור לנו לתת לזה לקרות". 

רובין בחיפה, ב-2018צילום: אייל טואג

רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, כתב אתמול לחברי הסגל ולסטודנטים שם: "אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע בישראל, שמטרתם להפחיד, להחליש, לצנזר ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר". רובין הוסיף כי זו "סכנה ברורה ומיידית למדינת ישראל ולעתיד של כולנו".

לדברי רובין, הוא החליט להתפטר עקב צעדים שאלקין נקט לאחרונה - האחרון שבהם הוא ההחלטה שלא להאריך את כהונתה של ממלאת מקום מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, מיכל נוימן. לדברי רובין, המהלך נועד להחליש את עצמאות המועצה מול הדרג הפוליטי.

רובין כינה את המועצה "קודש הקודשים שתפקידו להוות את החיץ הקריטי שבין פוליטיקה למדע" וכתב כי "בשבועות האחרונים, תחת שרביטו של קומיסר ההשכלה הגבוהה, השר זאב אלקין, אנו עדים לניסיונות שיתוק של שומרי הסף האמונים על עתיד המדע במדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ