גלנט בוועדת החינוך: "שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, נקודה"

שר החינוך דחה את דבריו של מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי, שאמר הבוקר כי ייתכן שתלמידי כיתות ד' ומעלה לא ישובו ללמוד בתחילת החודש הבא: "מי שאומר אחרת מנסה להרוויח תשומת לב תקשורתית וזורע פאניקה בציבור"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלנט בירושלים, בשבוע שעבר
שירה קדרי-עובדיה

שר החינוך, יואב גלנט, אמר היום (שני) כי "שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, נקודה. מי שאומר אחרת מנסה להרוויח תשומת לב תקשורתית ולזרוע פאניקה בציבור". גלנט, שהופיע בפני ועדת החינוך של הכנסת, הגיב לדברים שאמר הבוקר ל-ynet מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, ולפיהם ייתכן שתלמידי כיתות ד' ומעלה לא ישובו ללמוד בתחילת החודש הבא. עוד אמר גלנט, לראשונה, כי שנת הלימודים בחינוך המיוחד תתקיים כרגיל בכל השכבות.

לדברי גלנט, "לדחות את פתיחת שנת הלימודים זה רעיון רע מאוד והוא יגרום לבעיה עבור המשק ולבעיה חינוכית. אנחנו בשלושת השבועות הראשונים נתרגל. לא הכל יהיה מושלם, ובחגים נוכל להפיק לקחים ולהשתפר. אני מתנגד בכל תוקף לדחיית שנת הלימודים. לצערי הרב, יש הרבה אנשים שאין להם אחריות לנושא, לחלקם גם אין סמכות, אבל הם מדברים". השר הוסיף כי באוצר מייעדים מיליארד שקלים וחצי עבור משרד החינוך באופן מיידי, "אך לא ניתן להעביר את הכסף כל עוד אין תקציב למדינה".

בית הספר הניסויי בירושלים, ביוני. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אוהד צויגנברג

יו״ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ רם שפע (כחול לבן), אמר כי הוא "קורא לשר החינוך ולשר האוצר - אל תפתחו את שנת הלימודים עד אשר יימצא מענה לתוכניות היל"ה, קרב, שלבים וכל שאר התוכניות שנמצאות בסיכון". לדברי שפע, "ברור לכולנו שהמשרד עושה לילות כימים, מדובר בשנה קשה. ברור שאין תשובות מושלמות לכל השאלות. הקורונה מאתגרת את כל העולם ומציבה סימני שאלה מאוד קשים".

מנהלת אגף החינוך המיוחד במשרד החינוך, רחל אברמזון, אמרה כי "היתה החלטה גורפת שנפעיל את מוסדות החינוך המיוחד כרגיל מ-1 בספטמבר. לכל תלמיד חינוך מיוחד - במסגרות המיוחדות והמשולבים במסגרות הרגילות - נפעיל יום לימודים של שגרה". לדבריה, לצורך כך ייפתחו מרכזי טיפול ולימוד ברשויות המקומיות, כדי שתלמידים שמשולבים במסגרות הרגילות יוכלו ללמוד באופן פרונטלי, גם כשהכיתה שלהם לא בבית הספר.

כחלק מההיערכות לשנת הלימודים הקרובה, מנהלי בתי הספר הונחו לבנות את מערכות השעות כך שתלמיד לא ישתתף ביותר מחמש קבוצות למידה שונות. בנוסף, המנהלים הונחו לרכז מקצועות לפי סמסטרים, כדי שיהיו למורים הרבה שעות בכל כיתה ומעט מעברים בין כיתות. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה כי ידוע לה על 1,500 מורים שמצויים בקבוצת סיכון בריאותית. "משרד הבריאות צריך לומר: מי נמצא במצב סיכון? מהו מצב סיכון? כל עוד משרד הבריאות לא עושה זאת - אי אפשר להתקדם".

מבחן בגרות בתיכון בירושלים, ביוניצילום: אמיל סלמן

לדברי ראש אגף התקשוב במשרד החינוך, ד"ר עופר רימון, "עד סוף שנת הלימודים כל בתי הספר יהיו מתוקשבים: אינטרנט בפס רחב בבית הספר, מחשבים לתלמידים שידם אינה משגת. נעשה השנה מה שמשרד החינוך עשה בעבר בעשר שנים. כל צוותי הלימוד יעברו השתלמות בנושא, נספק תוכנות מתקדמות ללמידה מרחוק ולניהול".

לפ מתווה משרד החינוך, ילדי הגן וכיתות א'-ב' אמורים ללמוד בשנת הלימודים הקרובה באופן מלא ללא חלוקה לקבוצות. תלמידי כיתות ג'-ד' צפויים ללמוד בחצאי כיתות ובאופן מלא או כמעט מלא. כתוצאה מכך, לא יהיו כיתות פנויות עבור תלמידי הכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי. גלנט אמר בשבוע שעבר שתלמידים אלו יגיעו לבית הספר באופן חלקי וישלבו בין למידה מרחוק ללמידה בבתיהם. עם זאת, לא ברור היכן הם ילמדו בימים שבהם ינכחו בבית הספר. תלמידי כיתות ז' ומעלה יפוצלו גם הם לקבוצות קטנות, וישלבו בין למידה מהבית ללמידה ממוסדות החינוך.

לדברי שר החינוך בשבוע שעבר, המשרד יקצה 2.6 מיליארד שקל לטובת חלוקת הכיתות לקבוצות, שדורשת תוספת של עובדי הוראה במערכת החינוך. הסכום יוקדש להעלאת אחוזי משרה של מורים, וכן לגיוס עובדים חיצוניים – בהם מורות חיילות משוחררות, סטודנטים ואחרים. "נגייס כוח אדם שאין לו עבודה במשק כרגע ומתאים למשימה", אמר גלנט, אך לא פירט מהם תנאי הסף לעובדים החדשים, והאם יקבלו הכשרה כלשהי לפני שייכנסו לכיתות.

כמו כן, מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי אמר בשבוע שעבר כי יש 144 אלף תלמידים שאין להם בבית מחשב או אמצעי אחר שמותאם ללמידה מרחוק. הוא הוסיף כי המשרד מתכוון להשקיע 1.2 מיליארד שקלים כדי לרכוש מחשבים עבור תלמידים אלו ולשדרוג תשתיות האינטרנט בבתי הספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ