שרי החינוך והאוצר: גובש מתווה שיאפשר הפעלת תוכניות לילדים ונוער בסיכון

בין התוכניות שיתוקצבו: תוכנית היל"ה לנוער בסיכון, תוכנית קרב ותוכניות לילדים עם צרכים מיוחדים. המימון, שהושג מכספים עודפים של משרד האוצר, לא יספיק לכיסוי המחסור התקציבי לאורך כל השנה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד סגירת תוכנית היל"ה בת"א, אתמול
שירה קדרי-עובדיה

שר החינוך יואב גלנט ושר האוצר ישראל כ"ץ הודיעו היום (חמישי) כי סיכמו מתווה שיאפשר להפעיל בשנת הלימודים הבאה תוכניות חינוך לילדים ולנוער בסיכון. בין היתר מדובר בתוכנית היל"ה ותוכנית קרב, וכן בתוכניות לילדים עם צרכים מיוחדים, תוכניות לחיזוק הפריפריה ותוכניות העשרה. עם זאת, התקציב שיועבר כעת לא יספיק להפעלת התוכניות האלה עד סוף שנת הלימודים. 

בהתאם למתווה יועברו לתוכניות אלה 1.15 מיליארד ש"ח, ובהודעת השרים נכתב כי "הוסטו תקציבים שלא בוצעו באופן מלא עבור פעילות החינוך המשלים והחינוך התוספתי לפתיחת שנת הלימודים". התקציב לתוכניות יגיע מכספים עודפים של משרד האוצר, והוא לא יוכל להשלים את כל המחסור התקציבי - העומד לפי הערכות על ארבעה מיליארד ש"ח לפחות.

הפגנה נגד סגירת תוכנית קרב בת"א, אתמולצילום: מגד גוזני

העברת התקציב אינה מותנה באישור הממשלה, מלבד ההחלטה על תקצוב הצהרונים המסובסדים שתעלה להצבעה בממשלה ביום ראשון. במשרד החינוך אמרו שהתקציב מיועד לפתיחת שנת הלימודים, אך כדי להבטיח את הפעלת התוכניות לאורך שנת הלימודים כולה נדרשת השקעה תקציבית גדולה יותר שתובטח רק לאחר שיעבור תקציב המדינה. משרד האוצר מסר כי הכסף הגיע מסעיפים תקציביים שתקציבם לא ינוצל עד סוף השנה, לפי הערכות, ולכן הוחלט להסיט את התקציב שאינו מנוצל למימון תוכניות של משרד החינוך.

בתגובה על ההודעה מסר מרכז השלטון המקומי כי אם לא יימצא עד יום חמישי הבא פתרון תקציבי למחסור בכיתות לימוד ולבעיות בהפעלת הצהרונים שהממשלה מסבסדת, הלימודים לא ייפתחו בתחילת ספטמבר. יו"ר המרכז, חיים ביבס, מסר כי חרף הפתרון הזמני שנמצא היום להפעלת המוסדות, "האוצר ממשיך להכשיל את מאמצינו לפתוח את שנת הלימודים". 

בחודש שעבר הקפיא משרד החינוך את הפעילות של מרבית תוכניות הלימודים החיצוניות בשל קשיים תקציביים. עלות הפעלת התוכניות - שמשרתות עשרות אלפי תלמידים ומיועדות לנוער בסיכון, לנוער בפריפריה, לתגבור לימודים ולשיעורי העשרה - מוערכת בכ-1.4 מיליארד שקל. בעקבות ההחלטה זומנו אז אלפי עובדים בתוכניות, המועסקים כעובדי קבלן, לשימוע לפני פיטורים.

מאחר שטרם אושר תקציב המדינה ל-2020, החוק מחייב את משרדי הממשלה לעבוד במסגרת מוגבלת הנשענת על התקציב האחרון שאושר. במשרד החינוך הוציאו את מרבית התקציב המצומצם בשנת הלימודים החולפת, מתוך הנחה שעד לשנת הלימודים הקרובה יאושר תקציב מדינה. אולם בינתיים שנת הלימודים מתקרבת בלי שאושר תקציב חדש. 

בסך הכל עמדו כ-9,000 מורים בפני פיטורים. כמחצית מהם עובדי "קרב", תוכנית חינוכית ותיקה הפועלת בכמחצית מהרשויות המקומיות בארץ - בעיקר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית - ומציעה תוכני העשרה במגוון תחומים בזמן יום הלימודים. כ-300 אלף תלמידים מעורבים בתוכנית מדי שנה.

תוכנית משמעותית נוספת שלא היה תקציב לפתיחתה היא היל"ה - מסגרת לימודים לתלמידי תיכון שנשרו מהמערכת. מרכזי התוכנית, הפזורים ברחבי הארץ, מציעים לתלמידים תוכנית לימודית מותאמת לרצונותיהם ויכולותיהם, בקבוצות קטנות ועם מורים המתמחים בעבודה עם נוער בסיכון. בוגרי התוכנית מצליחים להגיע בזכותה להישגים ואף לתעודת בגרות מלאה. 1,600 מורי התוכנית הוצאו לחל"ת. עוד עמדו בפני סגירה תוכנית "חוג לכל ילד" ותוכניות העשרה נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ