לי ירון
לי ירון

משרד האוצר הודיע הלילה (רביעי) כי יעניק סכום חד פעמי של 940 מיליון שקל למקבלי קצבת נכות. הממשלה התחייבה להעלות את קצבאות הנכים בארבע פעימות קבועות, והפעימה הבאה אמורה היתה להינתן בינואר השנה, אך לטענת האוצר הדבר לא התאפשר בשל היעדר תקציב מדינה. המענק החד פעמי יועבר לכ-261 אלף מקבלי הקצבאות במסגרת תקציב החירום להתמודדות עם משבר הקורונה. 

לאחר מחאות הנכים בשנת 2018, התחייבה הממשלה להעלות את קצבאות הנכות ב-4.3 מיליארד שקל, במסגרת התיקון לחוק הביטוח הלאומי. בתיקון נקבע כי הקצבאות יוגדלו בארבע פעימות עד 2021. הפעימה שאמורה היתה להינתן בינואר לא הועברה לנכים, שקבלו על כך שהמדינה הפרה את התחייבותה אליהם, ואף עתרו לבג"ץ בנושא. באוצר הסבירו כי בשל העובדה שאין תקציב מדינה קבוע, הם אינם יכולים לעגן בחוק העלאה קבועה כפי שהתחייבו, ועל כן יעבירו את הכסף באמצעות מענקים חד פעמיים, עד שיאושר תקציב חדש.

סכום המענק שיועבר לנכים זהה למה שהיו אמורים לקבל בפעימה השלישית, וישלים בדיעבד את הפער בין הקצבה שקיבלו עד כה ל-3,511 שקל בחודש  - גובה הקצבה הממוצעת החדש. נכון להיום, קצבת הנכות הכללית הבסיסית עומדת על 3,321 שקלים. לשם השוואה, לפני התיקון לחוק בפברואר 2018, קצבת הנכות הבסיסית עמדה על 2,350 שקלים לחודש. המענק משתנה בהתאם לסוג הקצבה, אחוז הנכות ומספר חודשי הזכאות לקצבה במהלך שנת 2020. מדובר בתוספת של מאות שקלים עד אלפי שקלים לאדם, שתשולם בשני תשלומים: הראשון יועבר החודש בעבור עשרת החודשים הראשונים של 2020, והשני בדצמבר עבור החודשיים הנותרים.

הפגנת הנכים בירושלים, ב-2018צילום: אמיל סלמן

שר האוצר ישראל כץ ושר הרווחה איציק שמולי התחייבו בפני ציבור הנכים פעמים רבות כי יעמדו בכל ההסכמות ויקדמו את יישום הפעימות. בתגובה, ארגון "נכה לא חצי בן אדם" ומייסדיו, אלכס פרידמן וחנן טל, הגישו עתירה לבג"ץ נגד המדינה בשל אי עמידתה בהתחייבות להעלאת הקצבאות. בג"ץ דחה את בקשת המדינה למחוק את העתירה, וקבע דיון בנושא לתחילת דצמבר. פרידמן וטל ביקשו להשאיר את העתירה על כנה עד ליישום החוק במלואו, בעיקר לנוכח המצב הפוליטי והכלכלי במדינה. 

בהודעת האוצר נכתב כי "על מנת לסייע לאוכלוסיית הנכים בתקופה זו, וכחלופה לפעימה השנייה של קצבאות הנכות, החליט שר האוצר, ישראל כץ, לקבוע מענק סיוע חד פעמי לנכים בתקציב המדינה ההמשכי". השר הוסיף כי "עמדתי על כך שנושא מימון הקצבאות לנכים יעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלה, במסגרת אישור התקציב ההמשכי וכך אכן נקבע". שר העבודה והרווחה איציק שמולי פרסם גם הודעה מטעמו: "הבטחנו לציבור הנכים שנעלה את קצבאות הנכות ואני גאה שבשיתוף עם משרד האוצר עלה בידינו להשיג זאת בזמן שבו זה נדרש יותר מתמיד", נמסר.

פרידמן מסר בתגובה כי "אחרי משא ומתן ארוך, אישור הממשלה והכנסת, שמחים להגיע לצעד האחרון ביישום הפעימה של שנת 2020 בחוק הנכים בהתאם למתווה שהציג ארגוננו". אייל כהן ונאור לביא, ממובילי מאבק הנכים, מסרו: "אנו מקווים כי לא תימשך הסחבת והתשלום יבוצע בפועל כפי שסוכם. נמשיך לפעול לביצוע הפעימה האחרונה לשנת 2021 כבר בתחילת השנה הבאה. כמו כן נמשיך לפעול להעלאת קצבאות הנכים שיגיעו לגובה שכר המינימום כפי שדרשנו בעבר. אנו מודים לשר האוצר ישראל כץ על ההירתמות והרצון לפתור את מצוקות הנכים, ולהגיע לפיתרון העלאת הקצבאות".

סיעת מרצ, שעתרה לבג"ץ בדרישה לחייב את הממשלה להגדיל את הקצבאות, מסרה בתגובה: "מדובר בקיצוץ קצבאות הנכים במסווה של מענק. העלאה של קצבת הנכות לפי המתווה שסוכם ב-2017 היתה מביאה לעלייה קבועה בקצבה, ובכך המענק הופך לקיצוץ דה פקטו". עוד נמסר כי "כץ בוחר לנצל את משבר הקורונה כדי לפגוע באוכלוסיה המוחלשת ביותר - ציבור הנכים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ