ההסתדרות ומשרד האוצר: גובשו הבנות לסיום שביתת העובדות הסוציאליות

בהודעה משותפת נמסר כי הושגה "התקדמות משמעותית" במגעים וכי הפרטים הסופיים יסוכמו בשעות הקרובות. העובדות שובתות כבר 16 יום במחאה על תנאי העסקתן ובדרישה לשפר את השירותים החברתיים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדות סוציאליות בתל אביב, היום
הפגנת עובדות סוציאליות בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

ההסתדרות ומשרד האוצר הודיעו הערב (שלישי) על התקדמות משמעותית במשא ומתן לסיום שביתת העובדות הסוציאליות. לפי ההודעה גובשו עקרונות לפתרון, ובשעות הקרובות הצדדים יסכמו את הפרטים הסופיים. עוד נמסר כי שר האוצר ישראל כץ סיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שביום ראשון הקרוב תובא הצעת החלטה לממשלה כדי למצוא תקציב להסכם שיגובש.

באוצר חזרו בהם מהסירוב להתחייב להעלאת שכר העובדות הסוציאליות, לאחר שטענו כי אי אפשר לערוך שינויים קבועים במשק בתקופת הקורונה, ומיולי 2021 יעלה שכר העובדות יעלה בכמה פעימות. הפעימה הראשונה תהיה בגובה של 200 מיליון שקל, והשנייה - שמועדה לא סוכם - בגובה של 200-100 מיליון שקל. הדיונים הלילה יתרכזו בשאלה אם העלאת השכר הזאת תחול רק על העובדות הסוציאליות במגזר הציבורי (כ-12 אלף עובדות) או גם על העובדות בעמותות המופרטות (שמספרן זהה).

עוד סוכם כי עד שההעלאה הקבועה בשכר תיכנס לתוקף בשנה הבאה, האוצר ישלם לעובדות מענקים חודשיים ויעלה את שעות המשרה שלהן. יו"ר האיגוד, ענבל חרמוני, דורשת מענק של 1,250 שקל לכל עובדת, ובאוצר מוכנים למענק של כמה מאות שקלים – גם על כך יימשכו הדיונים הלילה. 

העובדות מפגינות בת"א, היוםצילום: תומר אפלבאום

הבוקר הודיע האוצר כי יתקצב ב-70 מיליון שקל את ההגנה על העובדות מאלימות, אף שיו"ר האיגוד דרשה סכום כפול. עם זאת, ההסכם יימשך יותר משנה - בניגוד לתכנון המקורי - ומהשנה הבאה יתחלקו משרדי האוצר והרווחה במימון. הלילה יעסקו הצדדים גם בחלקו של כל משרד במימון. 

מקורות המעורים בפרטים מספרים כי הפגישה בין הצדדים החלה בצורה קשה, כשפקידי האוצר הבכירים טענו שאין תקציב לדרישות. בשלב מסוים ביקש שר האוצר, ישראל כץ, מיו"ר ההסתדרות ומיו"ר האיגוד לצאת מהחדר - וכעבור שעה, לפי מקורות, חלה "התקדמות משמעותית" במגעים. באיגוד העו"סים אמרו הערב כי עד שלא ייחתם הסכם סופי, השביתה תימשך כמתוכנן. 

הבוקר הפיצה לשכת כץ הודעה שלפיה הוצע לאיגוד הסכם העונה על מרבית דרישותיו, אך לדברי הלשכה דחה האיגוד את ההסכם "בשל רצונו לנהל מו"מ על הסכם שכר קבוע, דבר שאינו אפשרי בתקופה שבה טרם אושר תקציב מדינה בממשלה ובכנסת". הלשכה ציינה עוד כי כץ "החליט על מתן מענה מיידי בנושא מוגנות לעובדים סוציאליים בגובה 70 מיליון שקל, למרות פיצוץ המשא ומתן". עם זאת, בהודעה לא צוין כי האוצר התחייב להעברת תקציב להגנה על העובדים כבר בספטמבר 2019, לאחר משא ומתן שנמשך תשעה חודשים – אך טרם עמד בהתחייבות. חרמוני תקפה בתגובה ואמרה: "הבלוף לעיתונות על תקציב על הקמת מערך המוגנות - אין לו אחיזה במציאות, כי משרד האוצר לא מסכים על תקציב עם משרד הרווחה. משרד האוצר הוציא למכירת חיסול את השירותים החברתיים בישראל".

לאחר ההודעה הפגינו מאות עובדות סוציאליות בכיכר רבין בתל אביב במחאה על תנאי העסקתן ובדרישה לשפר את השירותים החברתיים, לאחר שלא התקיימו דיונים עם האוצר מתחילת השבוע. העובדות, השובתות כבר 16 ימים, חסמו את רחוב אבן גבירול בשני הכיוונים. 

לדברי העובדות הסוציאליות, שכרן הנמוך, היקף התיקים שהן נדרשות לטפל בהם (מאות משפחות נזקקות לכל עובדת) והעבודה מסביב לשעון ללא תגמול היו "בלתי נסבלים" עוד לפני תקופת הקורונה וגדל באופן ניכר עקב המשבר. העובדות הצהירו כי ישבתו במשך חודשים עד שדרישותיהן ייענו. אתמול הגיע האוצר להבנות עם הסתדרות האחיות והסכים לבקשתן להוספת אלפי תקנים ותוספות שכר, לאחר יום בודד של שביתה.

שביתת העובדות עצרה באחת את הטיפול בכמיליון וחצי ישראלים מתחת לקו העוני, נפגעי אלימות, ילדים בסיכון, קשישים עריריים ואנשים עם מוגבלויות שנזקקו לסיוע שסיפקה המדינה עוד בטרם החל נגיף הקורונה להתפשט בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ