מאות עובדות סוציאליות חסמו את רחוב דיזנגוף, יו"ר האיגוד זומנה לחקירה

העובדות שובתות משבוע שעבר במחאה על תנאי העסקתן. על פי חישוב של הביטוח הלאומי, אם המענקים שעליהם הכריז נתניהו לא יחולקו לעשירונים העליונים, יהיה אפשר לממן את דרישות העובדות הסוציאליות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות סוציאליות חוסמות את רחוב דיזנגוף בתל אביב, היום
עובדות סוציאליות חוסמות את רחוב דיזנגוף בתל אביב, היוםצילום: איגוד העובדים הסוציאליים

מאות עובדות סוציאליות, שפתחו בשבוע שעבר שביתה במחאה על תנאי העסקתן, הפגינו היום (שישי) בתל אביב וחסמו את רחוב דיזנגוף. בעקבות זאת זומנה יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות, ענבל חרמוני, לחקירה במשטרה ביום ראשון. העובדות הסוציאליות שובתות 12 ימים בטענה לקריסת השירותים החברתיים, עומס של מאות משפחות לכל עובדת, שכר נמוך ואלימות נגדן. העובדות דורשות ממשרד האוצר שיעביר כחצי מיליארד שקלים, אך שם מסרבים להיענות בטענה למחסור תקציבי.

"כל יום שביתה שעובר, אין חקירות לילדים שעברו התעללות במשפחה והם יודעים את זה", אמרה חרמוני, "כל יום שעובר אנחנו לא יכולות להיות לצידן של נשים שחוו אלימות מבני הזוג שלהם, והם יודעים את זה. ככל יום שעובר אנחנו לא יכולות לסייע לקשישים שנמצאים בבידוד ובבדידות ובסגר, והם לא יכולים לקנות תרופות ומזון. לכן אנחנו חייבות לפעול בכל דרך אפשרית כדי לסיים את השביתה הזאת״. 

על פי חישוב הביטוח הלאומי לבקשת "הארץ", אם המענקים לכל אזרח בעלות של כשישה מיליארד שקלים, שעליהם הכריז השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא יחולקו לשני העשירונים העליונים - יוכלו לממן בסכום זה את כל דרישות העובדות הסוציאליות. הבוקר הן נשאו שלטים שעליהם נכתב "מחאת העו"סיות = מאבק למדינת רווחה = המאבק של כולנו" ו"הנשמה לרווחה", וקראו לשר האוצר ישראל כץ לסיים את המשבר.

שביתת העובדות הסוציאליות עצרה באחת את הטיפול בכמיליון וחצי ישראלים מתחת לקו העוני, נפגעי אלימות, ילדים בסיכון, קשישים עריריים ואנשים עם מוגבלויות, שנזקקו לסיוע שסיפקה המדינה עוד בטרם נגיף הקורונה החל להתפשט בישראל. בשלב זה לא ברור כמה זמן תימשך השביתה, אולם העובדות טוענות שאם דרישותיהן לא יענו, הן ימשיכו לשבות במשך חודשים.

גם אתמול הפגינו מאות עובדות סוציאליות בעשרות צמתים ברחבי הארץ, בין היתר בירושלים, רמת גן, אשקלון, חיפה ודימונה. הן אף חסמו את הרכבת הקלה בירושלים. דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים של ההסתדרות, אמר היום: "אם לא תהיה התקדמות במשא ומתן בשבוע הבא, נחסום את כל הכניסות לירושלים, אף רכב לא ייכנס. ראש הממשלה חילק כסף לכל מי שלא צריך כסף. הראשונים שהיו צריכים לקבל את התקציב הזה הם העובדים הסוציאליים. אתם תהיו המטופלים הבאים אם לא יגיע תקציב שיטפל במשכורות הרעב שלכם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ