המדינה תקשה על נשים בדואיות לקבל פטור ממכרז על קרקעות מחשש לפוליגמיה

המהלך של הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים נועד למנוע ממשפחות פוליגמיות לקבל יותר מפטור אחד ממכרז. אמהות חד-הוריות הרשומות כרווקות שניגשות למכרז יצטרכו להצהיר מי אבי ילדיהן וגרושות לא יקבלו פטור אם ילדו בתשעת החודשים לאחר הגירושים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים בדואיות בגבול רצועת עזה, בפברואר
אלמוג בן זכרי

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב הודיעה אתמול (רביעי) כי תחדל לשווק ללא מכרז מגרשים ביישובים בדואיים לנשים בנישואים פוליגמיים. כיום, מקובל למכור מגרשים ללא מכרז לאמהות חד-הוריות מהקהילה הבדואית שהן רווקות או גרושות - מצבים משפחתיים שנחשבים כאינדיקציה לנישואים פוליגמיים. מעתה, בעת שיווק המגרשים תתייחס המדינה לנשים בדואיות הרשומות כרווקות עם ילדים כאל נשואות, ונשים הרשומות כגרושות יידרשו להציג מסמכים המעידים על הגירושים ולהוכיח שלא ילדו במשך תשעה חודשים לאחריהם.

לפני כשנתיים פרסמה ועדה בראשות מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, דו"ח בעניין הצעדים הנדרשים למאבק בריבוי נשים בחברה הבדואית. בדו"ח נטען כי משפחות פוליגמיות מנצלות את היעדר הפיקוח על שיווק המגרשים כדי לזכות במגרשים נוספים, מעבר למגיע להן.

לפי החלטה של מינהל מקרקעי ישראל משנת 2007, המינהל רשאי להקצות ללא מכרז מגרשים ביישובים בדואיים לגברים נשואים בני 18 ומעלה שמשפחתם מתגוררת איתם. כל גבר יכול לקבל פטור ממכרז פעם אחת. הסדר זה נועד לאפשר למדינה להקצות קרקעות לבעלי זיקה לשבטים החיים באזור, בניסיון למנוע סכסוכים בין משפחות על קרקעות - תופעה נפוצה בחברה הבדואית.

בפועל, המינהל נהג לתת פטור ממכרז גם לנשים חד-הוריות - גרושות או רווקות - דבר שאפשר למשפחות פוליגמיות לעקוף את מגבלת הזכאות הבודדת: תחילה נרשם אב המשפחה ואחריו נרשמות נשותיו כאמהות חד-הוריות. ברוב המקרים אין תיעוד המקשר בין בני הזוג, שלעתים אינם נרשמים כנשואים ולעתים מתגרשים גירושים פיקטיביים. ועדת פלמור מצאה גם כי במינהל לא הקפידו על הנוהל המחייב רישום של שני בני הזוג. לפי הדו"ח, בשנים 2016-2013 נמסרו כמאה מגרשים לרווקות ולגרושות עם ילדים.

עתה מתכוונים במינהל לדרוש מאמהות בדואיות הרשומות כרווקות לגלות מיהו אבי ילדיהן אם הן מעוניינות בפטור. אם האב מימש את הפטור המגיע לו ממכרז, האשה לא תהיה זכאית לפטור. לגבי אמהות גרושות נקבע כי אם יתברר שאשה ילדה בתוך תשעה חודשים ממועד הגירושים, לא ניתן יהיה להקצות לה מגרש, אלא לאחר שזכאותו של האב תיבדק. בהחלטת המינהל נאמר כי אם תסתור האשה את ההנחה שהיא נשואה, בדרכים שלא פורטו, תיבחן בקשתה לפטור מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ