ארגוני מרצים ב-17 מוסדות הכריזו על סכסוך עבודה על רקע משבר הקורונה

חברי הסגל הזוטר בארבע אוניברסיטאות ו-13 מכללות דורשים לדון על תנאי העסקתם בזמן הלימודים מרחוק. אם סכסוך העבודה יימשך, יוכלו הארגונים לשבות בפתיחת שנת הלימודים האקדמית בעוד כשבועיים וחצי

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוניברסיטה העברית בירושלים, ב-2018
שירה קדרי-עובדיה

ארגוני סגל זוטר בארבע אוניברסיטאות וב-13 מכללות הכריזו היום (רביעי) על סכסוך עבודה, בדרישה לדון בתנאי העסקתם בתקופת הקורונה. אם סכסוך העבודה לא ייפתר בימים הקרובים, יוכלו הארגונים להכריז על שביתה בפתיחת שנת הלימודים ב-18 באוקטובר, שתשפיע על כ-200 אלף סטודנטים.

הארגונים דורשים כי הנהלות המוסדות, המועצה להשכלה גבוהה ומשרד האוצר ידונו עמם בנוגע לתנאי העבודה בתקופת בידוד בשל חשיפה לחולה, וכן בנוגע לתנאי העבודה של אוכלוסיות בסיכון רפואי. עוד הם דורשים כי תוסדר שאלת הקניין הרוחני על חומרי לימוד בהוראה מקוונת, כמו שיעורים מוקלטים ומצגות, וכי יובטח להם שהיקפי ההעסקה של חברי הסגל לא ייפגעו בעקבות המעבר להוראה מקוונת. בנוסף דורשים הארגונים כי ידונו עמם בהחזרי הוצאות עבור עבודה מהבית, דוגמת תשתיות אינטרנט, וכי תשלומים שחברי הסגל זכאים להם באופן רגיל, כמו קרנות ומענקים, לא ייפגעו בתקופה זו.

מכללת שנקר ברמת גןצילום: מגד גוזני

חברי הסגל שהכריזו על סכסוך משתייכים לאוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון והאוניברסיטה הפתוחה. בצעד נדיר, הסכסוך שהוכרז משותף לאוניברסיטאות ולמכללות - שעמן נמנות מכללת ספיר ו-12 מכללות נוספות שסגליהן מאוגדים בארגון "כוח לעובדים": האקדמית ת"א-יפו, שנקר, בית ברל, עמק יזרעאל, המכון הטכנולוגי חולון, סמינר הקיבוצים, כנרת, רופין, אשקלון, אחווה, הדסה ועזריאלי. 

בתחילת משבר הקורונה, במארס האחרון, חתמו סגלי ההוראה באוניברסיטאות ובמכללות הציבוריות על הסכם קיבוצי, שלפיו ההוראה תימשך כסדרה במתכונת מקוונת, אך הלימודים יוכלו להתארך גם לתוך חופשת הקיץ על מנת להשלים את המטלות האקדמיות השונות, ובכפוף להחלטת המוסדות.

יו"ר המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות הציבוריות, ד"ר רוברט אלבין, אמר אז ל"הארץ" כי ההסכם נחתם במהירות ומבלי שניתנה לחברי הוועד אפשרות של ממש להיוועץ או לתאם עמדות מול מוסדות אחרים. "הכריחו אותנו לחתום מהרגע להרגע, תוך איום מפורש שאם לא נחתום יסגרו את המוסד ויוציאו אותנו לחופשה ללא תשלום, כמו בשאר המשק", אמר, "זו התנהגות לא תקינה, גם לא בשעת משבר". עם זאת, הוא הדגיש כי "מצבנו טוב ביחס לעובדים רבים במשק. ההסכם מעגן את זכויות הסגל האקדמי ומאפשר להמשיך ולקיים את הלימודים באופן מקוון". כעת דורשים ארגוני הסגל הזוטר כי ידונו עמם מחדש בתנאי העבודה בשנת הלימודים הקרובה.

אתמול הודיע ועד ראשי האוניברסיטאות כי הלימודים בסמסטר א' ייפתחו באופן מקוון בלבד, ויימשכו כך עד להודעה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ