אלפים הפגינו בירושלים ובתל אביב, 28 מפגינים נעצרו בעימותים עם שוטרים

בתל אביב מפגינים צעדו מפארק צ'רלס קלור לכיכר הבימה והתעמתו שם עם שוטרים. 13 מהם נעצרו. בירושלים המפגינים התרכזו מול מעון ראש הממשלה וחסמו את כיכר פריז, 15 מהם נעצרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בירושלים, אמש
מפגינים בירושלים, אמשצילום: אמיל סלמן

אלפי בני אדם הפגינו אמש (שבת) בשתי הפגנות שנערכו במקביל בתל אביב ובירושלים. בתל אביב הפגינו אלפים בעצרת מחאה של ארגוני העצמאים בגן צ'רלס קלור. בתום העצרת כאלפיים מפגינים צעדו למרכז העיר, שם מאות המשיכו להפגין בכיכר הבימה והתעמתו עם שוטרים. 13 מהמפגינים נעצרו. בירושלים הפגינו כאלפיים בני אדם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. המפגינים התרכזו מול מעון ראש הממשלה וחסמו את כיכר פריז, ו-15 מהם נעצרו.

בכיכר הבימה בתל אביב הפגינו כמה מאות אנשים בנוכחות כוחות משטרה, פרשים ורכב לפיזור מפגינים בהתזת מים. שוטרים הציבו מחסומים בניסיון לאגף את המפגינים בטענה כי מדובר בהפגנה לא חוקית, אולם אלה ניסו להפיל אותם והתעמתו עם השוטרים. פרשים רדפו אחר המפגינים בעודם צועדים לעבר לב העיר וניסו לבלום את דרכם. המפגינים הדליקו אבוקות וקראו "אנחנו הרוב, יצאנו לרחוב" ו"שוחד, מרמה והפרת אמונים". מפקד תחנת לב תל אביב נפגע משאיפת גז מדמיע שהותז לכאורה על ידי המפגינים.

חסימות כבישים בתל אביב, אמשצילום: מגד גוזני

המשטרה הודיעה הבוקר כי שבעה מבין 13 המפגינים שנעצרו בתל אביב שוחררו לביתם בתנאים מגבילים. ששת המפגינים הנותרים חשודים בהפרת הסדר הציבורי ובגרימת נזק בזדון, ובמשטרה יבקשו להאריך את מעצרם. "המתפרעים הציתו פחי אשפה, תקפו שוטרים באמצעות השלכת בקבוקים ואבוקה בוערת, כולל התזת גז פלפל בפניו של קצין משטרה בכיר", נכתב בהודעת המשטרה. "העצורים הם אלו מתוך המפגינים שזוהו כמי שהיו מעורבים באופן ישיר בביצוע העבירות".

המשטרה מפזרת מפגינים בירושלים, אמשצילום: תומר אפלבאום

בירושלים המשטרה פינתה מפגינים מרחוב בצלאל באמצעות התזת מים. רחוב עזה נחסם לתנועה והוצבו מחסומים כדי למנוע מהמפגינים גישה למעון ראש הממשלה. לקראת השעה אחת לפנות בוקר החלו השוטרים לפנות מפגינים מהכיכר בכוח, עצרו כמה מהם ודחקו את היתר לעבר גן העצמאות, שם המשיכו במחאה עוד כמאה מפגינים. המשטרה הודיעה הבוקר כי חמישה מבין 15 המפגינים שנעצרו יובאו הבוקר לבית משפט השלום בעיר: היא תבקש להאריך את מעצרו של אחד מהם, החשוד בתקיפת שוטר, ולשחרר בתנאים מגבילים את ארבעת האחרים. עשרת המפגינים הנותרים שנעצרו שוחררו בתנאים מגבילים.

בירושלים היתה זו ההפגנה הרביעית מול מעון ראש הממשלה בתוך שבוע. ביום שלישי נעצרו עשרות מפגינים בעימותים עם שוטרים. למפגינים אין הנהגה אחת מאורגנת, והם מורכבים משילוב של כמה קבוצות ומהתארגנות ספונטנית של צעירים. הם קראו להתפטרותו של נתניהו בשל כתבי האישום נגדו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים, ולאור ניהול משבר הקורונה.

מפגינים בגן צ'רלס קלור בתל אביב, אמשצילום: מגד גוזני

עו"ד גונן בן יצחק, ממובילי המחאה בירושלים, נעצר אמש לאחר שנשכב מול מכונית התזה (מכת"ז). לאחר שנעצר אמר: "ניסיתי לדבר אל לב מפקדי המשטרה שלא לסכן את המפגינים ולא להשתמש במכת"ז בניגוד לנהלים, ללא הועיל. לכן נאלצתי לנסות לעצור את המכת"זית בגופי, ונעצרתי". בן יצחק נעצר גם במהלך ההפגנה שנערכה בעיר ביום שלישי.

בתל אביב מחו העצמאים, המאוגדים בשם "קבינט התקווה", על אופן ניהול המשבר הכלכלי. ההפגנה נערכה בשיתוף אנשי ארגון "הדגלים השחורים", המוחים על הפגיעה בדמוקרטיה בחסות משבר הקורונה. בעצרת נשאו המפגינים שלטים שעליהם נכתב "מנותקים, נמאסתם" והקהל קרא "בושה" ו"ביבי, הביתה", אולם רוב הנואמים הקפידו שלא לקרוא להתפטרותו של נתניהו. בהפגנה, שכותרתה "נלחמים על הלחם", נאמו עובדים עצמאיים ופעילים חברתיים.

מכונית ההתזה מפזרת את המפגינים בירושלים, אמשצילום: תומר אפלבאום

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הגיע לאזור המחאה בתל אביב והודיע כי משם ייסע לירושלים. הוא אמר: "לא נאפשר הפרות סדר ונפעל נגד כל גילויי אלימות, פגיעה באזרחים או בשוטרים, ונדליזם והתפרעויות בניגוד לחוק. אני קורא לציבור המפגינים ובכלל, לגלות אחריות, להישמע להנחיות ולהוראות השוטרים ולהימנע מאלימות מכל סוג שהוא".

מיכאל שוורץ, איש חינוך מתל אביב שהשתתף בהפגנה, אמר: "אני לא יכול יותר לראות את אזלת היד של הרשויות. הממשלה הזו צריכה לעצור הכל ולהראות לנו שאכפת לה מהאזרחים שלה. שתביא לשולחן מומחים ותפסיק לעסוק בספינים ובסיפוח".

אחת מהמפגינות הקבועות, גלי ישראל טל, אמרה בכיכר הבימה: "ארבע שנים עבדתי בשביל זה, ואלה רגעים מאוד מרגשים של התעוררות הצעירים, גם בתל אביב וגם בירושלים. לזה חיכיתי כל השנים האלה, אין מעבר לזה. זה לא ייפסק, אני לא ראיתי ככה את הצעירים ברמה הזו מאז 2011. אין אמון יותר בממסד ובמשטר. אני רואה מה קורה בבלפור, ביום שישי הגיעו המונים, היום הגיעו המון. זו ההתחלה של הסוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ