שבועות לפתיחת שנת הלימודים, האוצר טרם אישר קריטריונים לסבסוד המעונות המפוקחים

בשל העיכוב עלולים עשרות אלפי הורים לשלם שכר לימוד מלא ולקבל עליו החזר רק כעבור חודשים. "יהיו מי שאולי לא ישלחו את הילדים למעון במצב הזה", הזהירו בויצו. באוצר הסבירו שהעיכוב נובע מעומס בשל הקורונה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים באשדוד, ב-2015. למצולמים אין קשר לכתבה
גן ילדים באשדוד, ב-2015. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אילן אסייג

כמה שבועות לפתיחת שנת הלימודים, במשרד האוצר עדיין לא אישרו את הקריטריונים לקבלת סבסוד למעונות היום המפוקחים, באופן שאינו מאפשר להורים להגיש בקשה להפחתה בשכר הלימוד במעונות לקראת שנת הלימודים הבאה. העיכוב עלול לגרום לכך שעשרות אלפי הורים הזכאים לסבסוד בגלל קשיים כלכליים ייאלצו לשלם שכר לימוד מלא בתחילת שנת הלימודים, ולקבל עליו החזר רק כעבור חודשים. באוצר הסבירו שהעיכוב נובע מעומס שנוצר בשל הקורונה.

בדרך כלל מאושרים הקריטריונים בסביבות חודש מאי, והורים המעוניינים בכך יכולים להגיש בקשה לסבסוד בתחילת חודש יוני. שכר הלימוד ללא סבסוד עומד במעונות על בין 2,000 ל-2,600 שקל, ומשתנה על פי גיל הפעוט. הסבסוד נע בין כ-1,600 שקל ל-380 שקל בחודש, בהתאם לדרגה שנקבעה למשפחה. 

מעון יום של ויצו בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

"במצב הנוכחי, עם הקשיים הכלכליים שנוצרו בתקופת הקורונה, יהיו הורים שאולי לא ישלחו את הילדים למעון במצב הזה", אמרה ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו. גורם בארגון אחר המפעיל מעונות לגיל הרך הוסיף: "יש כעס של הורים. בשנים האחרונות המערכת פעלה היטב, ומרבית ההורים שזקוקים לכך קיבלו אישור לסבסוד בזמן. השנה זה לא יקרה". פניות של הורים מודאגים שלא הצליחו לקבל אישור לסבסוד הגיעו ל"הארץ" ולחברת הכנסת אורלי פרומן.

מעונות היום המפוקחים שבאחריות משרד העבודה והרווחה נותנים מענה ל-130 אלף פעוטות בגילאי 0-3. כ-80 אלף מבין המשפחות הרשומות למעונות זכאיות לסבסוד בהתאם לקריטריונים הנקבעים על-ידי משרד העבודה והרווחה ומאושרים על-ידי משרד האוצר. הזכאות לסבסוד נקבעת על פי הכנסה לנפש במשפחה וחלה גם על משפחות חד הוריות ומשפחות המוכרות לרווחה.

בתחילת שנת הלימודים החולפת צמצמה המדינה את גובה הסבסוד במסגרת קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, והדבר העלה משמעותית את שכר הלימוד שמשלמים הורים עם הכנסה נמוכה.

ממשרד האוצר נמסר כי העיכוב בקביעת הקריטריונים נגרם מהעומס שהוטל על המשרד בתקופת הקורונה, וכי "הטפסים צפויים לעלות לאתר בימים הקרובים". ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "טיוטת המבחנים הועברה לאישורו של האוצר ובמקביל האגף למעונות יום נערך לעלייה לאוויר של המערכת הממוחשבת. עם קבלת האישור מהאוצר, ההורים יוכלו להגיש בקשה. במסגרת תהליכים לשיפור השירות בוצעו פעולות לייעול התהליך כך שמשך הטיפול בבקשה יתקצר והסבסוד יאושר במהרה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ