יותר מאלף עובדות סוציאליות חסמו כבישים ליד משרדי הממשלה ברחבי הארץ

שביתת העובדות הסוציאליות נכנסת היום לשבוע השלישי שלה. הן הפגינו בירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע ובמוקדים נוספים בדרישה לשיפור בתנאי העסקתן. גנץ: בלתי מתקבל על הדעת שלא יימצא פתרון במסגרת התוכנית הכלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדות סוציאליות בחיפה, היום
הפגנת עובדות סוציאליות בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

יותר מאלף עובדות סוציאליות חסמו הבוקר (ראשון) כבישים סמוך למשרדי הממשלה בירושלים, חיפה, תל אביב ובאר שבע. הפגנות נוספות התקיימו ליד בית החולים מאיר בכפר סבא, בצומת פרדסיה ובשדרות. העובדות הסוציאליות שובתות זה כשבועיים בדרישה לשפר את תנאי ההעסקה שלהן.

העובדות הסוציאליות דורשות העלאת שכר, הפחתת העומס עליהן ושהמדינה תטפל באלימות נגדן ובמצב השירותים החברתיים. הן דורשות תוספת של כחצי מיליארד שקל לתקציב הרווחה, אולם במשרד האוצר מסרבים לפי שעה.

תיקי רווחה שנתלו על גדר משרד רה"מ בירושלים, היוםצילום: איגוד העובדות הסוציאליות

מאות מהמפגינות מחו מול משרד ראש הממשלה בירושלים בזמן ישיבת הממשלה, ותלו על גדר המתחם 300 תיקים של מטופלי רווחה. המפגינות ברחבי הארץ קראו "רוצות צדק, לא רוצות צדקה" ו"משנות את המציאות ברווחה ובבריאות". הן נשאו שלטים שעליהם נכתב: "עו"סות סוף להזנחה ברווחה", "עם עבודת קודש לא גומרים את החודש" ו"עומס מקסימום, תנאים מינימום".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, התייחס היום לראשונה לשביתה בישיבת שרי כחול לבן ואמר כי יפעל מיידית למציאת פתרון. "ילדים, קשישים ומטופלי רווחה משלמים מזה שבועיים מחיר כבד מנשוא", אמר, "בלתי מתקבל על הדעת שלא יימצא לכך פתרון במסגרת התוכנית הכלכלית, קל וחומר בתקופת חירום כלכלית. אני ושר העבודה והרווחה איציק שמולי נעמוד על זה". ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם התייחס לשביתה.

יו"ר מחוז ירושלים באיגוד העובדות הסוציאליות, מיכל גומל בלנק, אמרה בהפגנה בבירה: "לא ייתכן שעובדת סוציאלית מטפלת ב-300 משפחות, אי אפשר לתת ככה שירות לאף אחד, ועוד בשכר רעב. יש בידי הממשלה, שבה שרים ללא תיק מקבלים שכר גבוה פי עשרה, את הכוח לפתור את המשבר". ראש העיר נשר, רועי לוי, אמר הבוקר בהפגנה ליד קרית הממשלה בחיפה: "אנחנו רק בהתחלה של המשבר הכלכלי של הקורונה. מי שלא מבין שכל המשבר הולך להיות על הכתפיים שלכם שיעשה בדק בית".

ביום שישי הפגינו מאות עובדות סוציאליות בתל אביב וחסמו את התנועה ברחוב דיזנגוף. בעקבות זאת זומנה יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות, ענבל חרמוני, לחקירה במשטרה היום. 

שביתת העובדות הסוציאליות עצרה באחת את הטיפול בכמיליון וחצי ישראלים מתחת לקו העוני, נפגעי אלימות, ילדים בסיכון, קשישים עריריים ואנשים עם מוגבלויות, שנזקקו לסיוע שסיפקה המדינה עוד בטרם נגיף הקורונה החל להתפשט בישראל. בשלב זה לא ברור כמה זמן תימשך השביתה, אולם העובדות הודיעו שאם דרישותיהן לא ייענו, הן ימשיכו לשבות במשך חודשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ