אור קשתי
אור קשתי

שרי המשפטים אבי ניסנקורן ושר הרווחה איציק שמולי הודיעו אתמול (שני) על הקמת צוות ממשלתי שאמור לקבוע את אופן חישוב סכום "דמי המחיה בכבוד" שיישאר בידי אנשים בפשיטת רגל. זאת, לאחר שמשרד המשפטים פרסם לפני כארבעה חודשים נוהל המתבסס על הדרגה הגבוהה ביותר של קצבת נכות לחישוב הסכום. הנוהל נקבע בניגוד לחוק שחוקקה הכנסת ב-2018 ולדו"ח ועדה ציבורית שקדם לו.

הקמת הצוות הממשלתי היא ניסיון שני להכריע בנושא, לאחר שמשרד המשפטים אימץ כבר ב-2015 דו"ח שגיבשה ועדה ציבורית בראשות פרופ' רון חריס מאוניברסיטת תל אביב. הדו"ח ניסח לראשונה את העיקרון שלפיו יש לאפשר לחייב ולמשפחתו "להמשיך ולחיות בתנאים נאותים", ולא להביא אותם "אל מתחת לקו המינימום למחיה הולמת בכבוד". עקרונותיו הדו"ח שימשו כבסיס לחקיקת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ב–2018.

החוק קובע כי גובה החזר החוב יקבע על בסיס "כושר ההשתכרות של היחיד לאחר שהופחתו ממנו דמי המחיה", המוגדרים כסכום הדרוש "להוצאות המחיה הבסיסיות לשם מחיה בכבוד". אולם כאמור, משרד המשפטים התנער מהתחייבותו לקבוע את הסכום הנדרש למחיה בכבוד, והחליט להתבסס על סכום השווה לקצבת נכות.

שר המשפטים ניסנקורן, במאיצילום: אוהד צויגנברג

השר ניסנקורן הודיע על הקמת הצוות החדש בכנסת, במענה לשאילתה שהגיש יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ. בראש הצוות תעמוד מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקבי, וישתתפו בו נציגים מרשות האכיפה והגבייה, הסיוע המשפטי ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, ונציגים ממשרד העבודה הרווחה. בתוך כחודשיים אמור הצוות להמליץ על תקנות עדכניות לחישוב דמי המחייה, אולם באפשרותו לאשרר את התקנות הזמניות שנקבעו בנוהל "אמות מידה לקביעת תשלום חודשי לחייב", שפרסם משרד המשפטים.

לדברי השר ניסנקורן, "החובה החלה על פושט רגל לשלם את חובותיו לא יכולה לפגוע בזכות היסודית למחיה בכבוד". השר שמולי הוסיף כי חישוב דמי המחיה בכבוד נועד למנוע "פגיעה בזכויות הבסיסיות ביותר". בביטוח הלאומי ציינו כי הם "רואים בחיוב" את העלאת נושא מינימום מחיה בכבוד לסדר היום הציבורי. "כפי שתרמנו בוועדה הקודמת שדנה בנושא, אנו נשמח להשתתף בצוות החדש", נמסר.

אולם, לדברי גורם ממשלתי הבקיא בפרטים, הקמת הוועדה החדשה נראית כמו "ניסיון לקבור את ההמלצות הקודמות של 'ועדת חריס'". עו"ד בקי כהן קשת מעמותת "רבנים לזכויות אדם", אמרה כי "עברנו כברת דרך בהבנה כי חייב אינו אדם בלתי מוסרי או שכל עוד לא יוכח אחרת הוא מנסה לרמות את כולם". לדבריה, הוועדה החדשה "צריכה להתייחס לאדם, למשפחה ולצרכיהם ולא פחות חשוב - למציאות בה אנו חיים. עליה להביט, בין השאר, על שוק העבודה הקיים, על הצורך לטפל בילדים ובהורים, על הבדלים מגדריים, ובעיקר להפנות מבט אנושי ומכבד אל האנשים בחובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ