משרד החינוך יעבור להעסקה ישירה של מורים בתוכנית לתלמידים המרותקים לבתיהם

כ-600 אנשי הצוות של תוכנית "שלבים" הועסקו במשך יותר מעשור באמצעות זכיינים ובשנים האחרונות התלוננו על תנאי העסקתם בחברת "קדימה מדע". המשרד לא התחייב שיעסיק את כל המורים ואנשי הטיפול שמועסקים בתוכנית כיום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מורים של תוכנית שלבים מול ביתו של שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, ברעננה ב-2018צילום: מוטי מילרוד

משרד החינוך הודיע היום (רביעי) כי יחל להעסיק בהעסקה ישירה את המורים של תוכנית "שלבים", המיועדת לילדים חולים שמרותקים לבתיהם, לאחר 13 שנים שבהן התוכנית הופעלה על ידי זכיינים חיצוניים. זאת לאחר שמורים שהועסקו דרך הזכיין האחרון של התוכנית, "קדימה מדע", מחו בשנים האחרונות על תנאי העסקתם והורים התלוננו שילדיהם אינם זוכים לשעות ההוראה והטיפול שלהם הם זכאים. למרות התלונות, משרד החינוך האריך מאז 2014 את תקופת ההתקשרות עם "קדימה מדע", בנימוק שהחלפת זכיין תפגע ברצף הטיפולי המוענק לילדים. ואולם, המשרד הודיע היום שיאריך את ההתקשרות עם "קדימה מדע" רק עד סוף 2020 ובתחילת 2021 התוכנית תעבור לאחריותו המלאה.

לפני כשנה פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת דו"ח, שלפיו משרד החינוך לא מפקח על שעות הלימוד והסיוע שקיבלו התלמידים בתוכנית. בדו"ח צוין כי המשרד לא ערך תיעוד של תוכניות הלימוד האישיות שהוכנו לכל תלמיד ולא השווה בין זכאות שעות הלימוד של הילדים לעומת השעות שקיבלו בפועל. במקום, המשרד הסתמך באופן בלעדי על דיווחי הזכיין "קדימה מדע".

לפני כשבועיים פוטרו כ-600 אנשי החינוך והטיפול שמועסקים במסגרת התוכנית - שמגיעים לבתיהם של כ-1,400 ילדים שאינם מסוגלים ללמוד בבית הספר - לאחר שמשרד החינוך לא האריך את ההתקשרות מול "קדימה מדע". בשבועות האחרונים סירב משרד החינוך לומר אם בכוונתו להתקשר עם זכיין חדש או להעסיק את המורים באופן ישיר. היום, דקות לפני שהחל דיון בנושא של ועדת החינוך (בראשות ח"כ רם שפע) והוועדה לזכויות הילד (בראשות ח"כ יוסף ג'אברין) בכנסת, הודיע המשרד כי השירות יעבור לאחריותו המלאה החל מ-2021. בעקבות ההודעה, 600 אנשי החינוך המאוגדים בארגון "כוח לעובדים" ישובו להיות מועסקים על ידי "קדימה מדע" עד סוף 2020.

הפגנת מורים של תוכנית שלבים מול ביתו של שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, ברעננה ב-2018צילום: מוטי מילרוד

מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, רחל אברמזון, סירבה להתחייב כי המורים שהועסקו על ידי הזכיין יועסקו בשנה הבאה על-ידי משרד החינוך. "אנחנו בוחנים את סוגיית כוח האדם", אמרה, "אני מציעה לכל המורים שעומדים בתנאי הסף להגיש מועמדות ולהצטרף אלינו למשרד החינוך". לדבריה, "אנחנו ערוכים להחזיר את השירות חזרה למשרד החינוך, אחרי הרבה שנים שהיינו עם זכיינים וספקים חיצוניים. גיבשנו תוכנית שתאפשר למורים מתוך מערכת החינוך להעניק את השירות לתלמידים בבתים".

אלהאם בשארה, מורה בתוכנית, אמרה היום בדיון בכנסת: "חלק ניכר מהצוות הוא בעל ניסיון של 15 שנים. השקענו הרבה שנים כדי לרכוש כלים ומיומנויות להתמודד עם התלמידים האלה. לא לכל מורה יש יכולת ללוות תלמיד חולה. יש לנו תלמידים שאנחנו מלווים לאורך שנים, אנחנו החוט המקשר בינם לבין העולם החיצוני ולא ראוי לקטוע אותו". היא הוסיפה: "לא מוסרי שיתנו את הפרנסה שלנו לאנשים שכבר יש להם פרנסה ואותנו יזרקו לאבטלה. אנחנו לימדנו את התלמידים את כל המקצועות, הגשנו אותם למבחני הבגרות. למה קשה להתחייב בפנינו שניקלט במשרד החינוך?" 

על פי הגדרת משרד החינוך, בתוכנית "שלבים" זכאים להשתלב תלמידים מהחינות המיוחד והרגיל שלא הגיעו לבית הספר במשך 21 יום ברציפות. כ-600 עובדי התוכנית -  מורים, פיזיותרפיסטים, סייעות וקלינאי תקשורת – מגיעים לבתי התלמידים ומעניקים להם שירותי חינוך וטיפולים פרא-רפואיים. התלמידים החולים משובצים בבתי ספר רגילים, שאחראים על שמירת הקשר עמם ושאליהם הם יכולים לחזור אם הם מבריאים.

מורי התוכנית שבתו במחאה על תנאי העסקתם בסוף בנובמבר 2018 ושוב באוגוסט 2019.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ