צוות של משרדי המשפטים והרווחה ידון בדרכי סיוע לקהילת הטרנסים

הצוות, בראשות המשנה ליועמ"ש והמשנה למנכ"ל משרד העבודה והרווחה, צפוי להיפגש עם נציגי ארגונים המרכזים את הטיפול בקהילה, והתבקש להגיש בתוך ארבעה חודשים המלצות לדרכי הטיפול במצוקות הקהילה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של הקהילה הטרנסג'נדרית בת"א, ב-2018
יהונתן ליס

שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר הרווחה איציק שמולי הודיעו אתמול (שני) על הקמת צוות בין־משרדי לבחינת דרכי סיוע לקהילת הטרנסים בישראל. הצוות, הראשון מסוגו בארץ, יכלול גורמי מקצוע בכירים ממשרדי המשפטים, הבריאות, הרווחה, החינוך ומשרדים נוספים. חברי הוועדה צפויים להיפגש עם נציגי ארגונים המרכזים את הטיפול בקהילה, למפות את הבעיות ולהגיש בתוך ארבעה חודשים דו"ח עם המלצות לממשלה.

בין השאר ייפגש הצוות, שיפעל בראשות המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר והמשנה למנכ"ל משרד העבודה והרווחה אבי מוטולה, עם הארגונים פרויקט גילה, ברית הלביאות, טרנסיות ישראל והאגודה לזכויות הלהט"ב. דו"ח ההמלצות צפוי לכלול הצעות להסרת חסמים מול משרדי הממשלה השונים ותיקוני חקיקה שיטיבו עם הקהילה הטרנסג'נדרית.

אף שראש הממשלה בנימין נתניהו חזר פעם אחר פעם על מחוייבות לקהילה ולקידום צרכיה, הממשלות שהוביל בעשור האחרון היו שמרניות והומופוביות, וכמעט שלא קידמו את ענייני הקהילה הלהט"בית. בחודשים האחרונים נרשמו כמה הישגים ראשוניים בעניין – העיקרי שבהם הוא אישורו בקריאה טרומית של החוק לאיסור על טיפולי המרה. ואולם לא ברור כמה המהלכים הללו, בהם מינוי הוועדה בנושא הקהילה הטרנסית, יוכלו להפיק פירות כל עוד המפלגות החרדיות נמצאות בקואליציה.

ממחקרים שונים שפורסמו ב–2015 עולה ש–41% מאנשי הקהילה הטרנסג'נדרית חוו ניסיון אובדני אחד לפחות במהלך חייהם ושכ–10% היו בזנות ובעבודות מין מסוגים שונים. 50% דיווחו כי נפלו קורבן לאלימות פיזית בשל זהותם המגדרית, 24% חוו אלימות פיזית במקום עבודתם לפחות פעם אחת ו–68% מהעובדים הטרנסים חוו אפליה בתעסוקה.

לדברי ניסנקורן, "הצוות ייכנס לעובי הקורה, ישמע את מכלול הבעיות, יציג לראשונה תמונה הוליסטית ויאפשר לנו להביא פתרונות הנוגעים לכל תחומי החיים של הקהילה הטרנסית בישראל". הוא הוסיף כי " במפגש עם רשויות המדינה נתקלת הקהילה הטרנסית בקשיים מיותרים", וכי על הממשלה חלה חובה "לאפשר לכל אדם לחיות את חייו על פי בחירתו באופן פשוט, נגיש ושוויוני".

השר שמולי בירך על הצעד ואמר כי "מדינת ישראל מתקדמת עוד צעד משמעותי למקום בו כל אזרחי ישראל ירגישו שווים אל מול הרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ